PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
4 konkursy, a w nich 45 filmów: 24 dokumenty, 8 krótkich filmów fabularnych i 13 animacji, a w Panoramie Filmu Polskiego 20 tytułów - w większości premierowo. Łącznie pokazanych zostanie ponad 250 filmów. Organizatorzy 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego ujawniają swoje plany. Festiwal rozpocznie się 29 maja i potrwa do 5 czerwca. W jego ramach odbędzie się również Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
- W tym roku na festiwal zostało zgłoszonych ponad 3300 filmów z całego świata, w tym ponad 300 z Polski - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie dyr. festiwalu Krzysztof Gierat. - Wybraliśmy 45 filmów do 4 sekcji konkursowych i 20 tytułów do sekcji Panorama.

- Nagrody główne w 4 konkurach festiwalu kwalifikują do Oscara - przypomniała dyr. biura programowego festiwalu Barbara Orlicz-Szczypuła. - Polskie filmy będą brały udział  we wszystkich czterech festiwalowych konkursach: Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, Konkursie DocFilmMusic oraz oczywiście Konkursie Polskim.


Konferencja prasowa w Warszawie, 13 kwietnia 2016 r., Kino Kultura. Od prawej: dyr. Festiwalu Krzysztof Gierat, dyr. Biura Programowego Barbara Orlicz-Szczypuła, rzecznik prasowa Anna E. Dziedzic. Fot. SFP.

Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych

W konkursie prezentowany będzie m.in. film, który powstał  na Ukrainie i  w emocjonalny sposób opowiada o tragicznych doświadczeniach wojny na wschodzie kraju (“Alisa w krainie wojny” reż. Alisa Kovalenko, Liubov Durakova). Akcja filmu “Ikona”Wojciecha Kasperskiego toczy się na dalekiej Syberii w szpitalu psychiatrycznym, który peł ni funkcję przytuliska dla społecznych wyrzutków, a “Mnich z morza” Rafał a Skalskiego to historia, która rozgrywa się w buddyjskim klasztorze w Tajlandii. Bohater filmu Darii Lipko, “Stan umysłu” to bośniacki psychiatra, który odbywa podróż w przeszłość, by rozliczyć się z własnym życiem, ale też z historią byłej Jugosławii.

Selekcje do konkursów międzynarodowych: dokumentalnego i krótkometrażowego jeszcze trwają.

Film otwarcia

Festiwal otworzy światowa premiera najnowszego filmu dokumentalnego Piotra Stasika "21 x Nowy Jork". Film będzie brał również udział w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych.

- Film Stasika to świat w pigułce, to 21 bohaterów zanurzonych w nowojorskiej metropolii. Samotni w tłumie, szukają swego miejsca na ziemi. Ich pragnienia są pozornie banalne: pięknie żyć i mocno kochać. Nic ich w tym nie wyróżnia, choć sami różnią się wiekiem, kolorem skóry i zasobnością portfela. - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. - Misterny filmowy kalejdoskop układa się w głęboki esej o współczesnym człowieku, a hipnotyczne zdjęcia i transowa muzyka uzależniają od pierwszego ujęcia.

Kadr z filmu "21 x Nowy Jork" w reż. Piotra Stasika. Fot. mat. prasowe.

Nie zabraknie utworów dotykających głębokich i często niezwykle trudnych relacji rodzinnych. Jednym z nich jest najnowszy film Pawła Łozińskiego, “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham”, będący zapisem niełatwego procesu uzdrawiania relacji matki i córki. “Trzy rozmowy o życiu” autorstwa Julii Staniszewskiej to także bolesna światopoglądowa rozmowa matki lekarki z córką, szczęśliwą matką dzieci poczętych metodą in vitro.

Portrety

Dużą część dokumentów stanowią portrety wybitnych postaci ze świata kultury i sztuki. Wśród nich produkcje poświęcone Jonaszowi Kofcie (“Jonasz w brzuchu Lewiatana”, reż. Krzysztof Wierzbicki), Stanisławowi Dygatowi (“Mój ojciec Staś”, reż. Andrzej Dudziński), Sławomirowi Mrożkowi (“Mrożek. życie warte jest życia”, reż Paweł  Chara), czy bardowi i muzykowi Przemysławowi Gintrowskiemu (“Gintrowski”, reż. Arkadiusz Bartosiak).

Niepełnosprawni w kinie

Filmy “Dwa światy” Macieja Adamka, “Cheerleaderki” Sławomira Witka oraz “Daniel” Anastazji Dąbrowskiej to historie bohaterów mierzących się z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Pierwszy z nich to portret głuchoniemych rodziców, opowiedziany z pozycji ich słyszącej nastoletniej córki. Drugi, to relacja z wyzwania, jakiego podejmuje się piękna, wysportowana i ambitna dziewczyna, która zamierza stworzyć pierwszą w Polsce drużynę cheerleaderek na wózkach. Film, którego tytuł owym bohaterem jest Daniel, chłopiec dotknięty zespołem Downa, opowiada o problemach nastolatków, samotności i pierwszych pragnieniach.


Kadr z filmu "Cheerleaderki" w reż. Sławomira Witka. Fot. mat. prasowe.

5 filmów Studia Munka w 2 konkursach

Tradycyjnie wśród krótkometrażowych fabuł  zgłoszonych do udział u w Festiwalu, większość stanowią produkcje zrealizowane przez studentów, głównie katowickiej, łódzkiej i gdyńskiej szkoły filmowej, Szkoły Wajdy oraz Studia Munka, działającego w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Na Krakowskim Festiwalu zostanie pokazanych aż pięć filmów wyprodukowanych przez Studio Munka. Będą to: "Otwarcie" Piotra Adamskiego, "Więzi" Zofii Kowalewskiej - oba filmy startują w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz "Trzy rozmowy o życiu" Julii Staniszewskiej, "Ostatni sezon" Sławomira Witka i "Basen" Krzysztofa Pawłowskiego. Wszystkie pięć filmów biorą także udział w Konkursie Polskim festiwalu.


Kadr z filmu "Ostatni sezon" w reż. Sławomira Witka. Fot. Studio Munka/SFP.

Na uwagę zasługują mistrzowskie kreacje aktorskie, także czołowych artystów polskich, takich jak: Anna Dymna (“Dzień babci”, reż. Miłosz Sakowski), Beata Fudalej i Julia Kijowska (“Lokatorki”, reż. Klara Kochańska), Małgorzata Hajewska-Krzysztofik (“Otwarcie”, reż. Piotr Adamski), czy Janusz Chabior w filmie Darii Woszek “Hycel”.

Pełna lista filmów festiwalu dostępna jest tutaj: http://www.krakowfilmfestival.pl/pl/news/616

Joanna Kos-Krauze przewodniczącą jury Konkursu Polskiego


Przewodniczącą jury tegorocznego Konkursu Polskiego będzie reżyserka i scenarzystka Joanna Kos-Krauze. W jury zsiądą także: montażystka Agnieszka Glińska, dyr. Warszawskiego Festiwalu Filmowego Stefan Laudyn, rysownik i reżyser filmów animowanych Wojciech Wawszczyk oraz dokumentalistka Agnieszka Zwiefka.

Retrospektywa Krzysztofa Kieślowskiego

Organizatorzy festiwalu postanowili uczcić 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Na festiwalu zostanie pokazana retrospektywa filmów dokumentalnych reżysera. Wśród filmów, które zostaną zaprezentowane w specjalnym cyklu znajdą się wybitne pozycje zrealizowane przez Kieślowskiego w latach 70 i nagradzane w Krakowie, m.in. uhonorowane Grand Prix Festiwalu: “Z punktu widzenia nocnego portiera”, “Siedem kobiet w różnym wieku”, “Szpital”, czy “Pierwsza miłość”.

90-te urodziny Andrzeja Wajdy

W związku z przypadającymi w tym roku 90-tymi urodzinami Andrzeja Wajdy krakowski festiwal pokaże specjalny przegląd filmów dokonany przez prof. Tadeusz Lubelski, uznanego krytyka i teoretyka kina. Kluczem selekcji było pokazanie Andrzeja Wajdy z rozmaitych perspektyw i różnych stron kamery.


Andrzej Wajda i Jacek Bromski na gali 90. urodzin Andrzeja Wajdy. Fot. Borys Skrzyński/SFP.

Widzowie zobaczą Wajdę zarówno jako bohatera relacji z planów jego filmów m.in.: "Wesela" i "Wszystko na sprzedaż" w filmach "Pan... dziad z lirą" Sławomira Idziaka i Andrzeja Kotkowskiego czy "Na planie" Jerzego Ziarnika. Ale także Wajdę jako dokumentalistę na przykładzie jego najnowszego filmu dokumentalnego "Wróblewski według Wajdy".

Smok Smoków dla Marcela Łozińskiego

Nagrodę za całokształt twórczości Smoka Smoków otrzyma w tym roku wybitny dokumentalista Marcel Łoziński. W ramach retrospektywy reżysera na Festiwalu w Krakowie zostaną pokazane m.in. takie filmy jak: "89mm od Europy", "Post restante", "Tonia i jej dzieci", a także "Wszystko może się przytrafić" - film, który 6 kwietnia 2016 roku otrzymał tytuł Najlepszego Polskiego Filmu Dokumentalnego Stulecia w plebiscycie widzów przygotowanym z okazji przeglądu 100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego. 


Marcel Łoziński i Halina Paszkowska odbierają z rąk Marka Drążewskiego dyplomy honorowe dla Najlepszego Polskiego Filmu Dokumentalnego Stulecia "Wszystko może się przytrafić". Fot. Borys Skrzyński/SFP.

Więcej informacji na stronie www.krakowfilmfestival.pl

Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest współorganizatorem festiwalu.
Tomasz Sztuka
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  15.04.2016
Zobacz również
fot. mat. prasowe.
Rotacje na czele zestawienia
Nie słuchaj innych. Sam pokaż, czym jest patriotyzm i kim są współcześni bohaterowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll