PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nowe Horyzonty najprawdopodobniej połączą się z American Film Festival – mówi „Gazecie Wyborczej” Roman Gutek, twórca i dyrektor wrocławskich festiwali. Przedstawia również pierwsze ustalenia Komisji antykryzysowej w PISF.

Roman Gutek w wywiadzie „Czy koronawirus uśmierci kino? Przygotowujemy przepisy na powrót widzów” („Gazeta Wyborcza, 23 kwietnia 2020) udzielonym Magdzie Podsiadły przyznał, że myśli o połączeniu Nowych Horyzontów z American Film Festivalem „co spowoduje oszczędności i będzie korzystne dla widzów”. Potwierdził to również w rozmowie z Januszem Wróblewskim, dziennikarzem „Polityki” podczas dyskusji z Grażyną Torbicką (dyrektor Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi) oraz Krzysztofem Gieratem (dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego). Rozmowa dotyczyła obecnej sytuacji festiwali filmowych.


Roman Gutek w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” opowiada również o pracach Komisji antykryzysowej działającej w PISF-ie: „Wiele ludzi od razu nie pójdzie do kina. Komisja antykryzysowa w PISF-ie, do której należę, przygotowuje między innymi plan powrotu widzów do kina. Kiniarze i dystrybutorzy przygotowują się do tego czwartego etapu odmrożenia gospodarki, gdy mają ruszyć kina i teatry. Nikt oczywiście nie wie jeszcze, kiedy to będzie. Może najpierw zaczną działać kina na wolnym powietrzu, kina samochodowe. W komisji opracowujemy zasady bezpieczeństwa: mierzenie temperatury przy wejściu do kina, obowiązek noszenia maseczki, dezynfekcja, ozonowanie sal, zachęcanie ludzi do kupowania biletów online, siadanie co drugi, trzeci rząd, co drugie, trzecie miejsce. Pracujemy też nad kalendarzem premier filmowych i uruchamianiem festiwali, który pozwoli uniknąć „kanibalizacji”. Żeby nie było tak, że w jednym tygodniu wejdzie do kin 15 premier, a wszystkie festiwale ruszą w jednym miesiącu”.


W mediach pojawia się coraz więcej artykułów o kryzysie branży filmowej. Trzy największe sieci kin w Polsce – Helios (Agora), izraelskie Cinema City i kanadyjskie Multikino (Vue, należąca do Alberta Investment Management Corporation i OMERS) odczuwają kryzys związany z epidemią koronawirusa. W artykule „Branża kinowa w niepewności. Może tracić nawet po otwarciu sal” autorstwa Nikoli Bochyńskiej (Wirtulane Media) większość wypowiadających się ekspertów uważa, że branża nie wróci szybko do dobrej kondycji z powodu spodziewanych restrykcji dotyczących ruchu w kinach oraz przestoju w produkcji filmowej. Wszyscy czekają na konkretne daty otwarcia kin i szczegółowe ustalenia dotyczące procedur higieny i bezpieczeństwa. Według optymistycznych prognoz kina mają ruszyć najwcześniej na początku lipca, a najpóźniej we wrześniu.

MR
"Gazeta Wyborcza", Wirtualne Media
Ostatnia aktualizacja:  27.04.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Millenium Docs Against Gravity w Ninatece
Edukacja filmowa w czasach i po epidemii (część 1)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll