PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Przedstawiciele 30 gildii scenarzystów obecnych w Warszawie na Światowej Konferencji Scenarzystów WCOS03, reprezentujących 56 tys. autorów, przyjęli Rezolucję Warszawską, w której podkreślili kluczową rolę twórcy i jego niepowtarzalnej wizji w produkcji telewizji wysokiej jakości.
Światowa Konferencja Scenarzystów WCOS03 jest najważniejszym w skali globalnej zgromadzeniem scenarzystów filmowych z całego świata, odbyła się już po raz trzeci, tym razem w Warszawie, wcześniej scenarzyści gościli w Atenach i Barcelonie.

Trzecia Światowa Konferencja Scenarzystów w Warszawie została zorganizowana w czasie wielkich zmian w globalnym przemyśle filmowym i telewizyjnym.

Dzisiejsza złota era telewizji ma miejsce dzięki scenarzystom. Opowiadanie historii rozłożonej na cały sezon serialu daje niespotykane dotąd możliwości rozwijania wielowymiarowych bohaterów i złożonych wątków.

Inwestowanie w scenarzystów dające im swobodę twórczą i finansową, aby mogli robić to co potrafią najlepiej, jest kluczowe dla umocnienia i kontynuowania wysokiej jakości produkcji telewizyjnej, która przemawia do widzów zarówno na rynku lokalnym, jak i na całym świecie.

Postanowione zostało, że 30 gildii scenarzystów obecnych w Warszawie na WCOS03, reprezentujących 56.000 autorów, pragnie podkreślić kluczową rolę twórcy i jego niepowtarzalnej wizji w produkcji telewizji wysokiej jakości. Proponujemy przyjęcie duńskiego modelu „jednej wizji”, sedno którego stanowi szacunek dla twórców, jako standardu branżowego, jaki powinni stosować nadawcy telewizyjni, dostawcy usług cyfrowych, instytucje finansujące, producenci i studia filmowe.

Scenarzyści muszą mieć zapewniony czas i środki do rozwijania wątków i postaci, bez raptownego ponaglania, ani ingerencji ze strony decydentów, którzy jakże często utrudniają twórczą pracę. Uchwaliliśmy również, że we wszystkich naszych negocjacjach należy skupić się na profesjonalizacji użycia napisu początkowego „Created By” w celu zagwarantowania tego, by wiązało się z nim godne wynagrodzenie i szacunek, a także na wypracowaniu standardowej formuły tego napisu początkowego obowiązującej na całym świecie.

Zostało postanowione ponadto, że 30 gildii scenarzystów obecnych w Warszawie na WCOS03 wzywa do wypracowania drogą negocjacji zbiorowych niezbędnych środków finansowych, aby wszyscy scenarzyści mogli skupić się na swojej pracy, co w efekcie pomoże wspierać, sprzyjać i utrzymać profesjonalną jakość opowieści, jakiej widzowie oczekują i na jaką zasługują.

Konferencja jest organizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z pokrewnymi stowarzyszeniami innych krajów, w głównej części finansowana jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a także ZAIKS i ZAPA, M. St. Warszawę, Telewizję Polską oraz współorganizowana przez Creative Europe Desk Polska.

Nad konferencją patronat medialny objęła TVP Kultura, gazeta.pl i TOK FM oraz Magazyn Filmowy i serwis sfp.org.pl

Następna Światowa Konferencja Scenarzystów WCOS04 odbędzie się w 2016 w Paryżu.

www.wcos03.org


AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  2.10.2014
Zobacz również
fot. Małgorzata Mikołajczyk/SFP
Ruszyły plenery Film Spring Open
Polskie filmy na wiedeńskim festiwalu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll