PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W styczniu 2016 w Krakowie ruszą zdjęcia do „Wielkiego zimna”, francuskiej czarnej komedii w reżyserii Gérarda Pautonnier. Projekt, który został laureatem pierwszej edycji Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie, trafił do Polski między innymi dzięki staraniom Film Commission Poland.
W małym, opustoszałym miasteczku, w samym środku mroźnej zimy z braku klientów podupada zakład pogrzebowy Edmonda Zwecka. Przedsiębiorstwo ma już jedynie dwóch pracowników – Georges’a, który jest prawą ręką właściciela oraz Eddiego, młodego asystenta, który dopiero uczy się zawodu. Pewnego ranka niespodziewane wydarzenie przywraca Edmondowi nadzieję – do zakładu trafiają bowiem klienci z nieboszczykiem. Georges i Eddie dostają za zadanie poprowadzenie konwoju pogrzebowego i dostarczenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Kiedy jednak karawan gubi drogę, a zlokalizowanie cmentarza okazuje się niemożliwe, podróż przeradza się w nieoczekiwany koszmar, który może wskrzesić nawet zmarłego…

"Wielkie zimno" to debiut pełnometrażowy francuskiego twórcy Gérarda Pautonnier. Scenariusz na podstawie książki „Edmond Ganglion i Syn” Joëla Egloffa został napisany przez reżysera i autora powieści. W obsadzie znaleźli się: Jean-Pierre Bacri, znany z filmów Agnès Jaoui, których jest również współscenarzystą [„Gusta i guściki” (2000), „Popatrz na mnie” (2004), „Opowieść w deszczu” (2008), „Książe z nie tej bajki” (2013)]; Olivier Gourmet, odkryty dla kina przez braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne’ów („Obietnica”, 1996), laureat nagrody aktorskiej na festiwalu w Cannes („Syn”, 2002); oraz Arthur Dupond, nadzieja francuskiego kina, nominowany do nagrody Cezara za odkrycie roku w filmie „Bus Palladium” (2011) Christophera Thompsona.

Projekt "Wielkie zimno" znalazł się w Małopolsce między innymi dzięki działaniom Film Commission Poland. - Dzięki przygotowanej przez nas ofercie lokacyjnej udało się pozyskać zainteresowanie producentów Polską - mówi Anna E. Dziedzic z Film Commission Poland. - Małopolskie lokacje od razu zwróciły uwagę producentów, a niewątpliwie podtrzymało ją powołanie Międzynarodowego Funduszu Filmowego, do którego zwrócili się o dofinansowanie projektu.

W sierpniu tego roku "Wielkie zimno" zostało laureatem pierwszej edycji Konkursu organizowanego w ramach Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie. Fundusz jest nowym, pierwszym w Polsce tego typu narzędziem służącym do przyciągania zagranicznych produkcji. Celem MFF jest rozwój współpracy europejskiego sektora audiowizualnego z pozostałymi krajami świata poprzez współfinansowanie międzynarodowych koprodukcji. Celem ustanowienia tego narzędzia było także zwiększenie konkurencyjności Krakowa dla sąsiednich, silnych ośrodków filmowych, jak: Praga, Berlin, Budapeszt czy Zagrzeb.

- MFF to odpowiedź na realne trendy i potrzeby branży. Bardzo ważnym atutem Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie jest generowanie zatrudnienia w regionie, promowanie lokalnych talentów, aktorów, podwykonawców, a także osiąganie korzyści wizerunkowych na świecie – podkreśla Katarzyna Wodecka-Stubbs, szefowa Krakow Film Commission. I dodaje: Uruchomienie MFF wzbudziło ogromne zainteresowanie na europejskim rynku filmowym. Mimo braku rozwiązań systemowych, w postaci ulg podatkowych, mechanizmów odliczeń podatkowych – stosowanych w większości krajów europejskich – region pozostaje atrakcyjny dla producentów zagranicznych dzięki kompletnej bazie plenerów, profesjonalnej kadrze i specjalistach oraz prężnie działającej Krakow Film Commission.

Film jest koprodukcją francusko-belgijsko-polską - producentem wiodącym jest Denis Carot z Elzévir Films (Francja), a koproducentami Edyta Janczak-Hiriart i Karolina Mróz-Couchard z Lava Films (Polska) oraz Gaetan David i André Logie z Panache Productions et La Compagnie Cinématographique (Belgia). Zdjęcia w Krakowie z udziałem polskiej ekipy planowane są na styczeń 2016 roku.


PZ
Film Commission Poland
Ostatnia aktualizacja:  4.12.2015
Zobacz również
Projekt nowej ustawy medialnej prawie gotowy
Od zmierzchu do świtu - festiwalowe noce w kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll