PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Branżowa prasa nie szczędzi ciepłych słów filmowi "Ida" Pawła Pawlikowskiego. W weekend obraz miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

- Po nieudanej, mainstreamowej "Kobiecie z piątej dzielnicy" filmem "Ida" Pawlikowski przypomina, że jest jednym z najważniejszych twórców współczesnego kina autorskiego - pisze o polskim filmie Anthony Kaufmann na łamach Screen Daily. - Trwająca 80 minut "Ida" jest przykładem znakomitego opowiadania pozbawionego jakichkolwiek zbędnych ujęć - dodaje zachwycając się jednocześnie aktorstwem Agaty Kuleszy, która "za pomocą zaledwie jednego spojrzenia potrafi znakomicie oddać pokłady żalu, gniewu i smutku".


Kadr z filmu "Ida", fot. materiały prasowe

Z kolei Anthony Oliver Scott na łamach New York Timesa podkreśla, że "Ida" to pierwszy film Pawlikowskiego zrealizowany w Polsce. - Film dotyka realiów Zagłady oraz powojennego komunizmu w Polsce zręcznie równoważąc melancholijne akcenty czarnym poczuciem humoru.

James Adams z Hollywood Reporter wystawił "Idzie" pięć gwiazdek podkreślając, że pobrzmiewają w niej echa twórczości europejskich mistrzów - Roberta Bressona, Carla Theodora Dreyera, Ingmara Bergmana i Beli Tarra.

- To uniwersalna opowieść o życiu na rozdrożu, jakiego każdy w pewnym momencie doświadcza.Tylko nie zawsze jest ono tak niesamowicie piękne, jak to - pisze Jordan Hoffman z Badass Diggest wspominając, że z zachwytu nad wizualną stroną filmu w pewnym momencie zapominał... o czytaniu napisów.



Większość krytyków zwraca także uwagę na fakt, że "Ida" zrealizowana została przez Pawlikowskiego w znanym z filmów z lat 50. nietypowym formacie 1,37:1, co powoduje, że ekranowy obraz jest bliski kwadratowi. - W rezultacie mamy poczucie obcowania z ludźmi z krwi i kości mocno zakorzenionymi w swoim świecie. "Ida" jest dowodem na na siłę aktorstwa i to, że czasem mniej znaczy więcej - pisze w Wall Street Journal krytyk Joe Morgenstern.

Z kolei Daniel Janvier na łamach Toronto Film Scene przywołuje przeszłość Pawlikowskiego jako dokumentalisty i w niej upatruje korzeni statycznych, nieco teatralnych kadrów filmu i oszczędnego w emocjach aktorstwa, które w pełni oddaje dramat, zamiast próbować uwodzić widza tanim sentymentalizmem.

Prezentowana obecnie w Konkursie Głównym Gdynia - Festiwal Filmowy "Ida" za sprawą Memento Films ma już zapewnioną dystrybucję we Francji i krajach francuskojęzycznych. Za prawa do międzynarodowej dystrybucji filmu odpowiada Fandango Portobello, dział Portobello Pictures - brytyjskiego koproducenta filmu. Polskim dystrybutorem filmu jest Solopan.

RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  10.09.2013
Zobacz również
"Mój przyjaciel film"
Rusza 3.edycja "Kina na B(l)oku"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll