PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
- Uważam, że to jest film o miłości i stworzony z miłością – mówiła Olga Chajdas, reżyserka „Niny” podczas 26. Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Film startuje w Konkursie Filmów Polskich.
Nina jest trzydziestoparoletnią nauczycielką języka francuskiego. Zachęcając uczniów do zapoznawania się z odważnymi obyczajowo dziełami sztuki, naraża się konserwatywnemu otoczeniu. Z Wojtkiem, mechanikiem samochodowym, tworzy udane małżeństwo, ale nie może mieć dzieci. Oboje poszukują surogatki. Seria zbiegów okoliczności i małżeńskich narad sprawia, że zostaje nią Magda, młodsza o mniej więcej dziesięć lat od Niny, kontrolerka pasażerów na lotnisku. Stopniowo, nie bez przełamywania oporów i barier psychologicznych, rodzi się uczucie między Magdą a Niną, dzięki czemu starsza z partnerek odkrywa uśpione pokłady emocjonalności i seksualności. Namiętny romans staje się z czasem burzliwy, no i jest jeszcze w tym wszystkim Wojtek. Nina, intymny, zmysłowy w warstwie erotycznej, dramat psychologiczny, to przede wszystkim – co często podkreśla reżyserka Olga Chajdas – film o wielkiej miłości. Odpowiedzialne zadanie spadło na barki aktorów: Julii Kijowskiej (Nina), Elizy Rycembel (Magda) i Andrzeja Konopki (Wojtek).

- Uważam, że to jest film o miłości i stworzony z miłością – mówiła podczas spotkania z widzami reżyserka Olga Chajdas. - To, co udało nam się stworzyć na ekranie, to oczywiście zasługa Tomka Naumiuka, ale na planie wydarzyło się też coś magicznego. Od początku mówiliśmy sobie o tym filmie w dwóch słowach, żeby był subiektywny i intymny, więc już cały proces technologiczny był do tego dopasowany.

fot. Jacek Czerwiński/SFP.

  Scenariusz jest wspólnym dziełem Olgi Chajdas i Marty Konarzewskiej. Autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk. Producentem filmu jest firma Film It. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Obraz zdobył już VPRO Big Screen Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, Nagrodę za Reżyserię na festiwalu w Karlskronie oraz Złoty Pazur (nagroda konkursu "Inne Spojrzenie) podczas 43.  Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Reżyserkę nagrodzono na tym ostatnim za "osobisty ton wypowiedzi, eksplorację tematu mało obecnego w polskim kinie i znakomitą realizację".
Albert Kiciński
EnergaCAMERIMAGE
Ostatnia aktualizacja:  13.11.2018
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Wyniki naboru na Atelier Scenariuszowe
W poszukiwaniu różnych barw animacji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll