PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Dziewczyny rządzą” – mówił o swoich typach do nagrody Maciej Ślesicki witając gości na początku gali. Marta Nieradkiewicz została wyróżniona za role w dwóch filmach: "Kamperze" Łukasza Grzegorzka i "Zjednoczonych Stanach Miłości" Tomasza Wasilewskiego. Nagrodą im. Bolesława Michałka uhonorowano Dorotę Karaś za książkę "Cybulski. Podwójne salto".
- Pragnę zaznaczyć, że werdykt był jednogłośny – dodawał przed przyznaniem nagrody aktor i reżyser Jerzy Stuhr, tegoroczny przewodniczący Jury powołanego przez Fundację „KINO”. W jego skład weszli jeszcze redaktor naczelny miesięcznika „KINO” Andrzej Kołodyński, aktorka i laureatka Nagrody im. Cybulskiego Magdalena Popławska, oraz reżyserki Monika Strzępka i Małgorzata Szumowska.


Nominowani do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego: Piotr Żurawski, Filip Pławiak, Dawid Ogrodnik, Marta Nieradkiewicz i Julia Kijowska, fot. Zoom/Fundacja Kino.

Do tegorocznej Nagrody oprócz zwyciężczyni nominowano: Julię Kijowską za „Zjednoczone Stany Miłości”, Filipa Pławiaka za „Czerwonego Pająka”, Dawida Ogrodnika za „Ostatnią Rodzinę” oraz Piotra Żurawskiego za rolę w filmie "Kamper".


Marta Nieradkiewicz odbiera Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego z rąk przewodniczącego Jury, Jerzego Stuhra, fot. Zoom/Fundacja Kino.

Statuetkę projektu Pawła Althamera oraz ufundowany przez PISF czek w wysokości 10 tys. zł otrzymała Marta Nieradkiewicz za role w „Zjednoczonych Stanach Miłości” Tomasza Wasilewskiego i „Kamperze” Łukasza Grzegorzka.

Jerzy Stuhr tak uzasadniał wybór Jury: „[Nieradkiewicz] nawet w drobnych rolach przykuwa uwagę swoją obecnością na ekranie. Zachwyca zdolnością transformacji, realizowaną niezwykle subtelnymi środkami. Wszechstronność i olbrzymi potencjał, wdzięk, osobowość ekranowa - rokują wielkie nadzieje w przyszłych pracach.”

Laureatka, zaskoczona wyborem, gratulowała kolegom i koleżankom, wraz z którymi znalazła się w gronie nominowanych: „To był zaszczyt, że mogłam stać obok Was. Chciałam bardzo podziękować moim reżyserom za to, że dali mi szansę na tak dwa różne, fantastyczne spotkania. Chciałam jeszcze podziękować Piotrkowi Żurawskiego za tą wspaniałą zabawę, jaką mieliśmy na planie oraz koleżankom ze <Zjednoczonych Stanów Miłości>, bo uważam, że świetnie udało nam się skonstruować jedną kobietę o czterech głowach.”


Uhonorowana Nagrodą im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki 2016 roku.

Podczas gali przyznano również Nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową 2015/2016 roku. Nominowano trzy interesujące pozycje: „Historię polskiego filmu dokumentalnego (1896-1944)” Małgorzaty Hendrykowskiej, „Postkolonialną Europę” Krzysztofa Loski oraz „Cybulski. Podwójne salto” Doroty Karaś. Jury nagradzając tę ostatnią zwróciło uwagę, że jest to „właściwie książka reporterska, ale dużej klasy – mówił Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy i przedstawiciel Jury. - Z masy faktów, komentarzy, jak z puzzli budujemy konstrukcję losów Zbyszka Cybulskiego. Pożegnanie legendy – w jakimś sensie tak, ale tylko po to, żeby dotknąć zagadki tego podwójnego salta. Szalenie polska historia. Chce się po jej lekturze wracać do filmów Zbyszka, zwłaszcza tych późnych, wyreżyserowanych przez Wojciecha Jerzego Hasa. I mimo, że wszystko już wiemy, to najlepsze i najgorsze o nim – on, Zbyszek, jakby nigdy nic - uwodzi nas z ekranu. Polecam!”


Dorota Karaś, fot. Zoom/Fundacja Kino.

Dorota Karaś otrzymała nagrodę w wysokości 10 tys. zł od dr Iwony Kurz, krytyczki filmowej i członka Jury. „Uświadomiłam sobie, że przygotowując się do napisania biografii Cybulskiego, porywałam się z motyką na księżyc – mówiła autorka odbierając nagrodę. - Chciałam napisać książkę, która będzie ciekawa nie tylko dla branży filmowej, świata artystycznego, aktorów i reżyserów, dla osób, które pamiętają Cybulskiego, ale też dla zwykłego czytelnika.”

Fundacja „KINO” oddała również hołd zmarłemu w zeszłym roku Andrzejowi Wajdzie wyświetlając pamiątkowy film. „Pan Andrzej Wajda bardzo nam pomagał przy obu nagrodach, które dzisiaj wręczamy i w trudnych czasach miesięcznika <Kina>. W czerwcu wydajemy 600 numer. Myślę, że gdyby nie Wajda, nie byłoby tego numeru" – komentował Jacek Cegiełka, prezes Fundacji „KINO”.

Rozdanie Nagród im. Zbyszka Cybulskiego i Bolesława Michałka odbyło się 12 kwietnia 2017 roku w warszawskim kinie Elektronik.


Albert Kiciński
KINO
Ostatnia aktualizacja:  18.04.2017
Zobacz również
fot. Zoom/Fundacja "Kino"
Wesprzyj film o Zamku Królewskim w Warszawie
Przedświąteczny spokój w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll