Nominowani do Nagrody Publiczności LUX. „20 000 gatunków pszczół”, czyli zachwyt dla różnorodności świata
„20 000 gatunków pszczół” w reżyserii Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Po seansie odbyła się dyskusja z udziałem Anu Czerwińskiego i specjalistki z Instytutu Zdrowia Mentalnego.

fot. Paweł Wodzyński//East News/SFP


Choć bez trudu godzimy się z istnieniem ponad 20 tysięcy gatunków pszczół, ludzka różnorodność wielu osobom wydaje się trudna do zaakceptowania. Na własnej skórze przekonuje się o tym ośmioletnia Lucía, do której - wyraźnie wbrew jej woli - większość krewnych wciąż zwraca się urzędowym imieniem Aitor. W trakcie spędzanych w baskijskiej wiosce wakacji bohaterka konfrontuje się ze skrajnie odmiennymi postawami - od wyraźnej niechęci ze strony konserwatywnej babki, przez bierność zagubionej mamy. Wytrwale broniąca własnej tożsamości Lucía zyskuje jednak zaskakującą sojuszniczkę - opiekującą się tytułowymi pszczołami, żyjącą w zgodzie z naturą ciocię.


ZOBACZ NAGRANIE DYSKUSJI:

 

„20 000 gatunków pszczół” jest jednym z pięciu filmów nominowanych do  Nagrody Publiczności LUX. Po seansie Błażej Hrapkowicz porozmawiał z Anu Czerwińskim- dokumentalistą, operatorem, montażystą, twórcą filmowym, aktorem oraz Magdą Kołodkiewicz – psycholog, specjalistką z Instytutu Zdrowia Mentalnego, dbającego o zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

„20 000 gatunków pszczół” to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.


Od 22 do 24 marca w kinie Kultura w Warszawie odbyła się na seria pokazów filmów nominowanych do tegorocznej Nagrody Publiczności LUX. Organizatorem wydarzenia było Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

 


Obejrzyj, oceń filmy i weź udział w losowaniu nagród. Wśród nich są wizyta w Parlamencie Europejskim i udział w ceremonii wręczenia Europejskiej Nagrody Publiczności LUX (16 kwietnia 2024 roku), a także spotkania z reżyserami i realizatorami nominowanych filmów! Twoje emocje, opinie i uczucia mają znaczenie - zachęcamy do oddawania głosów na ulubione tytuły do 14 kwietnia 2024 roku TUTAJ.

MR / SFP  25 marca 2024 08:23
Scroll