PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Projekcja filmu "Ludzie Boga" z audiodeskrypcją dla niewidomych i napisami dla niesłyszących uświetni obchody trzeciego jubileuszu projektu "Poza Ciszą i Ciemnością". Celem projektu jest udostępnianie wydarzeń kulturalnych osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu.

"Ludzie Boga", fot. Gutek Film

Audiodeskrypcja to technika narracyjna, która za pomocą słownego opisu dostarcza osobom niewidomym i słabowidzącym informacje, które przez osoby widzące odbierane są w postaci wizualnej. Technika ta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Choć za jej oficjalny początek przyjmuje się rok 1981, gdy miał miejsce pierwszy na świecie pokaz z audiodeskrypcją, opracowany i wdrożony przez niewidomą Margaret Pfanstiehl i jej męża, to warto zauważyć, iż już w początkach lat 70. profesor Gregory Frazier na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco opracował jej pierwsze podstawy teoretyczne. W połowie lat 80. audiodeskrypcja przebyła drogę przez Atlantyk do Europy trafiając na deski brytyjskiego teatru Robin Hood w Averham, Nottinghamshire. Poza teatrem została zaadoptowana do potrzeb filmów, programów telewizyjnych, płyt DVD, muzeów i innych wydarzeń.

W Polsce oficjalna premiera pierwszego audiodeskrybowanego filmu odbyła się w 2006 roku w białostockim kinie Pokój. Był to przygotowany z inicjatywy Tomasza Strzymińskiego pokaz „Statystów” Michała Kwiecińskiego. Od tej chwili audiodeskrypcja zagościła w mediach i stała się rozpoznawalną inicjatywą. Kolejne starania sprawiły, iż na płytach DVD ukazał się pierwszy polski film z audiodeskrypcją - „Katyń” Andrzeja Wajdy. We współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz Pomorską Fundacją Filmową udało się zrealizować rewolucyjne na skalę światową przedsięwzięcie - audiodeskrybowane były również filmy konkursowe podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Niewidome i słabowidzące dzieci oraz osoby dorosłe mogły dzięki temu uczestniczyć w wydarzeniu, które dotąd było dla nich niedostępne.

Projekt "Poza Ciszą i Ciemnością" Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" wystartował trzy lata temu. Wszystko zaczęło się od kina. Gdy 7 października 2008 roku w Kinie Muranów wyświetlono "Ogród Luizy"Macieja Wojtyszki, sala pękała w szwach. Na kolejnych seansach w innych warszawskich kinach (Rejs, Femina, Alchemia) było podobnie. Film "Ludzie Boga" będzie 22. filmem przygotowanym przez Fundację i jej partnerów z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych sensorycznie.

Od maja 2009 roku w projektem "Poza Ciszą i Ciemnością" współpracują również teatry. Pierwszym teatrem, który wprowadził dodatkowe ścieżki dla niewidomych i niesłyszących do swoich przedstawień był Teatr Narodowy w Warszawie. Do tej pory przystosowano tam 10 spektakli. Później włączyły się inne sceny (Rampa na Targówku, Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie), także poza granicami stolicy, m.in. Teatr Nowy w Poznaniu. Do końca 2011 roku zaadaptowano 15 przedstawień.

W grudniu 2010 roku pierwsze grupy niepełnosprawnych sensorycznie miały szansę zwiedzić znaczną część ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego dzięki specjalnym opracowaniom.

Rok 2011 przyniósł ze sobą kolejne spektakle z audiodeskrypcją i napisami, m.in. w Teatrze Kamienica oraz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Późną jesienią również sale Zamku Królewskiego będą dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Wszystkie wydarzenia w projekcie "Poza Ciszą i Ciemnością" organizowane są głównie dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" współpracuje w projekcie z najlepszymi specjalistami od opracowań dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu, tj. Izabelą Künstler i Urszulą Butkiewicz oraz znakomitym lektorem Stefanem Knothe.

Trzeci jubileusz projektu "Poza Ciszą i Ciemnością" odbędzie się 7 października 2011 r. o 16.30 w warszawskim kinie Muranów. Podczas uroczystości zostanie wyświetlony film "Ludzie Boga" z audiodeskrypcją dla niewidomych i napisami dla niesłyszących, który w takiej wersji został właśnie wydany na DVD.

Wstęp jest bezpłatny za okazaniem wcześniej zarezerwowanych u organizatora zaproszeń.

GW
Magazyn Filmowy SFP/Gutek Film
Ostatnia aktualizacja:  1.10.2011
Zobacz również
Dokumentaliści apelują do TVP
Poznaj 23. dziewczynę Bonda
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll