90. urodziny Jerzego Skrzepińskiego
Jerzy Skrzepiński, jeden z najwybitniejszych polskich scenografów filmowych, dziś obchodzi 90. urodziny
Urodził się 8 września 1923 roku w Tuszynie pod Łodzią. Ukończył Szkołę Rysunku i Modelarstwa Szczepana Andrzejewskiego w Łodzi. Terminował u wielkich mistrzów -  Anatola Radzinowicza i Romana Manna - twórców polskiej szkoły scenograficznej. To od nich nauczył się precyzji, fachowości, posługiwania się dekoracją, kostiumem, rekwizytem, operowania barwą i formą.


Rys. Muzeum Kinematografii

Od roku 1951, niemal do końca lat 80. związany był z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi, w której zrealizował scenografie do blisko 60 obrazów kinowych i telewizyjnych, m.in. do „Faraona” i „Austerii” Jerzego Kawalerowicza, „Hubala” Bohdana Poręby, „Vabanku” Juliusza Machulskiego, „Akademii Pana Kleksa” Krzysztofa Gradowskiego, filmów Janusza Nasfetera, Ewy i Czesława Petelskich, Zbigniewa Kuźmińskiego, kilku spektakli dla teatru i teatru telewizji, filmów i seriali telewizyjnych (wśród których byli „Kolumbowie” Janusza Morgensterna). Do części tytułów projektował także kostiumy i dekorował wnętrza. Współpracował z reżyserskimi indywidualnościami, odtwarzał realia historyczne, kreował światy fantastyczne, konstruował ekranową współczesność. Ze swobodą próbował różnych stylów i gatunków, z jednakową łatwością tworzył dla kina popularnego i autorskiego.


Szkic Jerzego Skrzepińskiego do "Zemsty" Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniowskiego. Fot. Muzeum Kinematografii

Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii, mówi o Skrzepińskim: - On jest ostatnim z tego pokolenia scenografów, którzy współtworzyli największe dokonania polskiej kinematografii. Jednym z jego największych osiągnięć była monumentalna scenografia do „Faraona”, która przyczyniła się do międzynarodowego sukcesu filmu. Skrzepiński prowadził bardzo szczegółową dokumentację, jeździł do Egiptu, zwiedzał muzeum kairskie. Odtwarzał dekoracje, wnętrza i obiekty, przy czym wnętrza pałacu faraona projektował właściwie z głowy, ponieważ w Egipcie nie zachowały się żadne obiekty życia codziennego, a jedynie świątynie.

Dokonania Jerzego Skrzepińskiego postanowiły przybliżyć Muzeum Kinematografii w Łodzi i Stowarzyszenie Miłośników off Kultury SMoK, które organizują szereg wydarzeń poświęconych jubilatowi. 10 września w Galerii Grand Hotelu w Łodzi odbędzie się wernisaż szkiców, rysunków i projektów artysty. W październiku w salach wystawowych Muzeum Kinematografii zaprezentowana zostanie wystawa „Jerzy Skrzepiński. Od „Faraona” do „Austerii”. Scenografia filmowa”. Jesienią ukaże się pierwsza poświęcona mu publikacja, zatytułowana „Jerzy Skrzepiński. Ostatni z wielkich”.


Anna Michalska / Portalfilmowy.pl  8 września 2013 05:08
Scroll