PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
start
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
start
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
start
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
start
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
start
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
start
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Połącz
Logowanie
Rejestracja
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  10.01.2017
W Warszawie trwa casting na obsadę głównej roli w filmie „Przygody matematyka”. Twórcy polsko–niemieckiej koprodukcji szukają aktora, który wcieli się w postać wybitnego polskiego matematyka – Stanisława Ulama.
- Od początku zakładałem, że rolę główną musi zagrać Polak – mówi Thorsten Klein, reżyser i autor scenariusza. Polscy aktorzy są niezwykle utalentowani, bardzo dobrze mówią po angielsku i coraz częściej pracują za granicą. Jestem przekonany, że znajdziemy wśród nich naszego Stana – dodaje.  Za reżyserię polskiej obsady odpowiadają Ewa Hornich i Małgorzata Lipmann.

Thor widział wiele polskich filmów i miał bardzo dobre rozeznanie, kto odpowiada jego wizji głównej postaci. Naszą rolą było wskazać mu polskich aktorów, którzy niekoniecznie grają na co dzień wiodące role, ale mają w sobie charyzmę i wdzięk głównego bohatera – zdradza Hornich. Obsada głównej roli jest kluczowa, gdyż postać Stanisława Ulama pojawia się w każdej scenie filmu, a aktor grający Stana musi nie tylko przekonująco mówić o matematyce, lecz także zbudować głęboki dramat tego człowieka – dodaje Lipmann. To prawdziwe aktorskie wyzwanie.

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

Scenariusz filmu "Przygody matematyka" oparty jest o autobiografię Ulama o tym samym tytule. Film produkują wspólnie Lena Vurma (Dragonfly Films, Niemcy)  oraz Joanna Szymańska i Dawid Janicki (Shipsboy, Polska) Rozwój projektu wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego. Zakończenie prac developmentowych zaplanowane jest na sierpień bieżącego roku.

PZ
shipsboy
Ostatnia aktualizacja:  10.01.2017
Zobacz również
fot. American Philosophical Society
Środowisko filmowe na rzecz WOŚP
Zajączkowska i Czop w filmie o Kazimierzu Leskim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2017
Scroll