PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  20.10.2021
Rozpoczął się piętnasty przegląd kina węgierskiego organizowany przez Centrum Węgierskie w Krakowie – w tym roku wyjątkowo online na platformie kin studyjnych MOJEeKINO. Widzowie z całej Polski mogą zobaczyć najnowsze węgierskie filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach.
Węgierska Wiosna Filmowa po raz pierwszy odbyła się 20 lat temu. To największa i najstarsza tego typu impreza w Polsce, podczas której widzowie mają szansę obejrzeć najnowsze produkcje węgierskiej kinematografii. Tym razem dzieła z filmowych półek naszych bratanków będą dostępne w domowym kinie.

Tegoroczny festiwal ruszył 18 października, a uczta węgierskiego kinomana potrwa aż osiem dni. W długie jesienne wieczory widzowie będzą mieli okazję zobaczyć sześć  filmów pełnometrażowych oraz dwa bloki filmów krótkich. Wydarzenie odbywa się w największym kinie studyjnym na świecie – na platformie MOJEeKINO.pl.

Gościem specjalnym festiwalu jest węgierska reżyserka Ágnes Kocsis, rozmowa z nią uświetniła dzień rozpoczęcia festiwalu. Przegląd rozpoczął jej "Eden", historia Évy uczulonej niemal na wszystko, skazanej na życie w całkowitej izolacji. Czy przypadkowe spotkanie z pewnym psychiatrą odmieni jej los?

"Eden" reż. Ágnes Kocsis fot. mat prasowe

W "Skarbcu" Pétera Bergendy’ego przeniesiemy się do Budapesztu lat 50-tych na kilka dni po upadku powstania, gdzie skazany złodziej zostanie poproszony o ponowne włamanie się do skarbca. To pierwszy w historii Węgier film telewizyjny nominowany do nagrody Emmy oraz zdobywca ośmiu węgierskich nagród.

Kolejna propozycja to "Po cichu" Zoltána Nagya - zręcznie skonstruowana historia o nadużyciach w świecie muzyki klasycznej.

Następnie widzów czeka spora dawka śmiechu z pilnie śledzonym przez uzbrojone  w czosnek węgierskie służby "Towarzyszem Drakulicsem" w reżyserii Márka Bodzsára. Z kolei Barnabás Tóth zaprasza do powojennego i skomplikowanego świata "Tych, którzy pozostali", w którym bohaterowie szukają bliskości i wzajemnego zrozumienia. Całość zamknie komedia romantyczna "Trudno Tak" Dénesa Orosza, w której troskliwy syn chcąc uszczęśliwić ciężko chorą matkę okłamuję ją, że w końcu zostanie babcią, co doprowadzi do fali nieporozumień.

Przegląd filmu węgierskiego realizowany jest dzięki dofinansowaniu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej Im. Wacława Felczaka oraz Węgierskiego Narodowego Instytut Filmowego. Festiwal objęty jest honorowym patronatem Ambasador Węgier, dr Orsolyi Zsuzsanny Kovács i Konsula Generalnego Węgier, dr Tibora Gerencséra.

Karnet na przegląd kosztuje 15 zł.

Szczegółowy program znajduje się na stronie www.wegierskawiosnafilmowa.com.


LK
Stowarzyszenia Kin Studyjnych
Ostatnia aktualizacja:  19.10.2021
Zobacz również
Premiera książki dla filmowców i fotografików
Porozmawiajmy o potworach. Zimowa odsłona Ars Independent
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll