PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Fabularyzowany dokument „Ojcu”, nowy film Liliany Komorowskiej, polskiej aktorki, reżyserki i producentki, na stałe mieszkającej w Kanadzie, otworzy IV Festiwal Filmowy EMIGRA 2016. Pokaz festiwalowy będzie polską premierą filmu, na którą Liliana Komorowska przyjedzie z Kanady razem ze współreżyserką obrazu Dianą Skaya, siostrzenicą bohaterki filmu Aliny Bandrowskiej.
Film „Ojcu” jest - opowiedzianą po raz pierwszy - historią Kresowianina Adama Bandrowskiego, widzianą oczyma jego trzyletniej córki Aliny. Bandrowski jest niewinną ofiarą jednego z licznych aktów ludobójstwa przeprowadzonych w czasach wielkiego terroru Stalina, których ofiarą padło ponad 100 000 Polaków – obywateli ZSRR. 77 lat później Alina Bandrowska, swoim poematem „Ojcu”, przerywa milczenie o mordzie w Winnicy. Utrwalone w pamięci dziecka poetyckie obrazy z życia jej rodziny są gwałtownie przerwane scenami aresztowania, przesłuchania i rozstrzelania ojca w 1938 roku. Film „Ojcu” porusza prawdę o indywidualnym cierpieniu jednej rodziny, rozłączonej na zawsze brutalnym aktem sowieckiego terroru. Na emigracji w Kanadzie Alina, już jako 78 letnia kobieta, pisząc poemat „Ojcu” podjęła się trudnego zadania utrwalenia swoich wspomnień. Historia ojca prześladowała Alinę przez całe życie. Zbierała skrzętnie jakiekolwiek ślady pozostałe po nim: dzienniki matki, zdjęcia, listy i zapisywała najdrobniejsze swoje wspomnienia. Film składa pośmiertny hołd zamordowanemu, na zawsze pozostawiając trwały ślad w zbiorowej pamięci.

Wyprodukowany w 2015 roku film „Ojcu” prezentowany był na międzynarodowych festiwalach m.in. Camerimage 2015, Cannes 2016, Golden Urartu 2016 w Armenii. Na VIII Festiwalu Filmowym Niepokorni, Nieznani, Wyklęci 2016 w Gdyni Liliana Komorowska i Diana Skaya otrzymały nagrodę im. Janusza Krupskiego  za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów i postaci. Film znakomicie przyjęto na Ukrainie i w Montrealu, gdzie został wyprodukowany. Pokazy w Kijowie i Winnicy odbywały się przy pełnych salach. 



„Ojcu” został wyprodukowany przez kanadyjskie firmy QueenArt Films i Di Sky Productions we współpracy z Telewizją Polską. Film jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

EMIGRA 2016 jest festiwalem filmów o szeroko rozumianej tematyce emigracyjnej. Festiwal odbędzie się w Warszawie w dniach 4-6 listopada 2016 roku w kinie Kultura (Krakowskie Przedmieście 21/23), Domu Polonii (Krakowskie Przedmieście 64) oraz Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Magazyn Filmowy SFP objęły patronat nad wydarzeniem.
 
Program festiwalowy jest dostępny na stronie: www.emigra.pl.
Zwiastun filmu „Ojcu” jest dostępny pod adresem: https://vimeo.com/158584646

 


AK
EMiGRA
Ostatnia aktualizacja:  26.10.2016
Zobacz również
fot. EMiGRA 2016
Dokument 21-latki z Polski powalczy o Oscara!
Czego pragnie producent, czyli branża w śląskim mieście
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll