Grażyna Torbicka
fot. Joanna Kurdziel-Morytko/Krzysztof Wójcik
Kazimierz Dolny staje się coraz bardziej filmowy
Podkreśliła Grażyna Torbicka, inaugurując 10. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
- Bardzo się cieszę, że mogę Państwa zaprosić na 10. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – przyznała Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu. I nie są to puste słowa, bo jeszcze dwa miesiące temu dalszy byt jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych w województwie lubelskim stało pod dużym znakiem zapytania. Pomogli nowi (przede wszystkim T-Mobile jako nowy sponsor główny), ale i starzy donatorzy. Marszałek Województwa Lubelskiego zwiększył wsparcie finansowe, stacja TVN została nowym patronem medialnym. Nie zawiodło też Stowarzyszenie Filmowców Polskich. - Chciałabym podziękować Jackowi Bromskiemu za to, że istniejący od 2013 roku Dom Pracy Twórczej – Stara Łaźnia  w Kazimierzu Dolnym na czas trwania festiwalu będzie domem nas wszystkich, którzy tworzymy jedną wielką filmową rodzinę. To dzięki niemu to niezwykłe miasteczko staje się coraz bardziej filmowe – powiedziała Torbicka. - Takie małe Cannes - dodał nieco żartobliwie Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego n/Wisłą.


Konferencja prasowa 10.edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Fot. Joanna Kurdziel-Morytko/Krzysztof Wójcik.


W tym roku swój jubileusz świętuje nie tylko Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, ale także Stowarzyszenie Filmowców Polskich (50. urodziny) oraz działające przy nim Studio Munka, które już od dekady pomaga młodym filmowcom w realizacji ich pierwszych krótkich metraży oraz pełnometrażowych fabuł. Z tej okazji Grażyna Torbicka wręczyła Jackowi Bromskiemu pamiątkową rzeźbę. - Nie jest to co prawda największy festiwal w Polsce, ale z pewnością najsympatyczniejszy i co najważniejsze otwarty twarzą do widzów – podkreślił prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, osobiście odbierając to niezwykle sympatyczne wyróżnienie.


Grażyna Torbicka i Jacek Bromski na gali otwarcia 10. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Fot. Joanna Kurdziel-Morytko/Krzysztof Wójcik.


Na otwarciu festiwalu już tradycyjnie nie zabrakło nie tylko tłumnie przybyłych widzów, ale także artystów. Wśród nich są już m.in.: Filip Bajon, Magdalena Cielecka, Marta Nieradkiewicz, Katarzyna Herman, Paweł Łoziński, Lidia Popiel oraz gość specjalny - Bogusław Linda. W ramach cyklu „I Bóg stworzył aktora” na Dwóch Brzegach pokazane zostaną starsze filmy z udziałem tego wybitnego artysty ("Psy", „Przypadek”, "Kobieta samotna", „Magnat", „Gorączka”, "Zabij mnie, glino"). - To jest aktor z tej samej półki, co Marcello Mastroianni, który w tym roku również będzie miał u nas mini-retrospektywę – zachwalała Grażyna Torbicka.


Na inaugurację Dwóch Brzegów widzowie obejrzeli najnowszy film Kena Loacha „Ja, Daniel Blake”, który zdobył Złotą Palmę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Za nami również pokaz „Trzeciej części nocy”, otwierający kilkudniowy przegląd najważniejszych dzieł zmarłego przed kilkoma miesiącami Andrzeja Żuławskiego („Kosmos”, "Opętanie", "Na srebrnym globie", „Szamanka”, "Wierność"). Przez kolejnych siedem dni widzowie obejrzą w sumie ponad osiemdziesiąt projekcji filmowych. 



Marcin Zawiśliński / SFP  31 lipca 2016 10:19
Scroll