Baza / Dystrybucja i promocja
Baza / Dystrybucja i promocja
VOD i nowe pola eksploatacji filmów cz. III
VOD – SŁOWNICZEK WYBRANYCH TERMINÓW
AVOD – (ang. Audio & Video-on-Demand) – przekaz audio i wideo na żądanie

CAID – (Conditional Access Identifier) -  identyfikator systemu dostępu warunkowego.

DVR- (Digital Video Recorder) – cyfrowa nagrywarka wideo (por. także PVR).

EPG –  (Electronics Program Guide) -  elektroniczny przewodnik po programach przypisany konkretnemu kanałowi.

EVOD (Exclusive Video-on-Demand) – usługa oferująca treści, funkcje, usługi lub programy niedostępne u innych nadawców.

FEC – (Forward Error Corection) -  metoda korekcji błędów przy transmisjach cyfrowych.

FTA – (Free To Air) -  oznaczenie kanału, który nadaje w formie niekodowanej (bezpłatny)

FVOD (Free Video-on-Demand) jest bezpłatne udostępnienie Wideo na żądanie przez operatora sieci; udostępnia on część zawartości pakietu treści. FVOD  może umożliwić abonentom nieograniczony dostęp do filmów/programów oferowanych w określonym czasie. The opposite would be Subscriber Video on Demand

HDTV, HD
– (High Definition Television, High Definition, High Density) -  telewizja wysokiej rozdzielczości; standard telewizji wyróżniający się znacznie wyższą rozdzielczością i formatem 16:9 w porównaniu do telewizji konwencjonalnej; wyróżniane są 2 najczęściej używane standardy  telewizji wysokiej rozdzielczości – 720p (1280 x 720 pikseli, progresywny) oraz 1080i (1920 x 1080,  z przeplotem). Format 1080p (jakość jak wyżej, progresywny) jest m.in. używany w produkcji audycji i filmów.

IP (IPTV) - jest jedną z form telewizji cyfrowej posiadającą rozbudowane możliwości interakcji i usług na żądanie (np: VOD) . Jako medium transmisyjne dla IPTV wykorzystuje się sieci szerokopasmowe obsługujące protokół IP (telewizja IPTV nie korzysta z ogólnodostępnego Internetu lecz z wydzielonej sieci) . Ze względu na ilość abonentów na rynku zdecydowanie dominują sieci bazujące na różnych odmianach techniki DSL , która jest również stosowana przez polskich operatorów telekomunikacyjnych do świadczenia usług szybkiego dostępu do Internetu. W ostatnich latach z uwagi na brak ograniczeń takich jak w sieciach DSL coraz popularniejszy staje się dostęp do platform IPTV w sieciach Ethernet. Operator telekomunikacyjny posiadający sieć dostępową, może oferować usługi IPTV bezpośrednio lub też udostępnić własną sieć innym dostawcom IPTV. Można z niej korzystać bez komputera mając telewizor podłączony do sieci za pośrednictwem specjalnego tunera tzw. STB (set-top-box), który jest także dekoderem dla telewizji cyfrowej. Telewizja IPTV określana jest jako Interaktywna telewizja i oznacza, że oglądający ma bardzo szerokie możliwości kreowania własnego programu telewizyjnego, może sam ustalać repertuar tego co ogląda, uzyskuje dostęp do wielu dodatkowych usług np: video na życzenie, gry sieciowe, poczta e-mail, informacji lokalnych itd.

IVOD (Interactive Video-on-Demand) – interaktywne VOD pozwalające na manipulację programem jak w wypadku nagrania na magnetowidzie (przewijanie w przód i w tył, stopklatki, itd.). Inne interaktywne funkcje obejmują zdolność do uniknięcia lub wybierz reklamy, badania dodatkowe informacje na temat wydarzeń i na przeglądanie, wybieranie i zakupu towarów.

IVOD – w innym znaczeniu (Impulse Video-on-Demand, Wideo na żądanie impulsem) – to jest teraz zwykle nazywane po prostu VOD (wideo na żądanie), ale w przeszłości, termin ten określał możliwość zamawiania TV-Video na podstawie oprogramowania żądanie, bez konieczności uprzedniego telefonu w tym celu do operatora sieci.

Multicast, Multicasting - sposób dystrybucji informacji, dla którego liczba odbiorców może być dowolna. Odbiorcy są widziani dla nadawcy jako pojedynczy grupowy odbiorca. W transmisji multicastowej po każdym łączu sieciowym dystrybuowana informacja jest przekazywana jednokrotnie, podczas gdy w unicastowej dystrybucji informacji do n odbiorców po niektórych łączach biorących udział w transmisji komunikat może być w najgorszym razie przesyłany nawet n razy. Dotyczy telewizji, telekonferencji, itp.

Native HD – oznaczenie, które mówi o tym iż kanał nadaje w prawdziwym High Definition (nie jest skalowany).

NVOD (Near-Video-on-Demand, Blisko wideo na żądanie) – rodzaj techniki Pay-Per-View, dotyczy odbioru wideo przez odbiorców, za pomocą stosowanych przez nadawców wielokanałowych przy użyciu mechanizmów dystrybucji wysokiej przepustowości, takich jak łącza satelitarne i telewizję kablową. Multiple copies of a program are broadcast at short time intervals (typically 10–20 minutes) providing convenience for viewers, who can watch the program without needing to tune in at a scheduled point in time.Kopie programu są emitowane kolejno w krótkich odstępach czasu (zwykle 10-20 minut) celem zapewnienia wygody dla widzów, którzy mogą oglądać program bez potrzeby, aby dostroić się w zaplanowanym czasie (tzw. ruchomy harmonogram emisji). This form is bandwidth intensive and is generally provided only by large operators with a great deal of redundant capacity and has been reduced in popularity as video on demand is implemented.

PID – (Program Identifier) -  identyfikator kanału w transmisjach cyfrowych, wskazuje miejsce strumienia np. video (PID Video), audio (PID Audio) w strumieniu transportowym.

PID Audio – (Audio Program Identification)- informuje o tym, który strumień danych niesie obraz wideo danego kanału telewizyjnego.

PID PCR – (Programme Clock Reference) -identyfikator typu PID, który synchronizuje PID wideo i PID audio, tak aby do danego PID Video był dołączony odpowiedni PID Audio. Często PID PCR jest identyczny jak PID Video.

PID Video – (Video Program Identification) informuje o tym, który strumień danych niesie obraz wideo danego kanału telewizyjnego.

POD – (Personal-on-Demand, czyli podcasting, podcast, spolszczone: podkasting, podkast) -  to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS. Niektóre źródła podają genezę nazwy z połączenia słów iPod - odtwarzacz muzyczny firmy Apple i Broadcast (z ang. transmisja, przekaz). Aby odbierać podkasty nie trzeba posiadać iPoda ani innego odtwarzacza muzycznego - wystarczy komputer odtwarzający cyfrowe pliki dźwiękowe (np. w formacie MP3) lub pliki wideo w przypadku podkastu wideo oraz oprogramowanie pobierające i katalogujące transmisje na podstawie informacji zawartych w publikowanych razem z podkastami plikach RSS. Wiele podkastów nie wymaga nawet tego, publikując bezpośrednie linki do plików na stronach www.

PPV – (Pay-Per-View) - usługa, dzięki której możemy obejrzeć wybrany program telewizyjny (lub ew. inny) za który należy zapłacić z góry podaną wcześniej opłatę.

PVR – (Personal Video Recorder)  - typ odbiornika cyfrowego z możliwością nagrywania na dysk, który jest wbudowany wewnątrz.

Push VOD (Naciśnij wideo na żądanie) - to technika stosowana przez wielu nadawców, głównie tam gdzie brak prawdziwego VOD. A push VOD system uses a personal video recorder (PVR) to store a selection of content, often transmitted in spare capacity overnight or all day long at low bandwidth. System Push VOD używa Personal Video Recorder (PVR), aby zapisać wybór treści, często przekazywanych w nocy lub przez cały dzień przy niskiej przepustowości.

QVOD (Video-Quasai-on-Demand) – usługa podobna do NVOD (por.) z tym, że program zostanie przedstawiony tylko w przypadku minimalnej liczby abonentów (wymaga zapisów). Users can watch the downloaded content at the time they desire, immediately and without any buffering issue.

QPSK – (Quadrature Phase Shift Keying) typ modulacji używany dla przekazów satelitarnych.

SID – (Service Identification) - rodzaj PID, który identyfikuje nadawcę – odpowiada za odszukanie w streamie wartości PID Video, PID Audio i PID PCR (por.powyżej). Za jego pomocą odbiorniki mogą automatycznie aktualizować w pamięci zmiany PID-ów bez konieczności przeszukiwania częstotliwości.

Simulcasting – równoczesna i integralna (bez dokonywania zmian) emisja treści na większej ilości pól eksploatacji, np. transmisja koncertu równocześnie w radio i tv, lub radio zwykłe i w Internecie, itd.

Simulscrypt – dostarczanie tego samego programu do odbiorców posiadających tunery różnych systemów dostępu warunkowego.

SR – (Symbol Rate) szybkość transmisji symboli w ciągu sekundy. Im większa wartość Symbol Rate tym więcej danych można przesłać.

Streaming -  Przesyłanie plików multimedialnych przez internet do komputera użytkownika i odtwarzanie go na ekranie w czasie rzeczywistym. Zaletą tej technologii jest fakt, że nie trzeba czekać na ściągnięcie się całego pliku, aby móc zapoznać się z jego zawartością. Streaming wykorzystuje technologie kompresji danych (np. MPEG), więc na komputerze użytkownika wymagany jest odpowiedni program, który je zdekompresuje - dwie najpopularniejsze aplikacje to RealPlayer (obsługuje format RealAudio i RealMedia) oraz Microsoft Media Player (wspiera format ASF). Aby obraz przesyłany w technologii streamingu był wyświetlany w sposób płynny, użytkownik musi dysponować przepustowością łącza minimum 96 kbps. W internecie działa także wiele stacji radiowych nadających audycje na żywo, z wykorzystaniem technologii streamingu danych.

SVOD (Wideo Subskrypcja na żądanie) - usługa oferowana przez systemy kablowe, które opłaty abonentów miesięczna opłata za dostęp nieograniczony programów lub ściśle określony.

TVOD (Wideo transakcyjne na żądanie) jest przeciwieństwem SVOD (Wideo Subskrypcja na żądanie). With Transactional VOD the customer pays for each individual video on demand program. W tej usłudze klient TVOD płaci osobno za każde Wideo na żądanie z programu.

Unicast - to rodzaj transmisji, w której dokładnie jeden punkt nadawcy wysyła pakiety do dokładnie jednego punktu odbiorcy; istnieje tylko jeden nadawca i tylko jeden użytkownik. Wszystkie karty Ethernet posiadają zaimplementowany ten rodzaj transmisji. Oparte na nim są podstawowe protokoły takie jak TCP, HTTP, SMTP, FTP i telnet i częściowo ARP, który pierwsze żądanie wysyła zawsze korzystając z transmisji broadcast.
VoIP (Voice over Internet Protocol) – technologia cyfrowa umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP, popularnie nazywana "telefonią internetową". Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala wykluczyć niepotrzebne "połączenie ciągłe" i np. wymianę informacji gdy rozmówcy milczą.

VOD – (ang. Video-On-Demand) -  wideo na żądanie.

VoIP (Voice over Internet Protocol) – technologia cyfrowa umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP, popularnie nazywana "telefonią internetową". Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala wykluczyć niepotrzebne "połączenie ciągłe" i np. wymianę informacji gdy rozmówcy milczą.

VODcast
(Video-On-Demand-broadCAST, inne nazwy VODcast: videocast, vidcast, vcast, videopost, vpost) to technologia transmisji nagrań wideo w postaci plików dostępnych w Internecie i katalogowanych w technologii RSS. VODcasty stanowią formę telewizji internetowej, analogicznie do podcastów będących rodzajem audycji radiowych. Ze względu na niewielką różnicę techniczną, VODcast uznaje się czasem za typ podcastu.

WEBCAST, WEBCASTING - termin używany do określenia produkcji, transmisji i dostarczania prezentacji zawierających wideo, dźwięk oraz tekst poprzez przeglądarkę internetową. Odbiór nadawanej transmisji odbywa się w czasie rzeczywistym, czyli „live” - na żywo. W przeciwieństwie do konwencjonalnego sposobu nadawania, który jest tylko jednokierunkowy, webcasting pozwala widowni, zaproszonym uczestnikom, współdziałać z twórcą i kształtować to, co jest dostarczane. Pozwala również na przekazywanie informacji zwrotnej od publiczności (np. w formie pytań, głosowania, itp.). Z technicznego punktu widzenia przesyłanie strumienia danych (streaming) jest relatywnie nową technologią w Internecie. We wczesnych fazach Internetu całe pliki fonii i wizji były ładowane na dysk konsumenta, zanim mogły być odegrane przez jego komputer. Dlatego użytkownik musiał czekać, dopóki cały plik nie zostanie poprawnie załadowany na twardy dysk. Technologia przesyłania strumieniowego pozwala na natychmiastowe odtwarzanie np. transmisji Czu emisji. Nie ma wiec zbędnego czekania aż żądany materiał najpierw w całości znajdzie się na naszym komputerze. Co ciekawe każdą transmisje można oglądać wielokrotnie, ponieważ to serwer spełnia rolę magnetowidu/nagrywarki i zapisuje cały materiał aby udostępnić go później na życzenie.

Webinar - (z ang. WEB: sieć i SEMINAR: spotkanie) - rodzaj internetowego seminarium prowadzonego i realizowanego za pomocą technologii webcast, która umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym spotkanie a uczestnikami, z wykorzystaniem wirtualnych narzędzi.  Webinary wykorzystywane są głównie do dwóch celów: jako narzędzia szkoleniowe i do kontaktów biznesowych.

WSS – (Wide Screen Signaling) -  specjalny sygnał dodawany w 23 linii obrazu składający się z 14 bitów informujących m.in. o współczynniku proporcji obrazu, dzięki czemu TV może automatycznie ustawić poprawną formę jego wyświetlania.


Michał J.Zabłocki  3 października 2011 16:08
Scroll