PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Łodzi od niespełna roku działa nowe kino – 3D Wytwórnia. Ale nie takie zupełnie nowe, bo mieści się w dawnym budynku Wytwórni Filmów Fabularnych i wykorzystuje dawną salę do kolaudacji technicznych.
Przemek Glajzner, kierownik kina i dyrektor festiwalu „Kamera Akcja” z dumą oprowadza po obiekcie. - Przychodzą tutaj dawni pracownicy wytwórni, spoglądają na odrestaurowaną, kolistą klatkę schodową, wchodzą do sali kinowej i wspominają czasy świetności WFF. Ale to miejsce żyje od nowa, organizujemy tu przeglądy, festiwale, w październiku odbędzie się tu jubileuszowa edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej „Kamera Akcja”. Jest dużo imprez tematycznych,  dużym powodzeniem cieszą się projekcje z lampką wina.

Kino należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Piękna, stonowana kolorystycznie, nowoczesna forma foyer kinowego nie przypomina zgrzebnej stylistyki dawnej Wytwórni, ale niezwykły duch miejsca żyje nadal, choć po WFF-1 pozostało już niewiele.



Kino 3D Wytwórnia zajmuje tę część starego budynku biurowego, która była niejako frontonem WFF. Ogromna, kolista, niepraktyczna klatka schodowa łączyła się z korytarzami. W tej frontalnej części usytuowana była sala projekcyjna do kolaudacji dźwięku, tzw. 10A. Dzisiejsze kino to właśnie ta klatka schodowa i wygodne foyer. A korytarze i pokoje? Stały się częścią nowoczesnego budynku DoubleTree by Hilton, którego inwestorem jest Toya. Toya to jeden z najważniejszych inwestorów na tym terenie, o czym wielokrotnie pisaliśmy i w „Magazynie Filmowym”, i w naszym Serwisie. Na Łąkowej 29 ma biuro dyrekcji, call center ale przede wszystkim Toya Studios czyli odrestaurowany Pałac Dźwięku, chlubę dawnej WFF, który jest dziś nadal jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce świadczącym usługi postprodukcji dźwięku. Jest współgospodarzem terenu wraz z Filmoteką Narodową, Opus Filmem i instytucją samorządową Łódzkie Centrum Filmowe (czyli to co zostało prawnie po przekształceniach w związku z likwidacją Wytwórni) i kilkoma innymi firmami (w tym: Anima-Polem).

Jakkolwiek świetnie można zrozumieć rozczarowanie i nostalgię ludzi, którzy wspominają dawne czasy chwały WFF i wielkie lata polskiego kina, nie sposób nie docenić faktu, że na legendarnym filmowym terenie znaleźć dzisiaj można nie delikatesy czy dyskont, ale mały klaster audiowizualny.   Gospodarze zresztą dbają o tradycję. Fenomenem kina jest odrestaurowana sala, która.... wygląda dokładnie tak samo jak kiedyś, może tylko jest świeższa i ma wygodniejsze fotele. - To rzadki przykład kina wykonanego w drewnie – zwraca uwagę Przemek Glajzner.  - Wszystko tu, od rodzaju drewna po ustroje w ścianach służyło lepszej emisji dźwięku. Sala zawsze słynęła z doskonałej akustyki.




  Sala na 160 miejsc została odtworzona na podstawie oryginalnego projektu Jakuba Kirszensztajna. Za przywrócenie warunków akustycznych odpowiedzialni byli dźwiękowcy współpracujący z Toya Studios. Wyposażona w projektor DCI 4K Barco, system dźwiękowy QSC, ma olbrzymi jak na warunki studyjne srebrny ekran o wielkości 9 metrów w podstawie. Na dwóch poziomach znajdują się dwie kabiny projekcyjne. Bliskość hotelu, połączonego z kinem wewnętrznym przejściem powoduje, że kino wykorzystywane jest również w celach biznesowych, jako sala konferencyjno-projekcyjna. Zdarzają się także wycieczki i prelekcje o niezwykłej historii tego miejsca.

Co ciekawe, również hotel DoubleTree by Hilton wykorzystuje śmiało tradycję miejsca. Na ścianie budynku z pewnej odległości zobaczyć można kadr z „Zakazanych piosenek”, pierwszego polskiego filmu powojennego, zrealizowanego w WFF, małe kadry wkomponowane są także w inne miejsca elewacji. W hallu hotelu widać elementy nawiązujące do historii miejsca, czyli lampy w kształcie reflektorów i również.... kuliste, zakręcone schody, znak rozpoznawczy dawnej Wytwórni. Na każdym piętrze hotelu umieszczone są duże fotosy z produkcji filmów, które niegdyś powstały pod tym magicznym adresem. Czar miejsca i jego skomplikowane dzieje wpływają nawet na potężną, globalną markę.



Zdjęcia: Paweł Mańka






Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  13.07.2014
Zobacz również
Pieniądze na digitalizację dla WFDiF
Liceum Filmowe wspiera młode talenty!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll