PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  19.09.2012
Laureatką drugiej edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, we współpracy ze Szkołą Wajdy oraz Canal +, została Anna Molska ze swoim projektem "Mutantki". Nagrodzony projekt wybrało jury w składzie: Wojciech Marczewski, Maciej Sobieszczański, Sebastian Cichocki, Łukasz Ronduda.

Członkowie Jury zgodnie podkreślali wysoki poziom nadesłanych projektów. Zwracali uwagę również na fakt, iż po raz pierwszy w konkursie obecne były projekty z zagranicy i to bardzo znaczących artystów zajmujących się sztuką współczesną (Rirkrit Tiravanija). Projekty te nastawione były na koprodukcyjną współpracę z partnerami polskimi. Do ścisłego finału wybrano trzy projekty: Tomasza Kozaka, Karola Radziszewskiego i Anny Molskiej.


Anna Molska. Fot. db-artmag.com

Oprócz nagrodzenia filmu Anny Molskiej Jury zdecydowało również o przyznaniu specjalnego wyróżnienia Tomaszowi Kozakowi za jego projekt "Akteon", stanowiący bardzo interesujący przykład kina filozoficznego. Wszystkie instytucje zaangażowane w Nagrodę Filmową będą się starały pomóc artyście w realizacji jego projektu.

Zwycięski projekt Anny Molskiej to utrzymany w poetyce absurdu portret niezwykłej matriarchalnej wspólnoty starszych kobiet żyjących z dala od cywilizacji. Akcja filmu dziejącego się obecnie na polskiej prowincji pokazuje ostatnie dni tej wspólnoty i jej nieuchronne zderzenie ze współczesnym światem. - Na wpół zdziczałe kobiety funkcjonują w strukturze zhierarchizowanych zależności, które okazują się ich sposobem na przetrwanie trudnej polskiej rzeczywistości. Nagłe wtargniecie w ich utarte życie dwójki młodych mężczyzn rujnuje kompletnie ich świat czytamy w streszczeniu filmu. W swoim przewrotnym projekcie Molska we właściwy dla siebie sposób podejmuje problematykę feministyczną oraz odnosi się do tradycji awangardy. Koncepcja formalna filmu opiera sie w znaczniej mierze na rozwinięciu wcześniejszych doświadczeń Molskiej z pola sztuki wideo, znajduje się w niej również wiele subtelnych nawiązań do sztuki współczesnej.

Anna Molska (ur. 1983) jest przedstawicielką najmłodszej generacji artystów, którzy ukończyli znaną pracownię prof. Grzegorza Kowalskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - w czerwcu 2008 roku uzyskała stopień magistra w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej, następnie w grudniu 2011 stopień doktora na Wydział Mediów i Scenografii. Molska dała się poznać jako utalentowana artystka jeszcze w czasie studiów. Dwukrotnie znalazła się wśród zwycięzców konkursu "Samsung Art Master" - w 2006 roku otrzymała wyróżnienie, a w 2007 roku - drugą nagrodę. Jej dyplomowy dyptyk wideo "Praca - Moc" był prezentowany na prestiżowym Biennale Sztuki w Berlinie w 2008. W 2009 roku została drugą laureatką nagrody Deutsche Banku "Spojrzenia". Brała udział w wielu ważnych wystawach, m.in.: 'Stage and Twist. Anna Molska, Ciprian Muresan' w Tate Modern w Londynie w 2012; 'The Generational: Younger Than Jesus" w nowojorskim New Museum w 2009; 'Report on Probability' w Kunsthalle Basel w Bazylei w 2009, Berlin Biennale w Berlinie w 2008.

Od października Molska będzie rozwijała scenariusz swojego filmu w ramach rocznego Programu Fabularnego "Studio Prób" w Szkole Wajdy, przygotowując swój film do produkcji.

Nagroda Filmowa przeznaczona jest dla artystów z pola sztuk wizualnych, którzy w profesjonalny sposób chcą stworzyć pełnometrażowy film fabularny. Celem wspólnej inicjatywy PISF, Muzeum, Szkoły Wajdy i Canal + jest zaistnienie filmu eksperymentalnego w kinach. Pomysłodawcy Nagrody Filmowej wierzą, że poprzez wspomaganie produkcji radykalnie nowych, artystyczno-filmowych form wyrazu, kino polskie może ulec znaczącej estetycznej odnowie oraz oryginalnie zaistnieć na światowej mapie kinematograficznej.

Przeznaczona na produkcję wybranego filmu Nagroda wynosi 500 000 PLN. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie współproducentem nagrodzonych projektów, jak również będzie je włączać do własnej kolekcji dzieł sztuki współczesnej.

PISF
Ostatnia aktualizacja:  20.09.2012
Zobacz również
VOD - świat na tak. Polacy - tak, ale...
Wnioski i komisje w PISF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll