Baza / Edukacja i kultura filmowa
Baza / Edukacja i kultura filmowa
Najważniejsze festiwale filmowe w Polsce cz. III
FESTIWALE LOKALNE
Festiwal Sztuki Filmowej "Celuloid Człowiek Cyfra"
Organizator: Silesia-Film
Miejsce: Katowice
Termin: luty/marzec

„Celuloid Człowiek Cyfra” to organizowana od 2006 r. katowicka impreza filmowa, która corocznie poświęcona jest konkretnemu twórcy filmu. Jako bohaterów kolejnych edycji, organizatorzy wybierają artystów, którzy w danym roku obchodzą swój jubileusz.
Pierwsza edycja odbyła się pod hasłem: „In memoriam Krzysztof Kieślowski w 10. Rocznicę śmierci”. Druga edycja, w maju 2007 r., związana była z jubileuszem sześćdziesiątych urodzin Jerzego Stuhra. Trzecia, w kwietniu 2008 r., poświęcona została twórczości Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.. Czwartą edycję, na przełomie lutego i marca 2009 r., poświęcono 40-leciu pracy twórczej Sławomira Idziaka.
Festiwal realizuje hasło promujące województwo śląskie: „Śląskie. Pozytywna energia”.

Kontakt:
Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach
ul. Górnicza 5
40-008 Katowice
e-mail: festiwal@celuloid.com.pl
http://www.festiwalceluloid.pl/

Festiwal Filmów Kultowych
Organizator: Stowarzyszenie „Inicjatywa”
Miejsce: Katowice

Festiwal prezentuje filmy, które dzięki szczególnemu uznaniu publiczności, zyskały miano filmów kultowych. Odbywa się w Katowicach, od 1998 r.
Powołując festiwal w Katowicach (mieście, w którym brakowało tego typu imprezy), organizatorzy wyznaczyli mu dwa podstawowe zadania: przypominanie widzom filmów, które mimo wielokrotnych prezentacji, budzą niezmiennie silne emocje oraz przybliżanie obrazów mniej znanych, a zasługujących na uwagę.
Stałym elementem programu festiwalowego stał się film „Rejs” Marka Piwowskiego. Zadecydował o tym fakt, że podczas pierwszej edycji film ten zainaugurował istnienie Festiwalu, a przede wszystkim jest najlepszym przykładem tzw. „filmu kultowego”. Obserwując reakcje publiczności, organizatorzy doszli do sformułowania prostej i chyba kompletnej definicji tego pojęcia – jako filmu, który cieszy się specjalnym entuzjazmem widowni. Entuzjazm ten przejawia się w oklaskach towarzyszących ulubionym scenom i cytowaniu dialogów filmowych.
Od 1998 r. festiwal znacznie się rozwinął. Z dziesięciu filmów prezentowanych podczas pierwszej edycji, program jedenastej zwiększył się do około stu pozycji, obejmujących dzieła klasyczne i współczesne kinematografii polskiej i światowej. Poszerzył się także krąg odbiorców – z imprezy studenckiej, Festiwal stał się wydarzeniem skupiającym miłośników kina w każdym przedziale wiekowym. W programie jedenastej edycji znalazły się m.in. filmy takie jak: „Miś” Stanisława Barei, „Iluminacja” Krzysztofa Zanussiego, „39 kroków” Alfreda Hitchcocka, „Czarny kot, biały kot” Emira Kusturicy ale i „Harry Potter i kamień filozoficzny” Chrisa Columbusa.
Impreza ma także wyraźny profil edukacyjny – od trzeciej, przełomowej edycji ważne miejsce w programie festiwalowym zajmują spotkania z twórcami i wykłady naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Podstawą Festiwalu Filmów Kultowych pozostaje jednak przestrzeń wspólnego przeżywania filmów – podczas projekcji plenerowych i w salach katowickich kin.

Kontakt:
Biuro Organizacyjne Festiwalu Filmów Kultowych
Plac Sejmu Śląskiego 2/425
40 - 032 Katowice,
(budynek Górnośląskiego Centrum Kultury)
tel./Fax (32) 785 70 34
e-mail: festiwal@onet.pl
office@filmykultowe.pl
http://www.filmykultowe.pl

Gliwicki Offowy Festiwal Filmowy - GOFFR
Organizator: Stowarzyszenie GTW
Miejsce: Gliwice
Termin festiwalu: listopad

Festiwal powstał z myślą o młodych ludziach, zainteresowanych sztuką filmu. Promuje zarówno amatorów, jak i studentów szkół filmowych.
GOFFR odbywa się od 2004 r., w Gliwicach. Jego nazwa nawiązuje do imprezy zorganizowanej przez Stowarzyszenie GTW (Dzień Rodzin Gliwickich), podczas której sprzedawane były gofry. Organizatorzy przyjęli nazwę „GOFFR” jako pewien program – stworzenia dobrego offowego, festiwalu filmowego, który byłby również wydarzeniem „smacznym” kulturalnie.
W ramach Festiwalu odbywają się dwa konkursy: dla filmów amatorskich oraz dla filmów studenckich. W konkursie dla amatorów może wziąć udział każdy nieprofesjonalny twórca, bez względu na wiek. Uczestnikami drugiego konkursu mogą być jedynie studenci szkół filmowych – od pierwszego do ostatniego roku. Filmy zrealizowane przez twórców posiadających wykształcenie filmowe są odrzucane przez Komisję Kwalifikacyjną. Podobne ograniczenie dotyczy produkcji – producentem filmu konkursowego nie może być profesjonalne studio producenckie. Organizatorzy wprowadzili również limit czasowy – filmy konkursowe nie mogą trwać dłużej niż 30 minut. Obrazy przyjęte do konkursu ocenia jury złożone z profesjonalistów z branży filmowej. Oprócz Grand Prix, nagród w obydwu konkursach, wyróżnień i nagród specjalnych, przyznawana jest także nagroda publiczności.

Kontakt:
Stowarzyszenie GTW Gliwice
ul. Pszczyńska 67/6
44-100 Gliwice
e-mail: goffr.gliwice@o2.pl  

Podlaski Festiwal Krótkich Filmów Niezależnych - żubrOFFka
Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury
Termin: grudzień
Miejsce: Białystok

Podlaski festiwal jest imprezą promującą kino niezależne. Jak zaznaczają organizatorzy to spotkanie twórców otwartych na świat, kochających naturę – swoisty festiwal bez granic, szanujący charakterystyczną dla regionu różnorodność i odmienność. Odbywa się w Białymstoku od 2006 roku.
Corocznie w ramach Festiwalu organizowany jest konkurs krótkich filmów niezależnych. Od trzeciej edycji, tj. od 2008 roku, odbywa się on z podziałem na filmy amatorskie i filmy studenckie. Wyróżniono także konkurs międzynarodowy „Okno na Wschód”, w którym mogą brać udział filmy z Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Białorusi, Ukrainy i innych państw byłego bloku socjalistycznego Europy Wschodniej.
Konkurs żubrOFFki otwarty jest zarówno na filmy fabularne, dokumentalne, jak i animowane. Nagrody, przyznawane filmom reprezentującym poszczególne gatunki, upamiętniają wielkie osobowości kina, wywodzące się z Podlasia – dla najlepszej animacji jest to nagroda nawiązująca do Władysława Starewicza, dla dokumentu – nagroda „Kino Oko”, nawiązująca do Dżigi Wiertowa, zaś dla filmów fabularnych, to nagroda nawiązująca do Nory Ney. Najlepszy, zdaniem jury, z wszystkich filmów zaprezentowanych podczas Festiwalu otrzymuje Grand Prix – statuetkę Wielkiego Żubra. Przyznawana jest również Nagroda Publiczności.
Oprócz projekcji konkursowych, w ramach „żubrOFFki” odbywają się imprezy towarzyszące – m.in. koncerty i wystawy.

Kontakt:
BOK DKF "GAG":
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok
e-mail: dkf@bok.bialystok.pl
 
 http://www.bok.bialystok.pl/
http://www.myspace.com/zubroffka
  13 września 2011 13:29
Scroll