fot. materiały prasowe
Sundance 2019. Po premierze polskiego dokumentu i fabuły
26 stycznia podczas Sundance Film Festival odbyła się światowa premiera dokumentu „Harda” w reżyserii Marcina Polara. Film powstał w ramach programu „Pierwszy Dokument” w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. W konkursie filmów fabularnych World Cinema pokazano "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha, a w konkursie filmów krótkometrażowych „Acid Rain” Tomka Popakula.

"Harda" Marcina Polara


Film, jako jeden z dwóch polskich tytułów, walczy o nagrody sekcji filmów krótkometrażowych. Selekcjonerzy wybrali 73 konkursowe filmy spośród 9443 nadesłanych zgłoszeń z całego świata. "Wewnątrz mnie kotłuje się wiele emocji, przede wszystkim ogromna radość ale też trema, stres. - mówił o wynikach selekcji Marcin Polar. Dla mnie jako młodego twórcy to taki "giant leap" który mam nadzieje pomoże mi realizować kolejne pomysły" - dodaje reżyser.


Marcin Polar, fot. materiały prasowe Studio Munka-SFP


„Harda” to pierwszy film dokumentalny dotyczący eksploracji jaskiniowej w Polsce. To obserwacja człowieka, który odkrywa jaskinię w Tatrach. Kamera jest towarzyszem jego zmagań – mówi o swoim dokumencie Marcin Polar.  Tytułowa „Harda” niesie za sobą wiele znaczeń:  niepokorna, złośliwa, odporna, nieugięta, mocna, wytrzymała, chłodna, twarda. Nie bez powodu bohater filmu nazwał tak swoje odkrycie - miejsce, któremu stawia czoła  i  którego wszystkie te cechy może odczuć namacalnie i dosłownie na własnej skórze. Pobudza ono jego wyobraźnię i  popycha go naprzód w nieokrzesany i obsesyjny sposób. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz bardziej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii.

 

Marcin Polar jest reżyserem, operatorem filmowy, fotografem. Absolwentem Krakowskiej Szkoły Filmowej oraz Realizacji Obrazu Filmowego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórcą filmów dokumentalnych, krótkometrażowych filmów fabularnych, teledysków i reklam. Specjalizuje się w realizacji zdjęć w warunkach ekstremalnych, często przy użyciu technik alpinistycznych oraz podwodnych. Jego krótki dokument "Kolekcja" prezentowany był na wielu ważnych festiwalach filmowych na całym świecie.


Widzowie przed projekcją dokumentu Marcina Polara, fot. materiały prasowe Studio Munka-SFP


„Harda” to już szósty dokument ze Studia Munka-SFP, który zakwalifikował się do konkursu tego najważniejszego festiwalu filmów niezależnych na świecie. Wcześniej w 2013 roku Grand Prix zdobył „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego, a dwa lata później „Obiekt” w reżyserii Pauliny Skibińskiej otrzymał nagrodę specjalną jury. W 2015 roku w konkursie prezentowany był także „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka, w 2017 roku „Więzi” Zofii Kowalewskiej, a w 2018 „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały.

 

Producentem „Hardej” jest Studio Munka-SFP, z kolei producentem wykonawczym LeLe Crossmedia Porduction. Film powstał dzięki współfinansowaniu Polskiego Instytut Sztuki Filmowej. Promocję międzynarodową dokumentu wspiera Krakowska Fundacja Filmowa.


"Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha


Najnowszy film Jacka Borcucha „Słodki koniec dnia” („Dolce Fine Giornata”) został nominowany w konkursie filmów fabularnych World Cinema. Pokaz był jednocześnie światowa premierą produkcji. Jacek Borcuch już po raz trzeci walczy o prestiżową nagrodę na festiwalu Sundance.


„Słodki koniec dnia” to historia o miłości, tęsknocie i utraconych nadziejach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje.


Ekipa filmu z reżyserem, fot. Sundance

Scenariusz powstał we współpracy Jacka Borcucha z pisarzem Szczepanem Twardochem, autorem książek „Morfina”, „Król” oraz laureatem Nagrody Nike. Producentką filmu jest Marta Habior z No Sugar Films. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek („Najpiękniejsze fajerwerki ever”), a za scenografię Elwira Pluta („Atak Paniki”). Na ekranie w roli głównej oglądamy Krystynę Jandę i Katarzynę Smutniak.



„Acid Rain” Tomka Popakula


Na festiwalu (w konkursie filmów krótkometrażowych) pokazany został również „Acid Rain” – najnowsza animacja Tomka Popakula. Film to opowieść o niecodziennym spotkaniu gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.


Producentem filmu jest Animoon (Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek) w koprodukcji z FINĄ, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową filmu wspiera działająca w Krakowskiej Fundacji Filmowej agencja KFF Sales&Promotion.

 

 

Sundance Film Festival potrwa do 03.02.2019 roku w Park City.

MR / Studio Munka, PISF, Sundance   29 stycznia 2019 10:37
Scroll