PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  22.02.2012

W kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy" zmierzą się ze sobą legendy kina.  

Christopher Plummer został już nagrodzony za rolę w filmie "Debiutanci" Złotym Globem oraz BAFTA. Wcielił się w postać 75-letniego wdowca chorego na raka, który po śmierci żony przyznaje się do homoseksualizmu – po raz pierwszy idzie do klubu gejowskiego i związuje się z mężczyzną. Film powstał na motywach z życia ojca reżysera filmu. W Polsce był pokazywany w kinach od lipca 2011 roku.


Kadr z filmu "Debiutanci", fot. Gutek Film

- Wymarzyłem sobie do tej roli aktora wielkiego formatu, mającego dowcip i czar, które pozwolą mu zawładnąć każdą sceną, w jakiej pojawi się na ekranie, i którego brak będzie mocno odczuwalny i bolesny. Christopher stał się idealnym Halem Fieldsem – powiedział reżyser Mike Mills.

Plummer doskonale wspomina pracę na planie: - To postać, jakiej jeszcze nigdy nie grałem. To była czysta frajda! Czułem radość, bo on tak świetnie potrafił się bawić.

Max von Sydow gra tajemniczego niemowę w "Strasznie głośno, niesamowicie blisko", który trafi do polskich kin 13 kwietnia. Grana przez niego postać staje się wiernym kompanem i powiernikiem głównego bohatera – 9-letniego chłopca, który traci ojca w atakach terrorystycznych na WTC. - Nie wypowiada nawet jednego słowa, lecz z jego gestów i twarzy wyczytać można więcej, niż mogłyby powiedzieć monologi – zachwycali się recenzenci.


Max von Sydow w filmie "Strasznie głośno, niesamowicie blisko", fot. Warner Bros

Max von Sydow jest przede wszyystkim znany jako aktor Ingmara Bergmana.  Zagrał w ponad stu filmach, również u Woody'ego Allena. Przynajmniej 10  z nich należy do kanonu kinematografii. Aktor zapytany, dlaczego przyjął rolę w filmie Stephena Daldry'ego, odparł: - Jak aktor się starzeje, dostaje wyłącznie role starców, którzy bardzo często umierają w środku scenariusza. To smutne, ale nie jest szczególnie interesujące. W tym filmie mogłem przynajmniej pożyć. I dodał: - Gdy jako 20-latek zaczynałem pracę w Królewskim Teatrze Dramatycznym w Sztokholmie często brano mnie do roli parobka, tylko z powodu mojego wzrostu. Niemowa jest ciekawszy.

Żaden z aktorów nie zdobył jeszcze Oscara, chociaż grają od ponad 60 lat. Akademia Filmowa ich nie doceniała - dla Maxa von Sydowa ("Strasznie głośno, niesamowicie blisko") to dopiero drugie wyróżnienie w wybitnej karierze aktorskiej, a Christophera Plummera ("Debiutanci") zauważono po raz pierwszy.

Jeśli któryś z aktorów wygra będzie najstarszym zdobywca Oscara w historii.  Dotychczas najstarszą aktorką, która zdobyła wyróżnienie Akademii była Jessica Tandy, która statuetkę zdobyła za rolę w "Wożąc panią Daisy" w wieku niemal 81 lat. Von Sydow ma 84 lata, a Plummer jest od niego 8 miesięcy młodszy.

Warto wspomnieć również jednego z  najwybitniejszych brytyjskich aktorów - Johna Gielguda, który pracował do śmierci w 2000 roku. Zostanie  zapamiętany jako najwybitniejszy XX-wieczny odtwórca roli Hamleta, w którą wcielił się ponad 500 razy. Oscara dostał za film  "Artur", gdy miał prawie 78 lat.

Katharine Hepburn zdobyła Oscara aż czterokrotnie (12 nominacji). Ostatni raz – w 1982 roku - nagrodzono ją za występ w filmie "Nad złotym stawem", gdy miała prawie 75 lat. Aktorka nigdy nie odbierała nagród osobiście, tym razem odebrał ją za nią Jon Voight

Jej filmowy mąż w "Nad złotym stawem" - Henry Fonda - też nie odebrał swojej statuetki. Miał wówczas niemal  77 lat  i był zbyt chory, by uczestniczyć w gali. Oscara przyjęła w jego imieniu córka, Jane Fonda, która w tym samym filmie zagrała u jego boku, za co nominowano ją jako aktorkę drugoplanową. - Och, tato, jestem tak szczęśliwa i dumna z ciebie – powiedziała ze sceny. Pięć miesięcy później Henry Fonda zmarł

Jack Palance zasłynął z demonstrowania swego wigoru podczas gali oscarowej. Na scenie zrobił kilkanaście pompek, odbierajac Oscara za rolę w filmie "Sułtani westernu" Miał prawie 74 lata.

Nominacje w kategorii "Najlepszy aktor drugoplanowy" w 2012

Kenneth Branagh ("Mój tydzień z Marilyn")
Jonah Hill ("Moneyball")
Nick Nolte ("Wojownik")
Christopher Plummer ("Debiutanci")
Max von Sydow ("Strasznie głośno, niesamowicie blisko
")

Relacja z gali oscarowej w nocy z 26 na 27 lutego na portalfilmowy.pl

KS
tvn24.pl
Ostatnia aktualizacja:  22.02.2012
Zobacz również
"Niebo" Sarbinowskiego i Żukowskiego na Festiwalu "Prowincjonalia"
Plummer i von Sydow w walce o Oscara
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll