PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  19.05.2012
Filmy dofinansowane z publicznych środków, zanim wejdą na ekrany, badane są przez audytorów. Niezależni biegli oceniają, czy pieniądze są prawidłowo wydawane i rozliczane. Takie audyty wykonuje w Polsce 15 firm, certyfikowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Katowicka firma konsultingowa Grupa Gumułka prowadzą właśnie audyt filmu Wojciecha Smarzowskiego "7 dni". Zdjęcia już się kończyły, premiera planowana jest na przyszły rok. Najnowszy film twórcy "Wesela", "Domu złego" i "Róży" to historia kryminalna, gdzie oprócz tytułowych 7 dni jest też - jak mówił w wywiadach reżyser - "siedmiu gliniarzy i siedem grzechów głównych". Producentem filmu jest studio Film It. Audytorzy zakończyli już pierwszą część audytu "7 dni". Druga - na etapie montażu i udźwiękowiania - planowana jest na wrzesień.


"7 dni", Fot. Krzysztof Wiktor/Film It

Najnowszy film Smarzowskiego powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Instytut od dwóch lat zobowiązuje producentów, którzy korzystają z jego dotacji, do przeprowadzenia audytu produkcji. Koszt audytu jest pokrywany z dotacji lub pożyczki PISF. Audyt przeprowadzany jest w dwóch etapach: w okresie zdjęciowym, między wykonaniem 50 a 70 proc. zdjęć do filmu, oraz w okresie montażu i udźwiękowienia.

Głównym celem takiego badania jest stwierdzenie prawidłowości rozliczenia dotychczas otrzymanych przez producenta środków z dotacji PISF. Do audytu produkcji filmowej upoważnione są wyłącznie firmy zrzeszone w Krajowej Izbie Biegłych Rewidentów, znajdujące się dodatkowo na specjalnej liście firm certyfikowanych przez PISF. Obecnie jest tam 15 firm. Ich lista jest dostępna na stronach internetowych Instytutu.

Wcześniej biegli katowickiej Grupy Gumułka sprawdzali m.in. "Ostatnie amory Mateusza Kłosa" w reżyserii Artura Więcka, "Polski film" będący czesko-polską produkcją w reżyserii Marka Najberta oraz "Daas" w reżyserii Adriana Panka.
pap
Ostatnia aktualizacja:  28.10.2012
Zobacz również
"Work in progress” w Karlowych Warach
Warsztaty EP2C - dla producentów i kierowników produkcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll