PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Krótkometrażowe fabuły: „Stancja” Adriana Apanela i „Synthol” Piotra Trojana, dokument „Solar Voyage” Adama Żądło oraz animacja „Turbo Love” Alicji Jasiny powalczą o nagrody w konkursach tegorocznego Solanin Film Festiwal. Poświęcona produkcjom krótkometrażowym impreza odbędzie się w Nowej Soli w dniach 24-28 sierpnia.
Organizowany od 2009 roku Solanin Film Festiwal wspiera, promuje i prezentuje najciekawszych twórców kina offowego i niezależnego. Organizatorzy imprezy zapraszają do konkursów krótkich metraży zarówno amatorskie grupy filmowe, jak i studentów i absolwentów szkół filmowych, prezentując ich dokonania w Konkursie Niezależnym, Konkursie Animacji oraz offowych konkursach fabuł i dokumentów. Zakwalifikowane filmy rywalizują o statuetki Solanina oraz nagrody finansowe.

Komisja selekcyjna tegorocznej 14. edycji Solanina do udziału w Festiwalu zaprosiła cztery produkcje Studia Munka SFP. Wśród krótkometrażowych produkcji fabularnych znalazła się nagradzana „Stancja” Adriana Apanela – mającą formę komediowego dreszczowca opowieść o perypetiach studenta poszukującego lokum do wynajęcia, który trafia do zapuszczonego domu pełnego niecodziennych lokatorów... W głównych bohaterów wcielają się Jakub Zając oraz Agnieszka Warchulska, a partnerują im m.in. Anna Seniuk i Marian Opania. Film zrealizowany został w ramach programu Trzydzieści minut, którego partnerami są PISF oraz telewizja TVN. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiedzialne była firma Silver Frame. Realizację "Stancji" wsparło Gdyńskie Centrum Filmowe. Obraz Adriana Apanela ma na koncie statuetkę Jańca Wodnika dla najlepszego filmu Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia” we Wrześni oraz laur dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Satyrycznych Pyszadło w Mogilnie.

Druga z zaproszonych fabuł to „Synthol” Piotra Trojana -  historia skoncentrowanego na własnym ciele trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideoblog ze swoich przygotowań do startu w zawodach kulturystycznych. W prowadzeniu kanału wideo pomaga mu nadopiekuńcza matka Teresa, z którą Eryk jest niezwykle silnie związany. Kiedy chłopak poznaje Monę, jego wirtualny świat zderza się z rzeczywistością. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Piotr Trojan, który zagrał także rolę główną. „Synthol” to kolejna produkcja z programu Trzydzieści minut. Realizację producencko wsparły firmy Balapolis, Warmia Resort, ATM System oraz Black Photon. Film otrzymał wyróżnienie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Na Solaninie zaprezentowany zostanie również dokument „Solar Voyage” Adama Żądło – to opowieść o palącej obsesji, szalejących żywiołach i zmaganiu się ze schizofrenią oraz problemach z akceptacją społeczną i rodzinną. Bohaterem jest pan Mirek, który w poszukiwaniu miłości i słońca wyrusza w niewiarygodną podróż dookoła świata. „Solar Voyage” powstał w Studiu Munka SFP w ramach współfinansowanego przez PISF programu Pierwszy Dokument. Koproducentem filmu jest AMA Film Academy. Obraz Adama Żądło wyróżniono w ubiegłym roku Nagrodą „Nowe Oko” na Festiwalu Filmowym "Przeźrocza" w Bydgoszczy, a w czerwcu br. Nagrodą Specjalną Satyrek 2022 na  Festiwalu Filmów Satyrycznych Pyszadło w Mogilnie.

O laur dla najlepszej animacji powalczy natomiast „Turbo Love” Alicji Jasiny opowiadający o perypetiach blogerki Olivii, która tworzy wirtualnego awatara idealnej pary na randce. Jest bardzo podekscytowana opcjami, które oferuje program Turbo Love. Jednak nieoczekiwanie autorka traci kontrolę nad swoim dziełem, a stworzony świat i postaci zaczynają żyć własnym życiem.  „Turbo Love” to film łączący animację rysunkową ze scenami aktorskimi. W rolę blogerki wcieliła się Dominika Kachlik. „Turbo love” zrealizowane zostało w ramach programu Młoda animacja wspieranego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za produkcję wykonawczą odpowiedzialny był Mateusz Romanowicz - Rondo Studio. Wiosną br. film Alicji Jasiny nagrodzono statuetką Jańca Wodnika dla najlepszej animacji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia” we Wrześni.

14. edycja Solanin Film Festiwal odbędzie się w Nowej Soli w dniach 24-28 sierpnia.
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.07.2022
Zobacz również
„Orlęta. Grodno ‘39” w kinach we wrześniu
Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll