PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Rola filmu, jako źródła kształtowania postaw, wrażliwości i wiedzy o świecie wśród nastolatków to temat ogólnopolskiej kampanii "Oglądam, czuję, myślę - młodzi w kinie", którą zainaugurowało Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Na konferencji prasowej w Warszawie Maciej Jakubczyk z Działu Edukacji SNH zaprezentował raport z badania - przeprowadzonego w maju przez Instytut IQS na ogólnopolskiej grupie nastolatków w wieku 15-19 lat - pokazującego wpływ kina na emocje i postawy nastolatków. Badano rolę filmu w kształtowaniu postaw i emocji młodych widzów, ze szczególnym uwzględnieniem pięciu obszarów tematycznych: tożsamość, empatia, wielokulturowość, konsumpcjonizm i bunt.



Jak wynika z badania, 72 proc. nastolatków w Polsce przyznaje, że dzięki filmom ze zrozumieniem patrzy na innych ludzi. 81 proc. młodych uważa, że filmy o odmiennych kulturach pomagają lepiej poznać te kultury. Oglądanie historii innych ludzi pozwala "pojmować świat i samych siebie" - to opinia 80 proc. nastolatktów.

W ocenie 72 proc. młodych, "brakuje filmów pokazujących negatywną stronę konsumpcjonizmu". Z badania wynika też, że 75 proc. ankietowanych uważa, iż filmy stanowią przestrogę przed negatywnymi skutkami buntu - który, w jakimś momencie, przechodzi każdy nastolatek.

Filmy "o poważniejszej tematyce, także te budzące silne emocje, szczególnie wzruszenie i strach", większość nastolatków (76 proc.) woli oglądać w samotności lub z kimś bliskim niż w większej grupie rówieśniczej.

Jak tłumaczą organizatorzy, celem kampanii "Oglądam, czuję, myślę - młodzi w kinie" jest pokazanie, że kontakt z ambitnym, nieszablonowym kinem to jeden z najważniejszych sposobów kształtowania osobowości, światopoglądu i wrażliwości młodych ludzi.

"Badanie pokazało, że młodzi na dużym ekranie szukają siebie. Chcą oglądać więcej filmów pokazujących nielukrowaną miłość i współczesną Polskę. Brakuje im filmów o negatywnych skutkach konsumpcjonizmu i buncie przeciwko rodzicom. Filmy o dyskryminacji czy chorobie pomagają im przewartościować własne życie" - zwracają uwagę organizatorzy kampanii.

W jej ramach przygotowano m.in. specjalne, nawiązujące do tematyki raportu spoty, z udziałem znanych aktorów: Jacka Poniedziałka, Łukasza Simlata, Marii Pakulnis, Ilony Ostrowskiej i Roberta Gonery. Będą one pokazywane w wybranych kinach oraz w telewizji - zapowiedział Jakubczyk.

Krótkie filmy, tak jak raport, skupiają się na pięciu tematach: tożsamość, empatia, wielokulturowość, konsumpcjonizm, bunt. Simlat konfrontuje się w filmiku z własną tożsamością, Poniedziałek mierzy się z empatią, Ostrowska opowiada o wielokulturowości, Pakulnis - o buncie, a Gonera - o konsumpcjonizmie. Wszystkie filmy oraz wypowiedzi Przyjaciół kampanii oglądać można na blogu ogladamczujemysle.blogspot.com

Realizacja kampanii potrwa do września. Akcja towarzyszy projektowi Stowarzyszenia Nowe Horyzonty o nazwie "Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej". Projekt ten - organizowany od 2001 roku - ma na celu edukację filmową młodych widzów. W jego ramach kinach w 40 miastach w Polsce dla uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych organizowane są projekcje ambitnych, niekomercyjnych filmów, multimedialne prelekcje, dyskusje i warsztaty poświęcone kinematorgrafii. Udostępniane są ponadto interdyscyplinarne materiały dydaktyczne.

RP
PAP
Ostatnia aktualizacja:  23.05.2013
Zobacz również
Marcel Łoziński na czele Jury Gdańsk DocFilm Festival
Urodziny Krystyny Leszczyńskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll