PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
NIEPODLEGŁOŚĆ
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
Niepodległość
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dziesięcioro filmowców z całego świata będzie walczyć o 100 000 USD – Krakowską Nagrodą Filmową - podczas 12. Mastercard OFF CAMERA. Do Konkursu Głównego „Wytyczanie drogi” zapraszane są debiuty lub drugie produkcje w dorobku danego twórcy.

W filmie „Wilkołak” Adrian Panek łączy elementy opowieści historycznej, horroru oraz mrocznej baśni. To kino niepokoju, dyskomfortu, niepozwalające widzowi wygodnie rozsiąść się w fotelu. Po debiutanckim „Daas” stanowi kolejny dowód na to, że filmowy głos reżysera jest świeży i ciekawy.


Bohaterką filmu debiutantki z Urugwaju Lucíi Garibaldi jest nastoletnia Rosina. Początkowo trudno powiedzieć o niej coś więcej ponad to, że na każdym kroku stara się pilnować. Senne przybrzeżne miasteczko, gdzie rozgrywa się akcja filmu, sprzyja takiej zachowawczości. Wszystko zmienia się, kiedy Rosinie wydaje się, że dostrzega w wodzie charakterystyczną płetwę rekina. „The Shark” to intymna, metaforyczna opowieść inicjacyjna zbudowana z wielu pytań pozostawionych bez odpowiedzi, wątpliwości, skupionych przede wszystkim wokół motywacji związanych z zachowaniem bohaterki. Posługując się minimalistycznymi środkami, reżyserka tworzy przekonujący obraz trudów i niepokojów związanych z dojrzewaniem.  

     

“Midnight Runner” to zainspirowany prawdziwą historią pełnometrażowy debiut szwajcarskiego reżysera Hannesa Baumgartnera. Jonas Widmer (świetny Max Hubacher) jest jednym z najlepszych biegaczy w kraju i przygotowuje się do wzięcia udziału w olimpiadzie. Niespodziewanie powracają do niego mroczne wspomnienia o nieżyjącym bracie. Zaczyna po zmroku rabować przypadkowo napotkane na swej drodze kobiety, równocześnie bez opamiętania oddając się sportowej pasji. Z filmu wyłania się skomplikowany i wielopoziomowy portret z jednej strony idealnego „dobrego chłopca”, z drugiej – surowego i pozbawionego podstawowych ludzkich uczuć i odruchów zbrodniarza. 


Debiut słoweńskiego reżysera Darko Štantego wyrasta częściowo z jego własnych doświadczeń z pracy w centrum wychowawczym dla tzw. trudnej młodzieży. „Consequences” to nie tylko oryginalna i świetnie zrealizowana wariacja na doskonale znany sub-gatunek z kręgu kina inicjacyjnego, o wyalienowanych i sfrustrowanych młodych ludziach, ale intrygująca reprezentacja męskiej agresji, a zarazem czułości. 


Drugi pełnometrażowy film duńskiej reżyserki May el-Toukhy zbudowany jest w dużej mierze wokół skomplikowanej i niejednoznacznej postaci Anne (fenomenalna Trine Dryholm). „Queen of Hearts” to z pozoru chłodne i zdystansowane studium niepokojącej i bulwersującej relacji między kobietą w pewnym wieku a młodym mężczyzną, które z minuty na minutę coraz bardziej angażuje emocjonalnie widzów.


Konkurs Główny „Wytyczanie drogi” to część projektu „Obraz świata / Świat w obrazach" realizowanego podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, odbywającego się od 26 kwietnia do 5 maja 2019 roku.

MR
Mastercard OFF CAMERA
Ostatnia aktualizacja:  9.04.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Mapa Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
„Devi – książę miniatury” w Domu Spotkań z Historią
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll