PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Jan Moes

Jan Moes
Filmografia
 AKTOR (1)
1981
Szarża, czyli przypomnienie kanonu
pułkownik Królicki
Opis
Polski dialogista i aktor. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Studiował Handel Morski w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Gdyni, ale ponieważ znał dobrze język angielski i język francuski, za sprawą przyjaciół, którzy skontaktowali go z założycielem Studia Opracowań Dialogowych w Warszawie, Zwonimirem Ferićem, przerwał naukę i od 1 stycznia 1956 roku stał się pracownikiem Studia. Jest autorem polskiej wersji dialogowej do ok. 200 filmów fabularnych, tekstów komentarzowych do wielu zagranicznych filmów krótkometrażowych oraz tekstów polskich przygotowanych dla telewizji do zagranicznych filmów fabularnych.

Zawodu uczył się w łódzkim Studio Opracowań Dialogowych. Nauczył się tam tłumaczyć dialogi filmowe i dopasowywać je przy pomocy tzw. układki, synchronicznie i artykulacyjnie pod obraz w filmie. est autorem dialogów do filmów tj. "Anatomia morderstwa" Otto Premingera, "12 gniewnych ludzi" Sidneya Lumeta czy "Krzyż i sztylet" Dona Murraya.
Czasami udzielał się, jako lektor w dubbingu- francuska animacja "Dwanaście prac Asteriksa" czy też serial radzieckiej produkcji "Wojna i Pokój, część IV".

Jan Moes zagrał kilka epizodów w filmach telewizyjnych i kinowych. Można go zobaczyć w "Grzechach dzieciństwa", wg noweli Bolesława Prusa, w reżyserii Krzysztofa Nowaka Tyszowieckiego jak również w obrazie "Szarża, czyli przypomnienie kanonu" Krzysztofa Wojciechowskiego, w którym wykorzystano przerobiony na utwór muzyczny "Bema Pamięci Rapsod Żałoby" Cypriana Kamila Norwida, z autorską muzyką i brawurowym wykonaniem Czesława Niemena.
Mimo debiutu filmowego, Jan Moes pozostał wierny pisaniu dialogów, ponieważ jak podkreślał, nie przywiązywał większej wagi do aktorstwa i niechętnie udzielał się w tej materii.
opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll