PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Chcielibyście choć na moment „przenieść się” do kina? Macie już dość wybierania tytułów filmów na platformach streamingowych? Proponujemy Wam kino w kapciach – Wy się rozsiadacie wygodnie, włączacie laptopa, tablet czy telewizor i oglądacie starannie wybrane przez nas tytuły - zaprasza kino Świt na warszawskim Targówku.
Świt już jako kolejne polskie kino w okresie pandemii otwiera wirtualną salę. - Proponujemy widzom nasz własny, autorski wybór repertuaru - mówi reprezentująca ośrodek specjalistka ds. imprez Emilia Bartkowska-Młynek. - Nad wyborem filmy w serwisie streamingowym czy VOD możemy stracić mnóstwo czasu, warto ten czas wykorzystać na oglądanie filmów! Przy układaniu repertuaru współpracujemy ze znamym dystrybutorem filmów artystycznych Aurora Films. Ponadto kontynuujemy naszą popularną inicjatywę - Dziewczyński DKF.

Dziewczyński DKF zaprasza na dwa świetne dokumenty: "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham"Pawła Łozińskiego (7 maja 2020) i "Gruba" Marii Zmarz-Koczanowicz (21 maja). Seanse w DKF zaczynają się o 18.00. Natomiast projekcje repertuarowe startują o 19.00. I są to: 4 maja (poniedziałek) – „Antologia duchów miasta”, 5 maja (wtorek)  – „Żegnaj, mój synu”, 6 maja (środa) – „Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy”, 8 maja (piątek) – „Niewidoczne życie sióstr Gusmao”, 10 maja (niedziela) – „Tam gdzieś musi być niebo”.  Jak to działa?  Wybieramy film, wchodzimy na system sprzedaży i kupujemy za 12,50 zł bilet online NAJPÓŹNIEJ DO DWÓCH GODZIN PRZED SEANSEM – po 17:00 nie można dokonać zakupu.


Kino w Domu Kultury Świt należy do najstarszych w Warszawie. Do tradycji ośrodka nawiązuje logo, inspirowane stylistyką lat 50. Dom Kultury Świt rozpoczął działalność w 1958 roku. 1 Maja, czyli w Święto Pracy otwarto część Domu Kultury bez sali kinowej, a 22 lipca, czyli z okazji Święta Odrodzenia Polski działalność rozpoczęło Kino ŚWIT. Z powodu budowlanych perturbacji oddawanie Domu Kultury do użytku dokonywało się etapami, a okazją były ówczesne święta państwowe. Jak czytamy w tygodniku "Stolica" w 1954 roku, „ambicją budowniczych jest wykończenie Domu Kultury na rocznicę Rewolucji Październikowej”, raptem rok po rozpoczęciu budowy. Oczywiście nic z tego nie wyszło.

Suma sumarum, budowa ośrodka trwała aż pięć lat i była prawdziwą drogą przez mękę.  Z zachowanych dokumentów wynika, że Dom Kultury „został wybudowany w czynie społecznym przez mieszkańców dzielnicy przy wydatnej pomocy organizacyjnej i materialnej (…) Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Praga Północ”. Jak czytamy na stronie internetowej Świtu, w trakcie budowy stanu surowego popełniono tyle błędów, że podczas zwołanej komisji ekspertów mającej orzekać o dalszych losach budowy, stan obiektu określono jako jedną wielką prowizorkę. Ratunkiem dla Domu Kultury okazał się inż. Władysław Metelski z przedsiębiorstwa Miastoprojekt Stolica-Pólnoc, który w 1956 roku opracował nowy projekt architektoniczno-budowlany. Dokonano w nim  szeregu istotnych zmian konstrukcyjnych, technicznych i budowlanych. Jedną z najważniejszych była przebudowa i wykorzystanie poddasza do celów użytkowych. To był bardzo dobry pomysł, ponieważ pierwotnie Dom Kultury miał być budynkiem parterowym przeznaczonym tylko na kino, bibliotekę, świetlicę i  kawiarnię. Było to może dobre rozwiązanie dla Bródna, które w 1949 roku liczyło sobie 14 000 mieszkańców, ale dalece niewystarczające dla osiedla, które niebawem miało przeobrazić się w ogromne blokowisko ze 124 000 mieszkańców. Do budowy ośrodka wykorzystywano m.in. cegłę z rozbiórki zrujnowanych wojną warszawskich budynków.

fot. DK Świt

Od tego czasu Ośrodek działa nieprzerwanie, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na warszawskim Bródnie. Z sondażu Millward Brown (2014) wynika, że Domy Kultury na Targówku należą do najlepiej ocenianych w Warszawie pod względem satysfakcji mieszkańców dzielnicy z usług kulturalnych. DK Świt czterokrotnie (2016-2019) otrzymał tytuł Najlepszego Domu Kultury w Warszawie w internetowym plebiscycie Warszawiaki. W 2018 roku, niejako z okazji 60. urodzin placówki, dokonano gruntownego remontu sali kinowo-widowiskowej. Utrzymując retro klimat kina, wyposażono je w klimatyzację, wentylację, zainstalowano nowoczesny sprzęt kinowy (projektor laserowy BARCO DP2K-20CLP z nakładką 3D). Wyremontowano scenę i zmieniono styl widowni na wygodny kaskadowy. 

Sala kinowo-widowiskowa, fot. DK Świt

  Obecnie kino Świt należy do najprężniej działających stołecznych kin studyjnych. Prowadzi wspomniany DKF, organizuje projekcje i warsztaty w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, prowadzi cykle, takie jak Kino Złotego Wieku (dla seniorów), Tanie Kino Świt czy Rodzinne Poranki Filmowe.  

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / DK Świt
  4.05.2020
Przed otwarciem kin: jak wyglądał box office w 2020?
Kino Sokół - kino z organami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll