PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Stanisław Plewa, operator filmów dokumentalnych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 8 maja 2019 roku obchodzi swoje 70. urodziny.
Pochodzi z Bydgoszczy. Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1976). Temat jego pracy dyplomowej, obronionej w 1984 roku, brzmiał: „Odwzorowanie barw przy użyciu lamp wyładowczych”.

Jako samodzielny operator zadebiutował zdjęciami do dokumentu Rudolfa Palarza „Oszukany anioł” (1978), poświęconego spotkaniu dwóch ludzi po trzydziestu latach. Ma na swym koncie zdjęcia do ponad pięćdziesięciu filmów dokumentalnych, m.in. do „Daru Młodzieży” (1983) Sergiusza Sprudina, uhonorowanego Wielkim Żaglem na Festiwalu Filmów „Ludzie i Morze” w Gdyni (1984), i „Życiorysu ciąg dalszy” (1987) Ignacego Szczepańskiego, nagrodzonego na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1988).

Spośród jego bogatego dorobku operatorskiego warto wymienić dokumenty Danuty Halladin, m.in. „Rynek” (1982), kręcony w rodzinnej Bydgoszczy, „Karczewice – fragmenty rozmów, 1983” (1983), „Były tam…” (1985); Ignacego Szczepańskiego, m.in. „Fragment rzeczywistości” (1985), „Lieber Kamerad Eichmenn” (1986); Tadeusza Pałki, m.in. „W cieniu pałacu” (1991), „Słodko, gorzko” (1992). Był także współautorem zdjęć dokumentu Pawła Kędzierskiego i Andrzeja Piekutowskiego „Wybór Polski” (1991), poświęconego pierwszym wolnym wyborom prezydenckim, a także trzech odcinków cyklu „Prezydenci” (1995) – „Gabriel Narutowicz 1922” i „Bolesław Bierut 1947-1952” Kędzierskiego oraz „Wojciech Jaruzelski 1989-1990” Bożeny Garus.

Ważne miejsce w jego dorobku zajmują zdjęcia do fabularyzowanych dokumentów Zdzisława Cozaca: „Trzcinica. Karpacka Troja” (2010) oraz „Wyspa władców” (2012) i „Krzyż i korona” (2016) z cyklu „Tajemnice początków Polski”. Ten pierwszy uhonorowany został na Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie (2010) za „nowatorskie przedstawienie wyników badań wykopaliskowych”, na pozostałe zaś spadła istna lawina nagród festiwalowych, m.in. w Eugene, Irun i Warszawie, Częstochowie i Niepokalanowie.

Warto wspomnieć, że Stanisław Plewa ma w swym dorobku także zdjęcia do jednego pełnometrażowego filmu fabularnego – „O rany, nic się nie stało!!!” (1987) Waldemara Szarka. Faktycznie „nic się nie stało”, jego życiową domeną pozostał film dokumentalny.

Jerzy Armata
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2019
Zobacz również
fot. SFP
Stanisław Trzaska – w ciemnej i jasnej tonacji
Polski dokument i zagraniczne gwiazdy kina dokumentalnego na 16. Millennium Docs Against Gravity
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll