PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  25.01.2022
Nie żyje Tadeusz Bradecki. Wybitny aktor, reżyser teatralny, dyrektor teatrów, pedagog zmarł w wieku 67 lat.
Urodził się w 1955 roku, był absolwentem krakowskiej PWST. Odbył staż we wrocławskim Teatrze Laboratorium, a następnie staż aktorski u Petera Brooka. Od początku związał się ze starym Teatrem w Krakowie, gdzie pracował najpierw jako aktor, a potem reżyser, a latach 1990-1996 dyrektor naczelny i artystyczny. W latach 2003–2007 był także reżyserem Teatru Narodowego w Warszawie. Od 1998 roku jako pedagog był związany z PWST w Krakowie.

Jako aktor filmowy zadebiutował w "Spirali" (1978) Krzysztofa Zanussiego. Potem mogliśmy go oglądać w wielu innych filmach tego reżysera m.in. „Constans" (1980), „Rok spokojnego słońca" (1981), „Życie za życie" (1990), „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2000), „Suplement" (2002), "Persona Non Grata" (2005), „Rewizyta" (2009),  "Obce ciało" (2014), "Eter" (2018). Wystąpił także w filmach Krzysztofa Kieślowskiego „Amator" (za tę rolę otrzymał nagrodę tygodnika "Film") i „Bez końca". Zagrał także w "Dolinie Issy" (1982) Tadeusza Konwickiego.

- Zawsze bardzo życzliwy, wyrozumiały, służył dobrą radą. W mojej pamięci pozostanie jednak przede wszystkim Witkiem z filmu ,,Constans" Krzysztofa Zanussiego, bohaterem kina moralnego niepokoju - napisała reżyserka Magdalena Piekorz na Facebooku.

- To ważny dla mnie aktor. Można powiedzieć pokoleniowy. Nigdy nie zapomnę jego roli w "Wielkim biegu" (1987) Jerzego Domaradzkiego; był znakomity, stworzył poruszającą postać Stefana, który w 1952 roku chce wygrać zetempowski "Bieg Pokoju", żeby pomóc swojemu ojcu wiezionemu w stalinowskich kazamatach. To jest jeden z najlepszych polskich filmów o czasach stalinowskich - napisał ks. Andrzej Luter.

Tadeusz Bradecki był także autorem dramatów (m.in. „Wzorzec dowodów metafizycznych", „Nokturn", „Saragossa"). W minionym roku jego felietony pisane dla miesięcznika „Dialog" ukazały się drukiem pod tytułem „Koniec końców".

Dwa lata temu wystąpił w debiucie Piotra Adamskiego "Eastern", wyprodukowanym przez Studio Munka. W ostatniej roli filmowej zagrał Prymasa Wyszyńskiego w filmie Roberta Glińskiego "Zieja".

Jako reżyser zrealizował ponad sto przedstawień w teatrach polskich i zagranicznych (m.in. w Korei, Kanadzie, Francji i Austrii). Był laureatem licznych nagród m.in Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. W 2013 roku otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.01.2022
Zobacz również
Rozpoczął się nabór filmów na festiwal ŻUBROFFKA
Dialog z samym sobą. Spotkanie autorskie z Feliksem Falkiem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll