fot. materiały prasowe
Olga Chajdas nagrodzona w Rotterdamie
Olga Chajdas została nagrodzona Eurimages Co-production Development Award na CineMart 2019 w Rotterdamie.
Nagroda ta przyznawana jest koprodukcjom międzynarodowym. Olga Chajdas otrzymała 20 tysięcy euro na realizację filmu „Stillborn”, którego polskim producentem jest Apple Film. „Stillborn” zostanie też zaprezentowany podczas targów Berlinale Co-Production Market.

Akcja filmu rozgrywała się będzie w 1989 roku. Polska tuż przed przełomem, podczas kiedy w Trójmieście kwitnie alternatywna scena muzyczna młoda, złamana artystka szukając bliskości ze swoją z pozoru pozbawioną uczuć matką dowiaduje się, że sama jest w ciąży.


Olga Chajdas, Violetta Kamińska, Izabela Wójcik, Apple Film Production podczas ceremonii wręczenia nagród IFFR Pro Awards w Rotterdamie, fot. materiały prasowe

W zeszłym roku poprzedni film reżyserki - "Nina" został zauważony w Rotterdamie, gdzie otrzymał nagrodę główną w konkursie VPRO Big Screen. "Nina" to historia nieoczekiwanej trudnej miłości, pogmatwanych relacji, skomplikowanych wyborów. Małżeństwo Niny i Wojtka wkracza w fazę kryzysu. Od lat starają się o dziecko. Kolejne kroki, pomysły i działania nie przynoszą skutku. Szukają surogatki i tak poznają Magdę. To opowieść o gwałtownej miłości, której tradycyjne podziały po prostu nie interesują.

Kadr z filmu "Nina", fot. materiały prasowe
W rolach głównych wystąpili Julia KijowskaEliza Rycembel i Andrzej Konopka. Scenariusz jest wspólnym dziełem Olgi Chajdas i Marty Konarzewskiej. Autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk. Producentem filmu jest firma Film It. "Nina" otrzymała wiele nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Carl w Karlskronie i 26. edycji Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE w Bydgoszczy. Do kin "Nina" trafiła w październiku 2018 roku.
MR / Rotterdam IFF  31 stycznia 2019 09:55
Scroll