PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.07.2013
Ponad dwa tysiące filmów, a także szereg innych materiałów audiowizualnych znaleźć można na uruchomionej właśnie nowej odsłonie oficjalnej platformie Narodowego Instytutu Audiowizualnego NINATEKA.PL

W zbiorach Ninateki, dostępnej pod adresem www.ninateka.pl, znajdują się m.in. animacje z lat 60., dzieła Witolda Giersza, Juliana Antonisza, Stefana Szwakopfa, Jana Lenicy czy Piotra Dumały, dokumenty Polskiej Szkoły Dokumentu i pochodzące ze Studia Munka nieznane powszechnie etiudy filmowe Agnieszki Osieckiej.

Internauta może obejrzeć na Ninatece filmy m.in. Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Skolimowskiego, Marka Piwowskiego, Kazimierza Karabasza czy Andrzeja Titkowa. W serwisie Ninateka zgromadzono też wiele rejestracji teatralnych, a wśród nich: głośne dzieła Grzegorza Jarzyny, Krzysztofa Warlikowskiego, Andrzeja Wajdy, Mariusza Trelińskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Jerzego Jarockiego i Jana Klaty.

Ninateka.pl jest jednym z kluczowych projektów Narodowego Instytutu Audiowizualnego, do którego zadań należą digitalizacja, udostępnianie i upowszechnianie polskiej kultury audiowizualnej. Na początku Ninateka była jedną z zakładek strony internetowej Instytutu (www.nina.gov.pl). W ciągu ok. dwóch lat istnienia została rozbudowana w takim stopniu, że może zaistnieć jako osobna platforma internetowa.

Na stronie głównej portalu znaleźć można najciekawsze materiały związane z tematem tygodnia, czyli redakcyjną propozycją materiałów audiowizualnych na dany tydzień, często związaną z bieżącym wydarzeniami. Wyselekcjonowane materiały z różnych dziedzin kultury opatrzone są wyczerpującymi opisami z biogramami twórców; pogrupowane są w sekcje tematyczne, a docelowo także - kolekcje specjalne. W każdy poniedziałek odwiedzający portal użytkownik może znaleźć polecany w danym tygodniu wybór filmów i audycji związanych z konkretnym zagadnieniem, a w każdy piątek odbywa się premiera nowego materiału audialnego lub audiowizualnego, który właśnie został dodany do Ninateki.



Wszystkie materiały dostępne w Ninatece pochodzą z legalnych źródeł i są w 98 proc. bezpłatne. To oznacza, że ponad 2000 materiałów jest darmowych, a dostęp do nich nie wymaga logowania. Tylko 2 proc. materiałów, zgodnie z wymogami przekazujących je producentów, udostępniana jest za niewielką opłatą.

Ważną częścią Ninateki jest Ninateka Edu, przeznaczona wyłącznie dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ich uczniów. Po uprzedniej rejestracji użytkownicy zyskują bezpłatny dostęp do wszystkich materiałów opublikowanych w Ninatece, a także materiałów dydaktycznych: scenariuszy lekcji i zeszytów ćwiczeń. Nauczyciel ma także możliwość wygenerowania kodów dostępu dla swoich uczniów, dzięki czemu Ninateka Edu może być narzędziem do wykorzystywania podczas lekcji lub w ramach zadawanych prac domowych.  Serwis jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, prawidłowo funkcjonuje przy zastosowaniu programów czytających, dostosowany został również do wyświetlania w trybie dużego kontrastu, z którego korzystają osoby słabowidzące.

Sukcesywnie kolejne materiały znajdujące się w Ninatece będą wzbogacane o transkrypcje dla osób niesłyszących i słabosłyszących; niebawem pojawią się też filmy i rejestracje spektakli teatralnych z audiodeskrypcją, z której korzystają osoby niewidome.


RP
PAP
Ostatnia aktualizacja:  29.07.2013
Zobacz również
Woody Allen królem amerykańskiego box office
"Czarodzieje Honoratki" z premierą w internecie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll