PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  10.09.2019
Na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nie zabraknie zajęć Filmoteki Szkolnej przygotowanych z myślą o nastoletnich uczestnikach Festiwalu. W programie debaty, wykłady i warsztaty, a wszystko to zwieńczone wręczeniem statuetki Skrytykuj.pl podczas Młodej Gali Festiwalu.
Jury Młodych Skrytykuj.pl

Najlepszy film Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wybierze również Jury Młodych, złożone z laureatów konkursu Skrytykuj!: Martę Matlak, Julię Palmowską i Macieja Kędziorę. Nastoletni jurorzy wręczą nagrodę dla zwycięskiej produkcji w trakcie Młodej Gali 44. FPFF w piątek, 20 września 2019 roku. Udział w pracach Jury to okazja, by zobaczyć najnowsze polskie filmy, poznać ich twórców, dziennikarzy i krytyków filmowych oraz udoskonalić swoje umiejętności.

Debaty Skrytykuj!

Kontynuacją akcji Skrytykuj! będą debaty po projekcjach wybranych filmów: „Kuriera” Władysława Pasikowskiego, „Bożego Ciała” Jana Komasy, „Ikara. Legendy Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy oraz „Mowy Ptaków” Xawerego Żuławskiego. Podczas spotkań prowadzonych przez cenionych krytyków i dziennikarzy filmowych - Kaję Klimek, Michała Oleszczyka, Adama Kruka oraz Sebastiana Smolińskiego - uczestnicy będą mogli podzielić się uwagami na temat obejrzanych filmów.

Zajęcia „SmartfoMY, czyli co nam dają social media?”

Social media w coraz większym stopniu kształtują otaczającą nas rzeczywistość (wbrew swojej nazwie nie tylko zresztą społeczną!). Dlatego w programie Filmoteki Szkolnej znalazły się zajęcia „SmartfoMY, czyli co nam dają social media?”. W czasie spotkania poruszona zostanie kwestia zmian jakie tzw. nowe media wprowadziły w języku, komunikacji i stylu porozumiewania się, relacjach, a także, być może, nas samych. Zajęcia prowadzi dr Karol Jachymek. Zajęcia powiązane są z zakresem tematycznym obowiązującym na IV edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, nominowanej drugi raz z rzędu do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: edukacja filmowa.

Warsztaty

Filmoteka Szkolna z myślą o nastoletnich uczestnikach 44. FPFF przygotowała również warsztaty. Uczestnicy zajęć z analizy plakatu filmowego, w oparciu o plakaty pochodzące z wystaw „Czas Komedy” oraz „Życie i twórczość Grzegorza Królikiewicza” przygotowanych przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, będą mieli okazję rozwinąć umiejętności analizy i interpretacji poszczególnych elementów przekazu wizualnego. Zajęcia prowadzi Jolanta Manthey. Partnerem warsztatów jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Z roku na rok przybywa filmów historycznych, zarówno polskich jak i światowej produkcji, gier komputerowych, od edukacyjnych po te korzystające z historii w celach typowo rozrywkowych. Modne stały się też rekonstrukcje historyczne: pikniki, wioski, turnieje rycerskie. Czemu to wszystko służy? Dlaczego powstaje? Jak reagują na nią badacze historii, profesorowie? A jak zwykli ludzie? Kto ma prawo do jej tworzenia i czy kierują nią jakieś zasady? Na ile skupia się na wierności przekazom? Do czego służy? Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy warsztatu „Historia publiczna, jak wpisuje się w nią „Kurier” W. Pasikowskiego?”

Wykłady

Nie zabraknie także wykładów. Ich tematyka jest bardzo szeroka: od filmów dokumentalnych – „Zniewolenie umysłów? Polskie kino dokumentalne lat 70., przez telewizję – „Serial (Tele)wizyjny – gatunki wczoraj i dziś”, ludzi tworzących branżę filmową – „Kto, w co i z kim gra na rynku filmowym w Polsce?”, po finansowe kwestie twórczości filmowej – „Kino to (też) biznes”. Wszystkie wykłady są powiązane z zakresem tematycznym obowiązującym na IV edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

Studio Filmoteki Szkolnej

Kolejnym punktem bogatego programu będzie Studio Filmoteki Szkolnej, czyli zajęcia filmowo-reporterskie dla młodzieży, podczas których uczniowie poznają tajniki pracy dziennikarskiej: dowiedzą się, jak zbudowany jest news, czym jest stand-up, do czego służy prompter i jak przeprowadzić wywiad przed kamerą. Zdobytą wiedzę, wypróbują w praktyce – pod kierunkiem redaktorów, operatorów i montażystów zrealizują reportaże z Festiwalu. Stworzone przez uczniów materiały zostaną opublikowane na stronie www.filmotekaszkolna.pl i na kanale YT Filmoteki Szkolnej.

Filmowa Gra Miejska „Na ratunek homo sapiens!”

Jak co roku odbędzie się także Filmowa Gra Miejska. Zgodnie z tytułem „Na ratunek homo sapiens!” tym razem misja skupi się na ratowaniu człowieka – sukces zostanie odniesiony jedynie wówczas, gdy uczestnicy dowiedzą się kim ów człowiek jest i gdzie może się znajdować! W odnalezieniu bohatera gry pomoże m.in. rozwiązanie zadań odwołujących się do polskiego kina. W grze oprócz świeżości umysłu, kreatywności i sprytu, należy wykazać się również współpracą, bez niej misja poniesie fiasko! Jedynym ograniczeniem będzie czas (misja potrwa 2 godziny), po jego upływie bohater nie zostanie uratowany! Filmowa gra przypomina nieco starą zabawę w podchody, z tym wyjątkiem, że zamiast strzałek rysowanych na piasku uczestnicy poruszają się od zadania do zadania.

Udział w wydarzeniach (oprócz festiwalowych projekcji) jest bezpłatny. Szczegółowy program można znaleźć pod adresem: www.filmotekaszkolna.pl. Zajęcia organizowane są przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Przedsięwzięcie współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.

Organizatorami Festiwalu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego.
AK
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  10.09.2019
Zobacz również
fot. FPFF
„Polityka” Patryka Vegi liderem box office
„Supernova”: zobacz teaser plakatu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll