PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Niemiecki film pochodzącego z Polski młodego reżysera zostanie zaprezentowany w sekcji Panorama.
W swoim pełnometrażowym debiucie "Jonathan", Piotr J. Lewandowski opowiada o młodym mężczyźnie, który podejmując się opieki nad śmiertelnie chorym ojcem, zaprzepaszcza własne marzenia. Scenariusz tego filmu w 2013 roku został wyróżniony nagrodą filmową Hesji, a w 2014 roku był nominowany do prestiżowej nagrody Thomasa Strittmattera. - Moim zamiarem jest opowiedzenie w sposób przejmujący o rodzinie i przyjaźni, eksponując przy okazji ulotne gesty i czule szkicując postacie. Zadaniem tego filmu jest przekazanie lęków egzystencjalnych i marzeń młodego mężczyzny, który musi się rozprawić z problemem śmierci. Mimo dramatyzmu, jakim naznaczony jest film, nie brakuje w nim jednak humoru. Podobnie jak w prawdziwym życiu tragizm i komizm wzajemnie się przeplatają, w żadnym razie się nie wykluczając - mówi reżyser "Jonathana", którego światowa premiera odbędzie się na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.



Bohater filmu, 23-letni Jonathan, od dawna opiekuje się swoim ojcem Burhardem. Równocześnie ze swoją ciotką Martą zajmuje się prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa rolnego. Chłopak wyczuwa, że między nim a ojcem jest bariera, której on sam nie jest w stanie przełamać. Kiedy stan ojca pogarsza się, Marta zatrudnia w roli pielęgniarki Ankę. Zafascynowany, z jaką łatwością dziewczyna zmierza się z tematem śmierci, wypartym dawno z jego własnych myśli, Jonathan zakochuje się w niej po uszy. Kiedy pojawia się Ron, dawny przyjaciel ojca, po którym swego czasu ślad zaginął, Burhard niespodziewanie odzyskuje przytomność umysłu. Długo skrywana rodzinna tajemnica wychodzi na jaw i wystawia relację ojciec-syn na ciężką próbę....

Producentkami "Jonathana", pierwszego filmu pełnometrażowego w artystycznym dorobku Piotra J. Lewandowskiego, są Alexandra i Meike Kordes z firmy Kordes & Kordes Film GmbH.  Zdjęcia do niego powstawały latem 2015 roku i były kręcone w okolicach Gengenbach-Reichenbach, w Schenkenzell-Kaltbrunn i Forbach w Baden-Württemberg, a także w Hesji i nad Morzem Północnym. W rolach głównych występują niemieccy aktorzy: Jannis Niewöhner jako tytułowy Jonatan, zaś w jego ciężko chorego ojca Burharda André M. Hennicke. Postać pielęgniarki Anki kreuje Julia Koschitz. W rolę Rona - skrzętnie skrywaną miłość Burharda – wciela się Thomas Sarbacher. Siostrę Burharda, Martę, gra Barbara Auer.

Piotr J. Lewandowski urodził się w 1975 roku Warszawie, ale większość życia spędził poza granicami Polski. Studiował m.in. w Warszawie, Paryżu i Londynie, a w 1999 roku zamieszkał na stałe w Niemczech, gdzie kształcił się najpierw w Hochschule für Gestaltung w Offenbach  k/Frankfurtu nad Menem, a w 2002 roku przeniósł się do Akademii Filmowej (Filmakademie Baden-­Württemberg). Tam uzyskał dyplom reżysera. Od końca lat 90. realizował filmy eksperymentalne i animowane. Po wyróżnionych krótkometrażowych"Heavy Pregnant""Papa" nakręcił w Polsce obraz zatytułowany "Janek". Zagrali w nim m.in.: Danuta Stenka i Zbigniew Zamachowski. Potem, jako drugi reżyser, współtworzył pełnometrażową fabułę "Rzeźnicy" oraz - ponownie samodzielnie - nakręcił krótkometrażowe "Muchy". Ostatni z wymienionych tytułów był prezentowany na Berlinale w 2009 roku. W latach 2011-2012 wspólnie z Carstenem Strauchem zrealizował serial telewizyjny"Götter wie wir", który w swojej kategorii został wyróżniony  m.in. Niemiecką Nagrodą Telewizyjną.

Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.02.2016
Zobacz również
fot. Jeremy Jan Rouse
Nabór na Festiwal Filmowy w Gdyni
"Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego" na DVD
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll