fot. ©ARKANA / Habit i zbroja
[galeria] Na planie filmu „Habit i zbroja”
Najnowsze zdjęcia z planu fabularyzowanego dokumentu o krzyżakach w reżyserii Pawła Pitery.
W lipcu 2016 roku ekipa „Habitu i zbroi” pojawiła się na polach Grunwaldu, aby realizować zdjęcia z ekipą rekonstruktorów. Rekonstruktorzy byli filmowani na zielonym tle. W postprodukcji zostaną zmultiplikowani.  – To nie jest film tylko o krzyżakach, ale również o grupach rekonstrukcyjnych, o ich miłości do historii – komentuje Dorota Roszkowska, producent filmu. Ekipa realizowała również zdjęcia w Trokach na Litwie, w zamku w Malborku, Fromborku oraz w Toruniu: kręcono tam scenki we wnętrzach (kupieckie kantory, spichrze) oraz sfilmowano widok Starego Rynku przy pomocy drona. Do odwiedzenia pozostały takie lokacje jak Lidzbark Warmiński, Gdańsk i Gniewo.

  Zdjęcia zostaną ukończone we wrześniu 2016 roku. Premiera filmu planowana jest na 2017 rok (reżyser Paweł Pitera w wywiadzie udzielonym „Dziennikowi Toruńskiemu” mówi, że „kwiecień przyszłego roku jest optymalnym terminem”). Producent zamierza dystrybuować film w kinach oraz w telewizji, dzieląc go na sześć odcinków.

„Habit i zbroja” ma być fabularyzowanym, pełnometrażowym dokumentem z elementami animowanymi. Scenariusz Pawła Pitery i Jana Wróbla opowiada kompletną historię Zakonu NMP Domu Niemieckiego (tzw. krzyżaków). Film będzie zobiektywizowaną i odbrązowioną wizją zarówno zakonu, jak i Rzeczpospolitej. Twórcy chcą zrewidować historię. - „Krzyżacy” to subiektywna wizja Sienkiewicza – mówi Paweł Pitera, reżyser i scenarzysta filmu. - Jeżeli chce się robić film o tym okresie naszej historii to trzeba szybko zapomnieć o Sienkiewiczu, bo on napisał powieść fabularną, a nie dokumentalną.


Dokument jest koprodukowany przez Polaków i Litwinów. Producentem wiodącym jest Dorota Roszkowska (Arkana Sp. z o. o.), koproducentem litewskim jest Kestutis Drazdauskas (Artbox). Za animacje, realizację dźwięku oraz efekty specjalne odpowiada studio postprodukcyjne FDR.  Konsultacji historycznej udziela dr Marek Janicki i prof. Rimvydas Petrauskas. Konsultacją w sprawach rycerskich zajmuje się Artur Brzychcy.

Filmu otrzymał dofinansowanie na produkcję z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz Litewskiego Centrum Filmowego.

Albert Kiciński / Arkana Studio  1 sierpnia 2016 16:02
Scroll