PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Danuta Adamska-Strus – znakomita scenarzystka, scenografka, animatorka i reżyserka filmów animowanych, współautorka popularnego serialu „Plastelinki”, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 29 kwietnia obchodzi 80. urodziny.
Danuta Adamska-Strus urodziła się w Rzeszowie, a plastyczne wykształcenie zdobyła na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1966), gdzie uczyła się także w Pracowni Rysunku Filmowego. W latach 1967-1968 pracowała jako animatorka w bielsko-bialskim Studiu Filmów Rysunkowych. Od 1972 roku na stałe związała się z łódzkim Studiem Małych Form Filmowych „Se-Ma-For”. Najpierw pracowała samodzielnie, później wspólnie z mężem Eugeniuszem Strusem.

Olbrzymią popularność Strusowie zyskali serialem „Plastelinki”, poświęconym zabawnym przygodom dwóch plastelinowych ludzików. Odcinek „Smok” (1983) został uhonorowany na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (1984) za najlepsze opracowanie plastyczne (Eugeniusz Strus), dwa lata później – podczas IX edycji poznańskiej imprezy – odcinek „Guzik” (1985) nagrodzono za najlepszą animację (Jerzy Knabe), podobnie w 1988 roku – podczas dziesiątej edycji festiwalu – laur za najlepszą animację trafił także do Knabego za odcinek „Termometr” (1986), wyreżyserowany przez Danutę Adamską-Strus. Po realizowanym – wspólnie z mężem – serialu „Plastelinki” (1982-1990) Strusowie wraz ze swym bliskim współpracownikiem animatorem Jerzym Knabe zajęli się nie mniej efektownym serialem „Bąblandia” (1991-1993).

Danuta Adamska-Strus, specjalizująca się głównie w animacji plastelinowej, ma w swoim dorobku także wiele filmów zrealizowanych w innych technikach animacyjnych, zwłaszcza rysunkowej czy kombinowanej (połączenie różnych technik animacyjnych). Jej „Kosmogonia” (1974) została nagrodzona na festiwalu w Cork (1978), a „Dudek i księżyc” (1979) w Espinho (1980).
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  27.06.2020
Zobacz również
fot. SFP
Piotr Dzięcioł – produkcyjny happy end
Uroczysta premiera "Easternu"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll