PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jakie jest znaczenie Juliana Antonisza na mapie współczesnej polskiej kultury? Za co przede wszystkim należy mu się pamięć? Pytania dotyczące wpływu twórcy kultowych animacji na współczesny krajobraz artystyczny stały się punktem wyjścia dla interdyscyplinarnego przedsięwzięcia, które będzie realizowane w listopadzie i grudniu 2017 roku w rodzinnym mieście Antonisza. Główne punkty projektu to wystawa w BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu, produkt współpracy córek artysty i Roberta Kuśmirowskiego, oraz performance Wojciecha Waglewskiego i zespołu Voo Voo wraz z Michałem Jacaszkiem.
Julian Józef Antoniszczak urodził się w 1941 roku w Nowym Sączu. Na 2017 rok przypada trzydziesta rocznica śmierci artysty, upływa także równo półwiecze od jego debiutu reżyserskiego i czterdzieści lat od ogłoszenia manifestu noncamerowego, który wyznacza początek działalności Antonisza w tej technice artystycznej. Znany przede wszystkim właśnie jako twórca filmów animowanych, kultowych ze względu na absurdalny humor, psychodeliczną atmosferę, dynamizm i charakterystyczną, z założenia niedoskonałą, chropawą estetykę, Antonisz spełniał się również jako kompozytor, artysta wizualny, wynalazca i konstruktor urządzeń (zarówno maszyn filmowych, jak i przedmiotów codziennego użytku).

Od kilku lat systematycznie wzrasta fascynacja twórczością autora popularnego Jamniczka, zainicjowana retrospektywą w ramach festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2007 roku. Próby interpretacji i popularyzacji spuścizny Antonisza definiują ją jednak najczęściej wyłącznie w relacji do pola filmowego. Projekt “Antonisz. Interpretacje” stawia sobie za cel przypomnienie twórczości i postaci w sposób możliwie szeroki oraz wyczerpujący. Julian Antoniszczak zostanie w jego ramach pokazany jako artysta interdyscyplinarny, a także niejako samowystarczalny. Podstawową i wspólną dla planowanych przedsięwzięć stała się tytułowa kwestia interpretacji: dzieło Antonisza prezentowane będzie po „przefiltrowaniu” przez twórczość wybitnych postaci współczesnej polskiej kultury, które reprezentują różne dyscypliny twórcze, lecz są mu w pewnym sensie pokrewne dzięki
wspólnocie estetyk, praktyk i fascynacji.

Centralnym przedsięwzięciem projektu będzie wystawa prezentowana w BWA SOKÓŁ od 10 listopada do 17 grudnia 2017 roku. “Celem jest poszerzenie i zmiana perspektywy – chcemy nie tylko uwspółcześnić twórczość Antonisza, lecz także skonfrontować ją z polem sztuk wizualnych” – mówi Łukasz Strzelczyk, kurator ekspozycji – “Artystą który spróbował podjąć ów dialog, jest Robert Kuśmirowski. Cechuje go podobna wrażliwość, skupienie na przedmiocie, zdolność do myślenia przestrzennego”. “Kuśmirowski przypomina Antoniszczaka w trybie pracy, w swojej samodzielności” – dopowiada Karol Szafraniec, kurator projektu – “Łączy ich obu zacięcie majsterkowicza i fascynacja technologią, ale także podobne poczucie humoru”. Wystawa stanowi efekt współpracy łódzkiego twórcy, performera, autora instalacji, rysownika i fotografa z Sabiną i Malwiną Antoniszczak. Córki Juliana osobiście odpowiadają za część archiwalną: pokaz prac ojca, pierwszą próbę prezentacji jego dorobku w rodzinnym mieście.

Antonisz, który ukończył średnią szkołę muzyczną, współtworzył zespół Zdrój Jana i samodzielnie komponował utwory do swoich filmów, inspiruje dziś także muzyków. Po wrocławskiej grupie Małe Instrumenty, która poświęciła twórcy swój debiutancki album, na dźwiękowe spotkanie z Julianem Antoniszczakiem zdecydował się pochodzący z Nowego Sącza Wojciech Waglewski. Performance muzyczno-wizualny z zespołem Voo Voo oraz Michałem Jacaszkiem będzie kulminacyjnym punktem programu wydarzeń równoległych i komplementarnych wobec wystawy w BWA SOKÓŁ. Uzupełnią go spotkania ze specjalistami oraz pokazy filmów Antonisza.

Pełny program wydarzenia dostępny na stronie:

AK
Ostatnia aktualizacja:  7.11.2017
Zobacz również
Rozpoczął się Warsaw Korean Film Festival
Filmowe Zaduszki 2017
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll