PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Trwają ostatnie prace nad polsko-francuskim fabularyzowanym dokumentem "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie". Jego uroczysta premiera w kinach odbędzie się w pierwszej połowie grudnia. W postać Marii Skłodowskiej-Curie wcieliła się Elisabeth Duda.

Elisabeth Duda jako Maria Skłodowska-Curie, fot. Filmstom Productions

Filmową biografię słynnej polskiej uczonej nakręcono z okazji setnej rocznicy przyznania Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla z chemii. W tytułową rolę wcieliła się 32-letnia Elisabeth Duda, a jej męża, Piotra Curie odtwarza znany francuski aktor Eric Deshors.

Pierwszy uroczysty pokaz dokumentu w kinach odbędzie się w pierwszej połowie grudnia. Wkrótce potem film ma być pokazany w dwóch stacjach telewizyjnych: francuskiej TV5 Monde (z polskimi napisami) i TVP Kultura.

Elisabeth Duda jest zafascynowana postacią Marii Skłodowskiej-Curie. - Pamiętamy, że była pierwszą kobietą-profesorem na Sorbonie i do dziś jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie Noblem. Ale nie wszyscy wiedzą, że siadła za kierownicę i zdała egzamin na prawo jazdy, co wtedy było praktycznie zastrzeżone dla mężczyzn - mówi aktorka.

Elisabeth Duda dodaje, że dokument przypomina też, Skłodowska-Curie uratowała w czasie I wojny światowej tysiące żołnierzy, organizując w szpitalach polowych pracownie rentgenowskie. - Mam nadzieję, że dzięki temu filmowi wielu ludzi na całym świecie dowie się, że Maria Skłodowska-Curie była Polką i urodziła się na ulicy Freta 16 w Warszawie, gdzie dziś jest jej wspaniałe muzeum - mówi Elisabeth Duda

Zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu powstały we Francji i Polsce, m.in. na Sorbonie i na Dworcu Północnym (Gare du Nord) w Paryżu, w podparyskim malowniczym zabytkowym parku w Sceaux i w podwarszawskiej Podkowie Leśnej.

Na ekranie pojawią się wybitne współczesne postaci i sławy nauki, jak pierwsza kosmonautka francuska Claudie Haignere czy wybitna fizyczka i wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie, Helene Joliot-Langevin. O noblistce i jej roli w przełamywaniu antykobiecych stereotypów będzie też mówić słynna francuska piosenkarka, Juliette Greco.

Producentami filmu są polski Filmstom Productions i francuski - Alchimic Films. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Krzysztof Rogulski. Scenariusz powstał w konsultacji z Polską Akademią Nauk.

www.maria-curie.pl

GW
PAP
Ostatnia aktualizacja:  13.11.2011
Zobacz również
Dorociński i Rosati przyłapani w lesie. Ruszyła "Obława"
Żmijewski pociesza Urbaniaka po stracie żony
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll