Baza / Historia polskiego kina
Baza / Historia polskiego kina
"Wielki Szu" ma 30 lat
Mija 30 lat od premiery filmu "Wielki Szu" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Historia karcianego oszusta po raz pierwszy została pokazana 16 maja 1983 roku.

"Wielki Szu" był jednym z największych przebojów kinowych w 1983 roku w Polsce. Premiera filmu odbyła się 16 maja 1983 roku. Obraz zyskał przychylność recenzentów i stał się kasowym przebojem - bilety na seanse kupiło ponad 2 miliony widzów. To dobrze zrobione kino popularne, za którego sukcesem stoi reżyser Sylwester Chęciński i scenarzysta Jan Purzycki.


Jan Nowicki jako Wielki Szu, fot. KinoRP

Historia skupiała się na szulerze, który po wyjściu z więzienia chciałby się ustatkować i nie wracać do hazardu. Żona jednak już dawno ułożyła sobie życie na nowo. „Szu” próbuje znaleźć ustronne miejsce do zamieszkania i trafia do miejscowości Lutyń, ale zamiast kupić dom, ogrywa w karty lokalnego prominenta i ucieka do Wrocławia. Przy okazji poznaje taksówkarza Jurka, który bardzo chciałby poznać tajniki karcianych oszustw.

Do tytułowej roli Chęciński postanowił zaangażować Jana Nowickiego. Aktor tak wspominał początki pracy przy filmie: "Błyskawicznie mnie przekonał, bo wiedziałem że mam do czynienia z kimś bardzo poważnym jeśli chodzi o zawód aktora. Szybko zaproponowałem mu zmianę swojego wizerunku: trochę przytyłem, szybko wyłysiałem. Jak przyjechałem do Szczawnicy, Sylwek mnie zobaczył i powiedział: 'Witaj Szu' ".

W pozostałych rolach obsadzono m.in.: Andrzeja Pieczyńskiego, Dorotę Pomykałę, Leona Niemczyka, Karola Strasburgera, Grażynę Szapołowską i Jana Frycza. Zdjęcia do filmu powstawały w Wambierzycach, które "zastąpiły" Lutyń, oraz we Wrocławiu i Warszawie.

Na początku 2011 roku w mediach pojawiły się informacje o przygotowaniach do drugiej części "Wielkiego Szu". Jan Purzycki napisał scenariusz, za kamerą ponownie miał stanąć Sylwester Chęciński, a w rolę "Szu" wcielić się miał Jan Nowicki. Aktor przy okazji zapowiadał, że ta rola może być jego pożegnaniem z kinem. Do realizacji projektu jednak - jak dotąd - nie doszło.


MR / PAP  16 maja 2013 08:00
Scroll