PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jedna z najważniejszych imprez filmowych w Polsce odbywa się od 23 lipca do 2 sierpnia 2015 roku we Wrocławiu.
Widzowie tegorocznej edycji festiwalu będą mogli zobaczyć kilka nowych polskich produkcji. W Panoramie pokazany zostanie polsko-szwedzki pełnometrażowy debiut absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi Magnusa von Horna - "Intruz", świetnie przyjęty podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, gdzie był pokazywany w sekcji Quinzaine des Réalisateurs. Innym filmem, który miał premierę światową na tym festiwalu i znalazł się także w programie T-Mobile Nowe Horyzonty, jest "Znam kogoś, kto cię szuka" Francuzki polskiego pochodzenia Julii Kowalski z Andrzejem Chyrą w jednej z głównych ról.

Prosto z Karlowych Warów do Wrocławia przyjedzie nagrodzony tam najnowszy film Anci Damian, autorki głośnego Crulic. Droga na drugą stroną. Bohaterem "Czarodziejskiej góry" - kolejnego niekonwencjonalnego dokumentu zrealizowanego w formie animacji - jest Adam Jacek Winkler. Mocno przesiąknięty duchem antykomunistycznego ruchu oporu opuścił Polskę w 1965 roku. Przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szacha Massuda.

W programie festiwalu znalazły się również dwa inne filmy pokazywane w Karlowych Warach - debiuty fabularne uznanych operatorów. "Chemia" Bartka Prokopowicza to niekonwencjonalna historia o miłości z rakiem w tle, z udanymi kreacjami Agnieszki Żulewskiej i Tomasza Schuchardta. Z kolei "Czerwony pająk" Marcina Koszałki, z Filipem Pławiakiem i Adamem Woronowiczem, to wstrząsająca opowieść inspirowana historią PRL-owskiego mordercy.

Warto także zwrócić uwagę na pokaz specjalny filmu "Śpiewający obrusik", eksperymentu zrealizowanego jako dyplom studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Reżyserią projektu zajął się Mariusz Grzegorzek. Jak mówią sami autorzy filmu ich obrusik będzie śpiewał o spełnianiu marzeń, odwadze, zadawaniu pytań, po to, by dotknąć siebie i po to, by dotknąć ciebie.
W programie znalazły się również pokazy laureata Krakowskiego Festiwalu Filmowego "Mów mi Marianna" Karoliny Bielawskiej oraz dokumentów "Aktorka". Film o Elżbiecie Czyżewskiej Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej, "Koniec świata" Moniki Pawluczuk, "Plus minus, czyli podróże muchy na Wschód" Bogdana Dziworskiego i "Bruno Schulz" Adama Sikory.

Przypominamy, że w konkursie głównym festiwalu znalazł się "Walser" - pełnometrażowy debiut jednego z najważniejszych polskich artystów Zbigniewa Libery, zaś w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce o główną nagrodę będzie rywalizował "Performer" Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy.

Z kolei bohaterem polskiej retrospektywy w trakcie trwania 15. edycji T-Mobile Nowe Horyzonty, będzie Tadeusz Konwicki - zmarły w tym roku wybitny pisarz, scenarzysta, reżyser filmowy, wieloletni kierownik Zespołu Filmowego "Kadr". Podczas festiwalu zostaną pokazane jego legendarne fabuły - od debiutanckiego dramatu psychologicznego "Ostatni dzień lata" z Janem Machulskim i Ireną Laskowską, przez kultowe "Salto", niekonwencjonalne adaptacje literatury - "Dolinę Issy" na podstawie powieści Czesława Miłosza i "Lawę" opartą na "Dziadach" Adama Mickiewicza, po nieco zapomniane perły polskiego kina autorskiego - "Zaduszki", czy "Jak daleko stąd, jak blisko".


PZ
nowehoryzonty.pl/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.07.2015
Zobacz również
fot. Balapolis
Krzysztof Kopczyński: Czasem zaczyna się od miejsca
Pierwsza edycja festiwalu filmowego SPEKTRUM już w listopadzie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll