PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Rok temu, transmisją "Czarnoksiężnika z krainy Oz" z Teatru Słowackiego w Krakowie, swoją działalność zainaugurował specjalny edukacyjno-kulturalny projekt TVP.
 
Pierwszy rok działalności Internetowego Teatru TVP Dla Szkół to 14 transmisji i 387 tys. widzów, którymi są uczniowie 5 tys. podstawówek, gimnazjów i szkół średnich, szczególnie z miejsc, gdzie o stały kontakt z wysoką kulturą trudno. - Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu. Zaczynaliśmy rok temu od transmisji do stu szkół, a dzisiaj transmitujemy do ok. 500 każdorazowo. Początkowo był to jeden przekaz w miesiącu, dziś realizujemy dwa, a apetyt młodych ludzi na teatr wciąż rośnie. Codziennie odbieramy telefony od szkół, a nawet przedszkoli zainteresowanych udziałem w projekcie – mówi Wiesław Łodzikowski, pomysłodawca i koordynator projektu.


Kadr ze spektaklu "Antygona", fot. TVP, OTV Kielce

Założeniem projektu jest docieranie z wysoką kulturą do dzieci i młodzieży z miejscowości, które mają utrudniony z nią kontakt. Jest to możliwe poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i internetu. – Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu ludzi, w tym pracowników Oddziałów Terenowych TVP, którzy są lokalnymi koordynatorami projektu, a także dobrej woli i chęci współpracy teatrów i innych instytucji publicznych, wprowadzamy do szkół edukację teatralną oraz staramy się zaszczepić w tych młodych ludziach miłość do teatru - podkreśla Marian Zalewski, członek Zarządu TVP S.A. nadzorujący projekt. - Tym samym Telewizja Polska po raz kolejny udowadnia, że spełnia ważną społecznie misję oraz właściwie wykorzystuje swój potencjał.

Podczas transmisji dzieci i młodzież mają okazję nie tylko uczestniczyć na żywo w spektaklu odgrywanym w tym samym czasie na deskach teatru, ale również czuć więź i integrację z "żywą" widownią teatralną, współuczestniczyć w spektaklu. Repertuar jest specjalnie dobierany w taki sposób, aby pokazać różne gatunki, a także bawić i uczyć. Znalazły się w nim, oprócz wspomnianego "Czarnoksiężnika z krainy Oz", adaptacje znanych dzieł (m.in. "Przygody Sindbada Żeglarza", "Opowieść wigilijna", "Stawiam na Tolka Banana", "Ania z Zielonego Wzgórza", "Pinokio", "Dziadek do orzechów",  "Królowa Śniegu", "Jaś i Małgosia", "Calineczka"), a także współczesne utwory, inspirowane klasyką jak "Mikrokosmos", ekologią - jak "Co w trawie piszczy", ekonomią - "Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach" oraz "Przygody Arka Noego".
 
W Internetowym Teatrze TVP Dla Szkół jeszcze w tym roku będzie można zobaczyć: 7 listopada - "Antygonę" z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, 29 listopada - "Tymoteusza wśród ptaków" z Teatru im. Jana Christiana Andersena w Lublinie i 6 grudnia - "Brzechwę 2. Szelmostwa Lista Witalisa" z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Trwa również Internetowy Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych. Więcej o projekcie i warunkach uczestnictwa można dowiedzieć się na stronie: www.iteatr.tvp.pl


DR
TVP
Ostatnia aktualizacja:  29.10.2013
Zobacz również
Ponętna Przybylska w zwiastunie „Biletu na Księżyc”
Jest plakat "Jacka Stronga"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll