PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  25.11.2013
"Chce się żyć" Macieja Pieprzycy i "Uwikłani" Lidii Dudy zostały laureatami głównej nagrody Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Film Macieja Pieprzycy opowiadający historię młodego chłopaka chorego na porażenie mózgowe (znakomita rola Dawida Ogrodnika) oraz dokument Lidii Dudy "Uwikłani" zostały laureatami Złotych Zębów na 25. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Nagrody Specjalne Jury przypadły filmowi fabularnemu w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego "Imagine"  oraz pełnometrażowemu dokumentowi Katarzyny Kolendy-Zaleskiej "Strateg".


Kadr z filmu "Chce się żyć", fot. Kino Świat.

Za najpopularniejszy film imprezy festiwalowa publiczność uznała obraz w reżyserii Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".  Z kolei, Nagrodę Krytyków Chicagowskich otrzymał film Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze "Papusza". Specjalną nagrodę Prezydenta Festiwalu otrzymały ex-aequo: film w reżyserii Janusza Zaorskiego  "Syberiada polska", film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej "W imie..."  oraz dokument w reżyserii Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego "Obietnica dzieciństwa". W werdykcie podkreślono szczególnie uniwersalne wartości humanistyczne tych filmów.

Nagrodę dla młodych utalentowanych twórców „Odkrywcze oko" otrzymali:  Bodo Kox za "Dziewczynę z szafy"  oraz Kordian Piwowarski za "Baczyńskiego". W kategorii filmu dokumentalnego tę nagrodę zdobyli Adrian Prawica za "Czwartą dzielnicę" oraz Filip Dzierżawski za "Miłość". Natomiast nagrodę Society Humanitarian Award przyznawaną przez Society for Arts wspólnie z Amnesty International USA dostał  "Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego.


Kadr z filmu "Układ zamknięty", fot. Kino Świat.

Organizatorzy wręczyli prestiżową nagrodę specjalną festiwalu „Skrzydła" za osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej odniesione poza Polską oraz promocję Polski w świecie. W tym roku otrzymał ją Andrzej Wajda. Z okazji 25-lecia Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce reżyser został również wyróżniony przez Amerykańską Akademię Filmową, natomiast Miasto Chicago uchwaliło specjalną rezolucję ustanawiając Dzień Festiwalu Filmu Polskiego.

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest największą cykliczną polską imprezą kulturalną poza granicami Polski i najobszerniejszym przeglądem polskiego kina poza Polską. W czasie 25-tej edycji imprezy pokazano 70 filmów polskich twórców. W recenzjach, jakie pojawiły się w mediach amerykańskich (Sun Times, Chicago Reader, National Public Radio) podkreślano wysoki poziom artystyczny i organizacyjny imprezy. Ponad 40 oficjalnych gości festiwalu wzięło udział w licznych dyskusjach panelowych, spotkaniach z widownią oraz wywiadach radiowych i telewizyjnych. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności, a na wielu projekcjach w ośrodkach filmowych w Chicago był komplet widzów. Zarówno otwarcie, jak i zakończenie festiwalu odbywało się po raz pierwszy symultanicznie w dwóch salach kinowych.

PZ
PFF
Ostatnia aktualizacja:  25.11.2013
Zobacz również
Roman Polański i Janusz Majewski w TVP 2
Polskie Żaby
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll