Mark Peploe gościem warsztatów ScripTeast
Spotkanie z wybitnym scenarzystą, który współpracował m.in. z Michelangelo Antonionim czy Bernardo Bertoluccim, odbędzie się 3 października 2015 roku.
Spotkanie z  Markiem Peploe, które odbędzie się w stołecznym kinie Iluzjon, zostało zorganizowane w ramach Otwartego Spotkania Polskiej Akademii Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz międzynarodowego programu scenariuszowego ScripTeast.



Mark Peploe w swojej długoletniej karierze współpracował z takimi reżyserami jak Jacques Demy, René Clément, Michelangelo Antonioni i Bernardo Bertolucci, a w jego filmografii najgłośniejszymi tytułami są: nominowany do Złotej Palmy „Zawód: Reporter", nagrodzone Złotym Globem „Pod osłoną nieba” z Johnem Malkovichem i Debrą Winger oraz „Mały Budda” i „Ostatni cesarz”, za którego scenariusz Peploe zdobył Oscara i Złoty Glob. Podczas soboty z w warszawskim kinie Iluzjon zostaną pokazane trzy filmy według scenariuszy Peploe: “Pod osłoną nieba”, “Ostatni cesarz” i “Zawód: Reporter”, a sam scenarzysta porozmawia z widzami. Spotkanie poprowadzi Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej, współorganizator wydarzenia.
 
Międzynarodowy program scenariuszowy ScripTeast, na którego zaproszenie przyjeżdża do Warszawy Mark Peploe, to jeden z najbardziej uznanych i efektywnych programów treningowych dla scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej – obchodzący w tym roku 10-lecie swojego powstania. Program może pochwalić się rekordową liczbą filmów, które powstały na podstawie tekstów uczestniczących w ScripTeast – aż 16 filmów zostało już wyprodukowanych, a kolejnych 9 jest w trakcie produkcji!

Coroczny cykl programu ScripTeast to trzy sesje stacjonarne udziałem światowej sławy doradców kreatywnych i kierowników naukowych (w Polsce oraz podczas festiwali w Berlinie i Cannes) oraz konsultacje on-line. Pomysłodawcą ScripTeastu jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent, a warsztaty  organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa Media, Apple Film Production, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje, Mazowieckiego Funduszu Filmowego we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową, Telewizją Polską oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE, a także Film New Europe.
 

MZ / ScripTeast  2 października 2015 15:32
Scroll