PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  23.03.2016
Zakończyły się zdjęcia do francusko-belgijsko-polskiej koprodukcji "Wielkie zimno". Międzynarodowa ekipa spędziła na planie w Bieszczadach, na Podkarpaciu i w Krakowie 23 dni.
W małym, opustoszałym miasteczku, w samym środku mroźnej zimy z braku klientów podupada zakład pogrzebowy Edmonda Zwecka. Przedsiębiorstwo ma już jedynie dwóch pracowników – Georgesa, który jest prawą ręką właściciela oraz Eddiego, młodego asystenta, który dopiero uczy się zawodu. Pewnego ranka niespodziewane wydarzenie przywraca Edmondowi nadzieję – do zakładu trafiają bowiem klienci z nieboszczykiem. Georges i Eddie dostają za zadanie poprowadzenie konwoju pogrzebowego i dostarczenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Kiedy jednak karawan gubi drogę, a zlokalizowanie cmentarza okazuje się niemożliwe, podróż przeradza się w nieoczekiwany koszmar, który może wskrzesić nawet zmarłego…

"Wielkie zimno" (oryg. „Les affaires reprennent”, poprzednio: „Grand Froid”) to debiut pełnometrażowy francuskiego twórcy Gérarda Pautonnier. Scenariusz na podstawie książki „Edmond Ganglion i Syn” Joëla Egloffa został napisany przez reżysera i autora powieści. W obsadzie znaleźli się: Jean-Pierre Bacri („Gusta i guściki”, "Popatrz na mnie", „Książe z nie tej bajki”), Olivier Gourmet („Obietnica”, „Syn”) oraz Arthur Dupont („Bus Palladium”).

Film jest koprodukcją francusko-belgijsko-polską - producentami wiodącymi są Denis Carot i Marie Masmonteil z Elzévir Films (Francja), a koproducentami Edyta Janczak-Hiriart i Karolina Mróz-Couchard z Lava Films (Polska) oraz Gaetan David i André Logie z Panache Productions et La Compagnie Cinématographique (Belgia). W zdjęciach brała udział francusko-polsko-belgijska ekipa.   


Ekipa na planie, fot. Laurent Thurin-Nal.

Projekt "Wielkie zimno" trafił do Polski między innymi dzięki przygotowanej przez Film Commission Poland ofercie lokacyjnej. Ostatecznie zdjęcia były realizowane na Podkarpaciu, które stopniowo wzbudza coraz większe zainteresowanie filmowców, tu kręcono m. in. serial HBO „Wataha” oraz debiut Wojciecha Kasperskiego „Na granicy” oraz w Krakowie, który gościł niedawno Jima Carreya i Charlotte Gainsborough ("True Crimes") oraz Rachel Weisz i Toma Wilkinsona („Denial”). Na Podkarpaciu producenci poszukiwali specyficznych, opustoszałych krajobrazów i znaleźli je w okolicach Rymanowa, Soliny, w Ustrzykach Górnych i w Sanoku. W Krakowie także zagrały mniej popularne lokacje, położone w dzielnicach mieszkalnych, w opozycji do bardzo często wykorzystywanego w filmach wizerunku Rynku Głównego.

Producent Denis Carot tak podsumowuje kilka tygodni spędzonych w Polsce: - Koprodukcja „Les affaires reprennent” z Lava Films była świetnym doświadczeniem. Mogliśmy nawiązać bardzo pewne relacje od samego początku. Lava Films była partnerem pełnym zaufania i całkowicie zaangażowanym w swoją rolę koproducenta i producenta liniowego. Organizacja była idealna; przez cały okres trwania projektu mieliśmy bardzo wykwalifikowaną, profesjonalną i ciężko pracującą ekipę. Integracja pomiędzy osobami różnych narodowości biorącymi udział w projekcie była łatwa. Ponadto udało nam się kręcić, we wszystkich lokacjach, które początkowo wyszukaliśmy i mogliśmy odkryć piękne polskie krajobrazy, szczególnie na Podkarpaciu i w Krakowie.

W ubiegłym roku "Wielkie zimno" zostało laureatem pierwszej edycji Konkursu organizowanego w ramach Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie. Fundusz został zaprojektowany przez krakowskie Biuro Festiwalowe jako narzędzie służące do przyciągania zagranicznych produkcji i zwiększenia konkurencyjności Krakowa. Film otrzymał także wsparcie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Za sprzedaż międzynarodową odpowiada TF1 International. Premiera jest przewidziana na wiosnę 2017 roku.


AK
Film Commission Poland
Ostatnia aktualizacja:  23.03.2016
Zobacz również
fot. Laurent Thurin-Nal
Dwa dokumenty Studia Munka powalczą o nagrody na Hot Docs
Nowy film Bodo Koxa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll