PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na tegorocznym Script Forum odbyły się cztery spotkania z prezentacjami ciekawych projektów i pomysłów filmowych: książek, seriali i scenariuszy pełnometrażowych.

We wtorek 6. grudnia, na spotkaniu prowadzonym przez Remigiusza Grzelę, gościliśmy autorów i przedstawicieli wydawnictwa Znak, WAB, Ha!art, Świat Książki i Czarne. Opowiadali oni o nowościach książkowych nadających się na adaptacje kinowe, m.in. o „Rozwiązłej” Jarosława Kamińskiego (WAB), „Londyńczykach” Ewy Winnickiej czy „Drwalu” Michała Witkowskiego.


fot. Script Forum

Następne prezentacje – spotkanie moderowane przez Macieja Karpińskiego – to scenariusze nagrodzone w konkursach scenariuszowych (Script Pro, Trzy Korony i Interscenario): „Recepta” Wiktora Kubicy, „Calineczka” Barbary Sadurskiej, „Krzemienie” Anety Wróbel, „Kolorowy świat” Macieja Cuske (współautor Marcin Sauter) i „Dekonstrukcja” Franco de Peny (współautorka Izabela Kuna).


Prezentacje scenariuszy, fot. Script Forum

Nie każdy scenarzysta ma okazję stanąć przed publicznością, złożoną z przedstawicieli stacji telewizyjnych, reżyserów, producentów i w kilka minut przedstawić własny projekt serialu. Sytuacja to dość ekskluzywna, bo po pierwsze – telewizja ma szansę bezpośrednio zainteresować się pomysłem i zaprosić autora do współpracy, a po drugie – nic cenniejszego dla rozwijanego pomysłu niż usłyszana na żywo reakcja doświadczonych filmowców. Tak niepowtarzalną sposobność każdego roku na „Script Forum” mają uczestnicy pitchingu formatów telewizyjnych, który odbywa się po specjalnym szkoleniu pt. Forma(t) Serialu.

„Macie swoje pięć minut. Wykorzystajcie je najlepiej, jak potraficie” – tak w środowy wieczór w „Skwerze Hoovera” prowadząca Ilona Łepkowska zagrzewała do walki piątkę scenarzystów, startujących w tegorocznym pitchingu. Na scenie stanęła m.in. Magdalena Wleklik z projektem serialu obyczajowo-kulinarnego „Miłość i inne przysmaki” i Magdalena Zambrzycka-Pukaluk z serialem charakterów „Squat”. Nie zabrakło pomysłu na serial animowany dla dzieci Dominiki Łapki i 13-odcinkowego formatu komedii obyczajowej o organizatorce przyjęć ślubnych autorstwa Dominika Matwiejczyka. Wyjątkowym gościem na scenie okazał się w tym roku scenarzysta z wieloletnim doświadczeniem – Dominik W. Rettinger z eksplikacją serialu „Zdradzone”. Jak zaznaczył, swoim projektem chciał zainteresować nie tylko potencjalnych producentów, ale również młodych scenarzystów, którzy mieliby ochotę na współpracę przy projekcie. Chętnych – jak się okazało – nie zabrakło.

Pitching oceniany i komentowany był przez producentów i przedstawicieli stacji telewizyjnych, obecni byli m.in. twórcy: Andrzej Saramonowicz, Piotr Wereśniak, Maciej Ślesicki oraz Hanna Probulska i Carmen Szwec z TVP, Anna Skonieczka z HBO, Marzena Czuba z TVN i Bartek Świderski, główny scenarzysta „Na Wspólnej”.


Redaktorzy, fot. Script Forum

Następnie przedstawiony został program recenzji literackich prowadzony przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych (o programie opowiedziała Aleksandra Szczerbak z KIPA), a publiczność miała okazję poznać czterech autorów książek recenzowanych w programie przez Ilonę Łepkowską, Macieja Wojtyszkę oraz Wojciecha Tomczyka. Obecni na spotkaniu pisarze to: Tomasz Konatkowski, autor „Nie ma takiego miasta”, Paweł Mossakowski, autor „Ciała lotnego”, Grzegorz Gortat, autor „Słowika Moskiewskiego” i Tadeusz Ciegielski, autor „Morderstwa w Alei Róż”.


Paweł Mossakowski, Tomasz Konatkowski, Grzegorz Gortat, fot. Script Forum

Prowadzący spotkanie Maciej Wojtyszko podsumował, że sam miałby ochotę wymienione książki przenieść na ekran.
 

Maciej Wojtyszko, Ilona Łepkowska, Tadeusz Cegielski, fot. Script Forum

Script Forum organizuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Agencja Script Forum. Współorganizatorem Script Forum jest Media Desk Polska. Script Forum dotowane jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami Script Forum są: ZAPA, KIPA, Studio Munka, Szkoła Wajdy, PWSFTviT w Łodzi. Partnerem wykładów i warsztatów z Martinem Danielem jest Stowarzyszenie Film 1,2. Projekcja wywiadu z Jerzym Stefanem Stawińskim we współpracy z Krakowską Szkołą Scenariuszową
GU
Script Forum
Ostatnia aktualizacja:  22.06.2012
Zobacz również
Pokaż swój debiutancki film w Cannes!
Script Forum – drugi dzień: development i prezentacje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll