PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
15 marca 2021 roku kończy 70 lat Kazimierz J. Bihun – reżyser, scenarzysta, montażysta, operator, dźwiękowiec i producent, wielce zasłużony dla amatorskiego ruchu filmowego, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Kazimierz J. Bihun jest krakowianinem i z tym miastem związał całą swą artystyczną karierę. Filmem zajmuje się od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, początkowo jako członek Amatorskiego Klubu Filmowego „Pracownia Filmowa”, działającego przy Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego „Rotunda”, a następnie jako jego instruktor i kierownik.

Przez wiele lat blisko współpracował z Telewizją Polską, a zwłaszcza jej krakowskim ośrodkiem, jako autor zdjęć, m.in. do programów „Piosenki na życzenie”, „Młodzieżowy koncert życzeń”, „Piosenki z walizki”, realizował także krakowskie korespondencje do popularnego programu telewizyjnego „MdM”. Ma na koncie wiele autorskich dokumentów, m.in.: „Życie jest takie, jakie jest” (1989), „Zagubiona dusza” (1992), poświęcona Krzysztofowi Klenczonowi, tragicznie zmarłemu legendarnemu liderowi Czerwonych Gitar i Trzech Koron, czy spojrzenie na swoje miasto papieskimi oczyma – „Kraków Jana Pawła II” (2007).

Bihun jest nie tylko reżyserem i scenarzystą swoich filmów, ale także ich operatorem, dźwiękowcem, montażystą, często też producentem. Przyniosły mu one wiele festiwalowych nagród i wyróżnień, m.in. za zdjęcia do „Hollywood Dreamland" (1997) dostał nagrodę Telly Award w Cincinnati (1998), za „Życie jest takie, jakie jest" – Górniczego Oskara na Ogólnopolskich Konfrontacjach Filmu Amatorskiego i Video w Katowicach, Grand Prix na „Fabuła – Chybie”, a także nagrodę za zdjęcia na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1989). Film „D – jak…" przyniósł mu I nagrodę na festiwalu „Ewka ’87” oraz Górniczego Oskara za montaż, dokument o fotografiku Augustynie Profusie „Pasja według Augustyna" – nagrody na przeglądach „Publicystyka ’87 oraz „Ewka ’87”. Dwukrotnie Bihuna uhonorowano na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka" w Oświęcimiu, w 1997 roku dostał tam II nagrodę za „Sposób na życie" (1997), a siedem lat później – nagrodę za montaż „Czasu na ciszę" (2004).

Kazimierz J. Bihun jest filmowym kronikarzem Krakowa, ma na swym koncie liczne rejestracje istotnych wydarzeń z kulturalnego życia miasta, m.in. koncertu 50-lecia Piwnicy pod Baranami, wielu spektakli Starego Teatru czy filharmonicznych koncertów.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  12.03.2021
Zobacz również
fot. arch. prywatne
Kino Kultura zamknięte do 9 kwietnia
Zobacz plakat "Najlepszych krótkich metraży 2021 vol.1"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll