PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
14 września na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się ostatni pokaz filmowy w ramach projektu Zielony Jazdów. Tym razem zobaczymy dokument "Skosztuj z kosza".

Wstrząsający dokument o niewyobrażalnym marnotrawstwie żywności ukazuje paradoks wyrzucania dobrego jedzenia w jednej części świata, podczas gdy w drugiej ludność wciąż umiera z głodu. Film przytacza statystyki, które świadczą o tym, że ponad połowa wyprodukowanej żywności idzie do śmietnika, nigdy nie trafiwszy do konsumentów. Na samych Wyspach rocznie wyrzuca się 484 miliony nieotwartych jogurtów, 1,6 milionów jabłek oraz 2,6 milionów kromek chleba. Jedzenie pochodzące z supermarketów, które przekroczyło podany na opakowaniu termin ważności (czy też się do niego zbliża) jest wyrzucane, choć może być jeszcze całkowicie użyteczne.


fot. Magda Starowieyska

Reżyser filmu, Valentin Thurn zwraca uwagę na wymuszoną prawem konieczność utylizowania produktów, które przekroczą termin przydatności do spożycia. Jednak Thurn nie tylko stawia pytania i zmusza do refleksji, lecz także podejmuje próbę rozwiązania tego globalnego problemu. Jedną z propozycji jest freeganizm, ruch, który narodził się kilka lat temu w USA i szybko znalazł zwolenników także w Europie. Jego sympatycy korzystają z żywności uznanej za niepotrzebną – zaglądają do śmietników, proszą o niepotrzebne produkty w restauracjach, czy na targowiskach.

Przed seansem w Zielonym Jazdowie odbędzie się debata „Czy da się nas zazielenić?”. Przemysław Sadura, wykładowca, założyciel fundacji Pole Dialogu i autor wielu publikacji poświęconych edukacji ekologicznej będzie próbował odpowiedzieć na pytanie dlaczego jedne społeczeństwa są bardziej ekologiczne od innych, opowie też czego możemy się nauczyć od Bogoty. Po debacie rozpocznie się set DJ-ski "Magazyn Glissando prezentuje".

Sobota będąca ostatnim dniem Zielonego Jazdowa upłynie pod znakiem Opery Lata. To interdyscyplinarna impreza plenerowa w całości poświęcona muzyce. Wydarzenie jest kontynuacją zeszłorocznego „Przebudzenia lata” zorganizowanego dzięki współpracy EUNIC Warszawa i CSW Zamek Ujazdowski. Uczestnicy Opery Lata będą mogli poznać muzykę we wszelkich jej aspektach, będą jej słuchać poznawać, tworzyć. Będą wyświetlane filmy, wideoklipy, animacje poświęcone muzyce, wykonawcom i instrumentom oraz takie, w których sama muzyka gra główną rolę. Odbędą się także warsztaty grania na tym, co zbędne i zużyte, warsztaty śpiewu, tańca irlandzkiego oraz specjalny warsztat dla dzieci i rodziców. Wszystko odbędzie się oczywiście przy akompaniamencie muzyki. Na scenie wystąpią Małe Instrumenty (PL), Alfredo Costa Monteiro (PT) i Anthony Chorale (NL) oraz DJ Disco Partizanti (PL) i DJ PM Misha (PT).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Podczas piątków i sobót galerie CSW będą czynne dłużej, do godziny 22. Od 19 wstęp do nich jest także bezpłatny.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym wydarzenia.


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

14 września, piątek

20:00 – Spotkanie z ekspertem DR PRZEMYSŁAW SADURA + dyskusja „Czy da się nas zazielenić?"

Dlaczego jedne społeczeństwa są bardziej ekologiczne, inne mniej? Czy styl życia to jednostkowe wybory, czy raczej wynik przynależności do określone grupy? Dlaczego bogatsi jeżdżą rowerem i jedzą sałatę, a biedniejsi kupują duże samochody i jedzą hamburgery? A przede wszystkim: jak wsadzić Warszawę na rowery i czego możemy się nauczyć od Bogoty?

21:00 – Film - "Skosztuj z kosza", Niemcy, 2010, Reż. Valentin Thurn, 90'

21:00-1:00 DJ set magazyn „Glissando prezentuje"

15 września, sobota

14:00 – 17:00 Akcie i reakcje
czyli Laboratorium Edukacji Twórczej CSW w działaniach między drzewami, między słowami. Trzy otwarte akcje LET, których tworzywem będzie słowo, a efektem instalacje  w parku i na ulicach wokół CSW. Zawarte w nazwie LET słowa - edukacja twórcza - odnoszą się do kreatywności rozumianej pozaartystycznie i oznaczają postawę gotowości do przełamywania stereotypów w myśleniu i działaniu.

Przykładowe słowa „klucze” odnoszące się do praktyki LET to:
alternatywa, błysk, ciekawość, doświadczanie, ekspresja, fragment, granice, humor, indywidualność, kontekst, laboratorium, łączenie, minimalizm, niedosyt, odrębność, poszukiwanie, refleksja, satysfakcja, tajemnica, uwaga, wolność, zmiana.

Program Laboratorium Edukacji Twórczej od 23 lat tworzą Janusz Byszewski i Maria Parczewska.

Od 14:00 Minitarg owocowo-warzywny
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa. Do skosztowania będzie między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.

15:30 Warsztaty śpiewu metodą Kodalya (prowadzi Joanna Maluga) miejsce: dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Warsztaty przygotowane w oparciu o rzadko wykorzystywane w Polsce metody edukacji muzycznej Zoltana Kodálya, które pozwalają na poznanie i nauczenie się alfabetu muzycznego nie tylko utalentowanym i doświadczonym śpiewakom, lecz także otwartym na innowacyjność entuzjastom. Nauka poprzez przykłady zaczerpnięte z muzycznego języka ojczystego (z muzyki ludowej), której efektem jest dostępność języka muzycznego dla każdego. W końcu „śpiewać każdy może...”

16:00 Letnia szkoła głosu „Znajdź i poznaj swój głos” (prowadzi Marek Ravski) miejsce: park
Wszyscy wyrażamy się głosem, który jest naszym pierwszym i naturalnym narzędziem. W miarę upływu czasu tracimy nieświadomie spontaniczność i pełnię jego brzmienia. Warsztat „Znajdź i poznaj swój głos” ma na celu przywołać i wyzwolić nasz głos. Wyzwolony głos, poprawna artykulacja, odwaga, kreatywność i radość uzyskana poprzez ćwiczenia w czasie warsztatu otwierają drogę do pełniejszego wyrażania się w mowie i śpiewie.

16:00 Warsztaty Soundpainting (prowadzi Samu Gryllus) miejsce: scena w parku
Soundpainting jest innowacyjnym językiem gestów stworzonym w 1974 roku przez nowojorskiego kompozytora Waltera Thompsona dla muzyków, tancerzy, aktorów i poetów. Dziś składa się on z ponad 1200 znaków, które wykonuje kompozytor/dyrektor podczas koncertu – każdy znak wywołuję inną reakcję występujących artystów. Samu Gryllus to utalentowany i wciąż poszukujący oryginalnych form przekazu artysta związany z muzyką od lat 90. Podczas swojej kariery muzycznej skomponował między innymi soundtrack do filmu 'Hukkle' oraz muzykę do wielu sztuk teatralnych (w tym do przedstawienia dla dzieci 'A mihasznák'), jest także autorem opery kameralnej wystawionej w Berlinie w 2007 roku.

17:00 Warsztaty tańca irlandzkiego (Reelandia) miejsce: scena w parku
REELANDIA to profesjonalna grupa młodych polskich tancerzy, którzy od wielu lat promują u nas tradycyjny taniec irlandzki, m.in. w formie warsztatów.

17:00 „Gdzie mieszka muzyka” - familijne warsztaty muzyczne (prowadzi Malina Sarnowska) miejsce: dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Piosenki i zabawy z różnych stron Europy złożą się na podróż śladami muzyki. Będzie można poznać obce słowa, nowe melodie i rodzinnie pomuzykować.

17:00 Warsztaty: Małe Instrumenty miejsce: park
Małe Instrumenty od kuchni - co to są małe instrumenty, skąd pochodzą, jak grają, jak się na nich gra, co jest w nich ciekawego, czy sami potrafimy zbudować sobie instrument i co może nam się do tego przydać? Oto kilka pytań, na które będziemy się starali odpowiedzieć w czasie praktycznych warsztatów muzycznych pokazujących jak pracuje wrocławska grupa Małe Instrumenty. Na wieczornym koncercie posłuchamy finalnego efektu, czyli muzyki granej na nietypowych instrumentach niewielkich rozmiarów.

18:00 Oficjalne otwarcie miejsce: scena w parku

18:30 Występ chóru: Zespół Oleander miejsce: scena w parku
Grupa ludzi 50+ kochających śpiew, dawne piosenki i melodie, które w ich wykonaniu nabierają dodatkowych kolorów i barw. Ich repertuar to piosenki polskie, francuskie, żydowskie, evergreeny muzyki rozrywkowej. Zespół prowadzi Marek Rawski – aktor, śpiewak, a akompaniuje Marcin Mazurek – pianista.

19:00 Małe Instrumenty (PL)  miejsce: scena przed Zamkiem Ujazdowskim
Grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki.

20:30 Anthony Chorale (NL) miejsce: scena przed Zamkiem Ujazdowskim
Pod nazwą Anthony Chorale kryje się solowy projekt muzyczny holenderskiego gitarzysty Oliviera Heima (znanego jako wokalistę Tres.B). Jego muzyka stwarza intymną i osobliwą atmosferę, która przypomina artystów takich jak Neil Young, Jeff Buckley i Bon Iver. Anthony Chorale wykonuje utwory ze swojej najnowszej, wydanej w tym roku płyty – The Eternal Now.

22.00 Alfredo Costa Monteiro (PT) miejsce: scena przed Zamkiem Ujazdowskim
Prace tego portugalskiego artysty sytuują się pomiędzy sztukami wizualnymi (studiował rzeźbę w Paryżu u Christiana Boltanskiego), poezją wizualną i sztuką dźwięku.

23:00 DJ Disco Partizanti (PL) miejsce: scena w parku
DJ, który jest znany z umiejętności elektryzującego połączenia tradycyjnej, bałkańskiej muzyki, hip-hopu i nowoczesnych, elektronicznych brzmień. Jego set dj'ski rozpoczyna się powoli, nabiera tempa z każdą minutą zgodnie z bałkańskim credo DURO! (mocniej i mocniej!), co sprawia, że ludzie dostają szału na parkiecie.

24:00 DJ PM Misha (PT) miejsce: scena w parku
Portugalski DJ pochodzący z Faro, stolicy słonecznego wybrzeża Algarve – jednego z najpopularniejszych turystycznych regionów na świecie. Rozpoczął swoją działalność w 1994 roku w Radio Antena Sul, gdzie szybko zdobył uznanie. Misha jest mistrzem w tworzeniu odpowiedniej imprezowej atmosfery klubowej, jego sekret tkwi w unikalnych kombinacjach utworów latin house, electro swing i elementów muzyki mainstreamowej.

KINO.LAB:

18:30 "Diolkos" (for 1500 Years), reż. T.P. Tassios, N. Mikas, G. Polyzos, Grecja 2009, 22'
Animacja opowiadająca o niezwykłym osiągnięciu cywilizacji starożytnej Grecji – lądowej przeprawie dla statków niedaleko Koryntu. Film pokazuje nie tylko techniczne zaplecze wielkiego przedsięwzięcia, lecz także jego wpływ na społeczeństwo antycznej Grecji.

19:00 "Pod prąd – dialogi muzyczne wzdłuż Dunaju", reż. Złatina Rusewa, Bułgaria 2008, 75'
Muzycy wirtuozi z państw naddunajskich spotkali się na statku aby wyruszyć w podróż pod prąd Dunaju. Grając razem, czerpali inspirację ze źródła tradycji własnych narodów. Językiem muzyki udało im się przebrnąć przez wszystkie granice zarówno te realne jak i wyobrażone, wciąż istniejące w ludzkiej świadomości.

20:15 "Synowie nudy", reż. Rita Alcaire Rodrigo Lacerda, Portugalia 2006, 48’
Niezależny dokument o zespole Tédio Boys (tédio znaczy nuda) z Coimbry, najważniejszej grupie portugalskiej początku lat 90., która na zawsze zmieniła oblicze uniwersyteckiego „miasta nudy”. W filmie śledzimy dziesięć lat istnienia zespołu, od ich pierwszych występów w Coimbrze, po podróż po USA odbytą przez grupę po latach. Autorzy filmu analizują relacje wewnątrz zespołu, inspiracje muzyczne grupy oraz wpływ, jaki wywarła na portugalską scenę muzyczną oraz na charakter Coimbry.

21:00 Czeskie filmy krótkometrażowe:
"Tramwaj", reż. Michaela Pavlatova, Czechy/Francja  2012, 7'
Krótki animowany film, opowiadający o kobiecej seksualności. Podróż starszej pani kierującej tramwajem pełnym nieznajomych mężczyzn, zamienia się w jej erotyczną fantazję.

"Karnawał zwierząt', reż. Michaela Pavlátová, Czechy 2006, 10'
Mała Symfonia o fantazjach seksualnych. Osiem animowanych sytuacji, inspirowanych towarzyszącą muzyką Camilla Saint-Saens, oddaje zarówno erotykę delikatną, jak i przesadną, czy humorystyczną.

"Rytm", reż. Jiří Lehovec, Czechy 1941, 12'
Eksperymentalny film, w którym podjęto próbę wizualizacji muzyki. Muzyka stopniowo przemienia się w wizualne fale dźwiękowe, animowane abstrakcyjne kształty, ujęcia muzyków i tancerzy.

21:30 "Zagramy wszyscy razem, żeby było lepiej słychać", reż. Tiago Pereira, Portugalia 2012, 26'
Poprzez obecność muzyków, film przedstawia niematerialne dziedzictwo regionu Guimarães, proponując widzom poznanie jego tradycji nie tylko z tradycyjnego, folklorystycznego punktu widzenia.

22:00 "Farinelli – ostatni kastrat", reż. Gérard Corbiau, Włochy/Belgia/Francja 1994, 111'
Historia włoskiego muzyka operowego, kastrata, który zdobył sławę dzięki swojej niezwykłej skali i barwie głosu. Film jest trafnym obrazem epoki, pokazującym zarówno przepych i bajkowość wnętrz i strojów jak i dworskie intrygi i zepsucie moralne bohaterów. Najważniejszą rolę pełni w nim jednak muzyka.

DZIEDZINIEC:

19:00 "Berlin, Symfonia Wielkiego Miasta", reż. Walter Ruttmann, Niemcy 1927, 65'
Wielki klasyk epoki filmu niemego jest hołdem dla Berlina z końca 1920 roku, cieszącego się renesansem po latach Wielkiego Kryzysu. Koncepcją reżysera było stworzenie dokumentalnego dzieła sztuki przedstawiającego berlińską metropolię jako żywy organizm. Artysta dostrzegał w powolnym procesie budzenia się miasta, w jego rozedrganiu w ciągu dnia oraz powolnym wybrzmiewaniu o wieczorze analogię do struktury symfonii i podkreślał ją za pomocą montażu.

20:05 Węgierskie wideoklipy 2007-2012 I, 15'
Wybór najlepszych węgierskich wideoklipów węgierskich minionych 5 lat, przedstawiających obiecujące zespoły muzyczne, jakie pojawiły się po 2000 roku i zrealizowane przez najzdolniejszych reżyserów: László Csáki, Tamás Gács, Danila Kostil, Dávid Merényi, czy grupy artystycznej The Kodály Method. Przedstawiamy najmodniejsze gwiazdy muzyki pop i alternatywnej oraz ich ambitne teledyski, unikając tych banalnych pełnych silikonu, złotych łańcuchów czy drogich samochodów.

20:20 "Na osiedlu, gdzie ludzie są gotowi oddać życie za muzykę", reż. Christian Nemescu, Rumunia 2001, 11'
Podczas gdy zaciekawieni lokatorzy słuchają z okien swoich mieszkań zaimprowizowanego koncertu na kontrabas, wykonywanego przez młodego muzyka na podwórku – studni bloku, giną oni po kolei zastrzeleni z dachu przez strzelca wyborowego. Bajka w bajce z nieoczekiwanym epilogiem. Nagroda za najlepszy film science-fiction na taśmie 16mm na Międzynarodowym Festiwalu Filmu Studenckiego 'Cinemaiubit', Bukareszt 2000 r.

20:30 37/78 "Tree Again", reż. Kurt Kren, Austria 1978, 3'
3/60 "Underground Explosion", reż. Kurt Kren, Austria 1969, 5'
Dwa filmy Kurta Krena - awangardowego filmowca z Austrii. Pierwszy z nich, zrealizowany w Stanach Zjednoczonych: „Tree Again” kręcony był przez pięćdziesiąt dni. Pojedyncze kadry przedstawiające drzewo na łące w Vermont, dzięki dynamicznym zmianom oświetlenia, tworzą wrażenie prawdziwej burzy obrazów. Natomiast „Underground Explosion” jest eksperymentalnym filmem opowiadającym o Festiwalu Underground.

20:40 "Kick that Habit", reż. Peter Liechti, Szwajcaria 1989, 45'
Mimo, że "Kick that Habit" jest określany jako klasyczny film muzyczny - jego unikalne sekwencje przekraczają zwykłe parametry filmu dokumentalnego. W dynamiczny sposób pokazuje on próby i koncerty oryginalnego duetu Voice Crack, uzupełniając je o piękne zdjęcia o jesiennego i zimowego krajobrazu obszaru wschodniej Szwajcarii.

21:30 Teledyski portugalskie I
Zestaw wideoklipów z zasobów Videoteca Bodyspace + klipy autorstwa Vasco Mendesa i Pedro Chamorry.    

22:00 "Orkiestra dęta", reż. Bert Haanstra, Holandia 1958, 86'
Komedia w reżyserii Berta Haanstry z 1958 roku, którą zalicza się do kamieni milowych niderlandzkiej kinematografii. W wyniku kłótni orkiestra „Sztuka i Przyjaźń”, która miała wziąć udział w lokalnym konkursie, dzieli się na dwa wrogie obozy. Po wielu perypetiach obie orkiestry równocześnie trafiają na scenę konkursu i zaczynają grać swój własny utwór. Wynik jest zaskakujący.

23:30 Teledyski portugalskie II
Zestaw wideoklipów z zasobów Videoteca Bodyspace.

EKRAN OBOK LABORATORIUM

19:00 "Prawdziwa legenda Tony'ego Vilara", reż. Giuseppe Gagliardi, Włochy 2007, 93'
Muzyczny mockument Giuseppe Gagliardiego, którego bohaterem jest Tony Vilar - piosenkarz uwielbiany w latach 60-tych, o którym dziś całkiem już zapomniano. Twórcy filmu rozpoczynają poszukiwania nieistniejącego artysty, będącego ambasadorem wielu podobnych do niego postaci, których sława równie szybko rozbłysła jak i zgasła. Historia Tony'ego Vilara jest jednocześnie pretekstem do pokazania muzycznego folkloru Kalabrii.

20:30 Węgierskie wideoklipy 2007-2012 II, 30'

21:00 "Roskilde", reż. Ulrik Wivel, Dania 2008, 93'
Film dokumentalny, opowiadający o kultowym duńskim festiwalu Roskilde, pozwala zobaczyć to jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń muzycznych oczami artystów, wolontariuszy, oraz gości.

22:30 Węgierskie wideoklipy 2007-2012 III, 30'

23:00 Irlandzkie filmy krótkometrażowe:

"Papierowy ludzik", reż. Richard Kelly, Irlandia, 5'
Samotna podróż papierowego ludzika w poszukiwaniu miłości w wiecznie spieszącej się papierowej metropolii. Czy uda mu się odnaleźć Papierową Dziewczynę, na którą tak czeka?

"Znaki", reż. Vincent Gallagher, Irlandia, 3'
Magia może znajdować się nawet w codziennie widywanych rzeczach. Czasem wystarczy jej jedynie mocno poszukać.

Fonn Aniar, Irlandia, 44'
Zarejestrowany w 2008 roku w Poznaniu koncert tradycyjnych pieśni gaelickich śpiewanych bez akompaniamentu. Występują: Peadar Ó Ceannabháin (śpiew), Micheál Ó Catháin (śpiew), Eddie Cassidy (flet), Diarmuid Johnson (flet, komentarz).

24:00 Węgierskie wideoklipy 2007-2012 IV



GU
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  14.09.2012
Zobacz również
Najlepsze filmy świata na Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+
Młodzi i Film: krótkie debiuty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll