PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  16.03.2021
16 marca 2021 roku 70 lat kończy Paweł Kwiek – wybitny artysta wizualny, który swą karierę zaczynał jako operator filmowy, współtwórca słynnego Warsztatu Formy Filmowej, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Paweł Kwiek jest absolwentem Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1973), gdzie w latach 1978-1981 pracował jako wykładowca, wcześniej był pedagogiem w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1977-1978). Ostrość spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, poszukiwania adekwatnej formy do wiarygodnego, a zarazem niekonwencjonalnego jej przedstawienia – to główne cechy jego etiud studenckich.

Zawsze interesował go eksperyment, poszukiwanie nowych środków wyrazowych. Wraz z podobnie myślącym kolegami ze studiów, m.in. Józefem Robakowskim, Wojciechem Bruszewskim, założył Warsztat Formy Filmowej. Jednym z ważniejszych dokonań twórczych artystów tej formacji stał się jego film „1, 2, 3 – ćwiczenia operatorskie” (1972).

Kwiek jako jeden z pierwszych polskich artystów zajął się sztuką wideo. Podczas strajku w łódzkiej Szkole Filmowej w 1980 roku nakręcił – razem z Jóźwiakiem – „Solidarne czekanie”. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku został wyrzucony z uczelni.

Po studiach związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, gdzie w 1978 roku zrealizował dokument „Od środka”, współpracował także m.in. z warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych oraz Grupą Filmową Media Kontakt. Ma na swym koncie zdjęcia do wielu dokumentów, m.in. „Piwnica Wandy Warskiej” (1979) Kazimierza Konrada, „Za waszą i naszą” (2000) Pawła Woldana, „Zbigniew Dłubak. Postrzegając” (2007) Piotra Weycherta.

Jest artystą renesansowo uzdolnionym. Zajmuje się filmem, fotografią, rysunkiem, realizuje działania artystyczne z wykorzystaniem innych dyscyplin sztuki, kultury i nauki. W 2013 roku ukazała się nakładem Fundacji Arton książka „1, 2, 3... ćwiczenia operatorskie. Paweł Kwiek. Fotografia, film, video”. Jego prace znajdują się w kolekcjach prestiżowych galerii, m.in. Fundacji ERSTE w Wiedniu, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie czy stołecznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

W katalogu Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA przy opisie przejmującej fotografii jego autorstwa, zatytułowanej „Trauma” (1998), znajduję taki komentarz: „W 1980 roku artysta doznał religijnego nawrócenia, a jego sztuka stała się uduchowiona. Sam tak opisuje własną biografię: «Paweł Kwiek. 1971–1980, świecki artysta awangardowy, 1980 – nawrócenie, 1980–2004 uprawia sakralną sztukę awangardową, 1991–2002 – pięciokrotna hospitalizacja psychiatryczna, kilka psychoduchowych śmierci i zmartwychwstań». Fotografia to przykład ogromnej wrażliwości artysty, dostrzegającego metafizykę w pozornie zwykłych, codziennych sytuacjach”. To artysta, który chce widzieć więcej. I widzi więcej.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.03.2021
Zobacz również
fot. Wikipedia
Rusza nabór na hybrydowe warsztaty filmowe „MASTERCLASS - Szkoła Filmowania”
Jego Wysokość Władysław Barański
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll