PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Chleb i sól” Damiana Kocura powalczy na przełomie maja i czerwca o Tarnowską Nagrodę Filmową. Festiwalowa publiczność zobaczy także krótkometrażowe produkcje Studia Munka SFP - „Victorię” Karoliny Porcari i „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja.
Organizowana już po raz 37. Tarnowska Nagroda Filmowa to Festiwal wybranych polskich filmów pełnometrażowych będący wydarzeniem popularyzującym dorobek polskiej kinematografii. Program TNF obejmuje projekcje filmowe oraz spotkania z twórcami i aktorami, a także imprezy towarzyszące - koncerty, wystawy, warsztaty. W tym roku o Grand Prix festiwalu, Nagrodę Specjalną przyznawaną przez Jury 37. TNF oraz nagrody Jury Młodzieżowego i Publiczności powalczy dwanaście polskich filmów pełnometrażowych, a wśród nich „Chleb i sól” Damiana Kocura – jeden z najgłośniejszych polskich debiutów ostatnich lat, laureat prestiżowych nagród m.in. na festiwalach w Wenecji, Kairze, Antalyi, Cottbus, Gijon, Pradze, Linzu, a także Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Odkrycie Roku. Opowiadająca o dojrzewaniu w małej miejscowości, dotykająca tematów aktualnych napięć społecznych produkcja Studia Munka SFP do Tarnowa trafi w blasku majowych laurów festiwali Crossing Europe w austriackim Linz oraz Mastercard Off Camera w Krakowie.  

Festiwalowe Jury TNF pracować będzie pod przewodnictwem reżysera Wojtka Smarzowskiego, któremu partnerują dziennikarka filmowa Marta Bałaga, montażysta Rafał Listopad, autor zdjęć Jacek Petrycki, producentka Joanna Szymańska, aktorka Katarzyna Warnke oraz kompozytor muzyki filmowej Maciej Zieliński.

Poza konkursem, w specjalnym bloku filmów krótkometrażowych, organizatorzy rokrocznie prezentują filmy młodych twórców, co do których mają nadzieję, że będą stanowić w przyszłości o sile i obliczu polskiej kinematografii. Do tegorocznej festiwalowej ósemki zaproszono dwie produkcje Studia Munka - „Victorię” Karoliny Porcari oraz „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja. Pierwsza z nich to ubiegłoroczny laureat Krakowskiego Festiwalu Filmowego (Srebrny Smok w Konkursie międzynarodowym) i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film w Konkursie Młodego Kina). Obraz Karoliny Porcari to opowieść o emancypacji i odkrywaniu własnej seksualności brawurowo zagrana przez Katarzynę Figurę. Z kolei film Jakuba Radeja to historia dwójki licealistów za wszelką cenę dążących do internetowej sławy wyróżniona w ubiegłym roku w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury.

Prezentowane w Tarnowie krótkie metraże zrealizowane zostały w Studio Munka w ramach wspieranego przez PISF programu Trzydzieści Minut. Za produkcję wykonawczą „Victorii” i „Followers. Odpalaj lajwa” odpowiadała firma Mizar Films. Koproducentem obu tytułów było All for Movies oraz, będąca stałym partnerem programu, telewizja TVN. Realizację filmu Jakuba Radeja wsparło również CANAL+ Polska.

37. Tarnowska Nagroda Filmowa potrwa od 27 maja do 3 czerwca. Laureatów Festiwalu poznamy podczas uroczystej gali w kinie Marzenie wieczorem 3 czerwca.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.05.2023
Zobacz również
Kompozytor Edward Sielicki gościem "Muzyki w filmie" w SFP
"Zawsze byłem malarzem". Otwarcie Przeglądu Filmów Jerzego Skolimowskiego (wideo)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll