PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
36. edycja jednego z najstarszych polskich festiwali filmowych - Tarnowskiej Nagrody Filmowej - odbędzie się od 27 maja do 4 czerwca 2022 r. W programie są m.in. filmy wyprodukowane przez Studio Munka. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest patronem imprezy.
O nagrody publiczności i gremiów jurorskich walczyć będzie 12 pełnometrażowych filmów wyprodukowanych w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Tegoroczny konkurs oceni i nagrodzi „Maszkaronem” oraz Nagrodą Specjalną ufundowaną przez Gemini Park Tarnów jury 36. TNF pod przewodnictwem Wojciecha Marczewskiego, ubiegłorocznego Laureata Nagrody za całokształt. Tradycyjnie swe nagrody przyzna również Jury Młodzieżowe  – „Kamerzystę” oraz festiwalowa publiczność - „Publikę”.

Filmy ze Studia Munka w programie

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną również najnowsze polskie filmy krótkometrażowe. W programie znalazł się: "Mój brat rybak" Alicji Sokół, "Rajski dom" Adeliny Borets, "Szczeliny" Magdaleny Gajewskiej, "Skafander Klingerta" Artura Wyrzykowskiego, "Skowyt" Bartosza Brzezińskiego, a także filmy wyprodukowane przez Studio Munka: "Gęś" Marii Wider, "Stancja" Adriana Apanela i "Synthol" Piotra Trojana.

Dla najmłodszych widzów tradycyjnie przygotowano sekcję Filmy Młodego Widza, obchodzącą w tym roku jubileusz 15-lecia. W związku z tym, poza blokami bajek konkursowych, które ubiegać się będą o statuetkę „Maszkaronka”, przyznawaną przez Jury Dziecięce, zaplanowano również przegląd bajek nagrodzonych w Tarnowie. Ponadto zostanie pokazany „Detektyw Bruno” Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja. W planach jest również  interaktywny spektakl plenerowy "Bajeczna Fiesta" Teatru Kultureska.

Ukraiński akcent

Festiwal nie jest obojętny na sytuację za naszą wschodnią granicą. W dniu rozpoczęcia festiwalu zostanie pokazany film „Nosorożec” Olega Sentsova, zatrzymanego w 2014 r. przez władze rosyjskie i skazanego na 20 lat więzienia. Reżyser został uwolniony w 2019 r. w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą.

Gaga w Tarnowie

Teatr Migro podczas festiwalu zaprezentuje spektakl „Echa”. Sztuka wyreżyserowana przez Monikę Kozłowską jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Narratorem przedstawienia jest muzyka – utwory instrumentalne i pieśni śpiewanych na żywo przez aktorów. Ruch sceniczny autorstwa Natalii Iwaniec przeprowadzi widzów przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Spektakl jest  zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, którą pełnią w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.

Jurorskie werdykty zostaną ogłoszone 4 czerwca 2022 r. podczas Gali Wręczenia Nagród którą muzycznie uświetni koncert polskiej muzyki filmowej w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów z udziałem solistów: Anity Maszczyk (wokal), Romana Widaszka (klarent), Bartosza Kalickiego (fortepian).

Nagroda za całokształt dla Jerzego Stuhra

Podczas Gali zostanie uhonorowany Nagrodą za całokształt twórczości i wkład w kinematografię aktor, reżyser i pedagog Jerzy Stuhr. Nagrody te Kapituła TNF przyznaje od 20. edycji festiwalu, a laureatami zostali: Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Tadeusz Konwicki, Franciszek Pieczka, Wojciech Kilar, Danuta Szaflarska, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Jan Nowicki, Agnieszka Holland, Allan Starski, Witold Sobociński, Janusz Gajos, Janusz Majewski, Krzysztof Zanussi, Juliusz Machulski, Wojciech Marczewski.

Program festiwalu uzupełni koncert Moniki Borzym, która zaśpiewa stare piosenki z akompaniamentem pianisty Krzysztofa Dysa. Na program koncertu składać się będą polskie przedwojenne standardy jazzowe - utwory taneczne, które mimo długiego życia nie straciły nic ze swojego uroku.

Odbędzie się także wystawa dorobku plakatowego Sławomira Iwańskiego, twórcy afisza 36. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 czerwca o 18:00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie, a ekspozycję będzie można zwiedzać od 3 do 12 czerwca w godzinach pracy BWA.

Więcej informacji na stronie www.tarnowskanagrodafilmowa.pl.



LK
Tarnowska Nagroda Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  21.04.2022
Zobacz również
Amerykański sen Czesława Czaplińskiego. Wystawa w Łódzkim Domu Kultury
Kameralne Lato: rusza nabór filmów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll