PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Ruszyły zdjęcia do „Carte Blanche”, najnowszego filmu Jacka Lusińskiego, którego premiera planowana jest jeszcze w tym roku.
"Carte Blanche" inspirowane jest historią lubelskiego nauczyciela, Macieja Białka, który z powodu lęku przed utratą pracy, przez lata ukrywał przed otoczeniem fakt, że traci wzrok.  Andrzej Chyra, który wcieli się w głównego bohatera, przyznał, że czyta wiele scenariuszy, ale ten od razu był dla niego pociągający, a postać, której zagranie mu zaproponowano złożona i oryginalna. - To poruszający, ludzki scenariusz. Chyba najważniejsze w tej historii jest to, że ktoś dotknięty nieszczęściem potrafił to obrócić w coś optymistycznego – powiedział aktor i podkreślił równocześnie, że film w którym gra może być głosem w ważnej dyskusji społecznej – pokaże, że ludzie niepełnosprawni są „tacy sami jak my wszyscy".


Andrzej Chyra i Maciej Białek. Fot. Kino Świat.

Sam Maciej Białek, zapytany o zainteresowanie filmowców jego historią, powiedział: „Dla mnie osobiście to jest szara codzienność i z mojej perspektywy nie ma w niej nic wyjątkowego. Ze zdziwieniem w pewnym momencie zrozumiałem, że to może być coś pasjonującego dla innych, że dla osób, które stają w trudnym momencie w swoim życiu, może być jakimś punktem odniesienia do podejmowania decyzji o walczeniu o normalność i codzienność”. Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to ociemniały nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku, w szkole uczy od 14 lat. Przekazywanie wiedzy młodym ludziom to jego pasja. Uczniowie, którzy są wychowankami Macieja Białka, uważają go za barwną postać. Jego zajęcia są ciekawe, dzięki niemu historia nie jest nudna. Sam „profesor Białek” twierdzi, że jeśli uczniom okaże się zainteresowanie, szacunek i traktuje się ich poważnie, relacje z nimi są bardzo udane. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce.


Maciej Białek, pierwowzór postaci Kacpra w filmie "Carte Blanche". Fot. Kino Świat.

- Mam nadzieję, że energia, która jest w ludziach współtworzących ten film i w ekipie filmowej zamieni się w magiczny filmowy sposób w historię, którą Państwo również będziecie śledzili z zapartym tchem, ponieważ ma w sobie taki potencjał, że widz kibicuje bohaterowi – podsumował reżyser i scenarzysta "Carte Blanche" Jacek Lusiński. Zdjęcia do filmu, które realizuje Witold Płóciennik, potrwają do połowy maja.


Jacek Lusiński, reżyser i scenarzysta filmu "Carte Blanche". Fot. Kino Świat.

Scenariusz “Carte Blanche”, uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu, to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. W obsadzie - obok Andrzeja Chyry - znaleźli się: Arkadiusz Jakubik, Urszula Grabowska, Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak, Tomasz Ziętek oraz uczniowie lubelskich liceów. Premiera kinowa "Carte Blanche" planowana jest na jesień 2014 roku.
MZ
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  6.03.2014
Zobacz również
fot. Kino Świat
Francja: „Ida” w czołówce wszechczasów wśród polskich filmów
[wideo] "Obietnica", czyli nowe talenty w polskim kinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll