PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Szkoła Wajdy świętuje swoje dziesięciolecie podczas Planete+ Doc Film Festival. Będzie o miłości niekoniecznie spełnionej i magii, ale czarnego charakteru. Ponadto fantastyczne wykłady mistrzowskie!

Szkoła Wajdy zaprezentuje m.in. filmy z programu dokumentalnego DOK PRO. Jednym z nich będzie dokument Grzegorza Brzozowskiego opowiadający romantyczną historię Very z Niemiec i Stephane z Belgii, którzy spotykają się w dziwnej i zimnej Warszawie, by wspólnie odkrywać uroki praskiej strony Wisły. „Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie” właśnie na festiwalu Planete+ Doc będzie miało swoją premierę. Ponadto widzowie zobaczą cykl etiud studentów Szkoły Wajdy, będący wynikiem autorskiej interpretacji tematu miłości.

"Paparazzi", fot. Szkoła Wajdy

Kolejnym wydarzeniem w ramach 10-lecia Szkoły Wajdy będzie panel dyskusyjny, podczas którego zastanowimy się na czym polega magia czarnego charakteru. W dyskusji wezmą udział: prof. dr hab. Wiesław Godzic (SWPS), socjolog i medioznawca zajmujący się analizą współczesnych mediów; Piotr Bernaś, reżyser filmu “Paparazzi” oraz bohater filmu, czyli „czarny charakter”, Przemysław Stoppa, jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych paparazzo w Polsce.

Szkoła Wajdy jest partnerem wszystkich organizowanych na Planete+Doc Film Festival wykładów mistrzowskich. Jednym z wydarzeń specjalnych będzie masterclass jednego z najważniejszych dokumentalistów przełomu XX i XXI wieku, Michaela Glawoggera i operatora Wolfganga Thalera. 14 maja w stołecznej Kinotece odbędzie się 3-godzinny wykład mistrzowski uzupełniony pokazem wielokrotnie nagradzanej „trylogii pracy” Glawoggera, poświęconej globalizacji oraz relacji człowieka i środowiska, w którym przyszło mu żyć.

Również 14 maja w Kinotece odbędzie się drugi wykład mistrzowski znanego rosyjskiego reżysera Wiktora Kossakowskiego. Jego dokumentalny debiut „Biełowowie” („Belvy”) (1993) jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych rosyjskich dokumentów lat 90. Warto dodać, że zarówno ostatni film Kossakowskiego, „Niech żyją Antypody!”, jak i Glawoggera, „Chwała dziwkom”, startują w konkursie głównym festiwalu Planete+Doc, gdzie będą walczyć o nagrodę Millennium oraz o Canon Cinematography Award przyznawaną twórcy najlepszego obrazu.

Z kolei dzień wcześniej 13 maja, również w Kinotece, odbędzie się wykład mistrzowski „Kręcenie filmów i prawa człowieka” uznanego czeskiego reżysera i producenta Petra Loma, twórcy głośnych filmów poruszających tematykę praw człowieka („Na linie”, „Listy do prezydenta”), którego najnowszy film „Powrót na Plac Wolności” („Back to the Square”), wyreżyserowany wspólnie z Torsteinem Grude, znajdzie się w programie tegorocznej edycji festiwalu.

W programie Planete+ Doc Film Festival nie mogło zabraknąć najbardziej docenionych filmów, które powstały w ramach Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy i wyprodukowanych przez Wajda Studio. Widzowie zobaczą nominowany do Nagród Europejskiej Akademii Filmowej film "Paparazzi" w reżyserii Piotra Bernasia, doceniony na festiwalach polskich i europejskich film Marty Minorowicz „Decrescendo”, czy wyróżniony na ostatnim festiwalu Visions du Reél dokument Łukasza Borowskiego „3 dni wolności”.

GW
Szkoła Wajdy
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Zobacz rocznicowy plakat festiwalu w San Sebastián
Gdynia: konkursowe typy krytyków. Małgorzata Sadowska, Newsweek
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll